NITRA. Niektorí mestskí poslanci majú ambíciu posudzovať, či je reklama v uliciach vhodná, alebo nie. Reagujú tak na e-mail, ktorý im prišiel od „nespokojných obyvateľov“. Autor v ňom píše o téme „LGBTI+ľudí“.
Poslanec Miroslav Gut to nazval kontroverznou témou. „Chcem tiež požiadať, aby sme v zmluve zvažovali, ako mať pod kontrolou povedzme aj obsah, nechcem to nazvať nejakou cenzúrou,“ povedal na zastupiteľstve.
Myslí si, „že to nie je nejako v súlade s ideológiou tohto mesta“.
„S podobnými úvahami sme sa zatiaľ nestretli,“ povedal Peter Marčan, mediálny zástupca spoločnosti euroAWK, ktorá má nosiče reklamy nielen v Nitre.
„Neplánujeme cenzurovať reklamy, pretože na to nemáme kompetencie, ale ani dôvod, keďže spomínaná reklama nijako neporušila zákony tejto krajiny,“ reagoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Ide o reklamnú kampaň, za ktorou stojí Amnesty International. Jej cieľom je spájať ľudí.

Nie príliš vhodné?
So spoločnosťou euroAWK má mesto zmluvu. Na autobusových zastávkach postavila prístrešky, za to dostala priestor pre nosiče reklamy.
Vo štvrtok zastupiteľstvo rokovalo o dodatku k zmluve. Návrh neschválilo, vrátilo ho na dopracovanie. Práve pri rokovaní o tomto bode upozornila Jarmila Králová na mail, ktorý dostali poslanci deň pred rokovaním. Vyjadrovala sa opatrne, zvažovala každé slovo.
Povedala, že mail prišiel od obyvateľov mesta. Podľa našich informácií je odosielateľom „pani Alena“, ktorá vyjadrila nesúhlas s umiestnením reklám – akých, to poslankyňa nepovedala, výrazu LGBTI sa dôsledne vyhýbala.
Poznamenala však, že nepredpokladala, že na baneroch bude reklama, ktorá vzbudí vlnu nevôle.
„Možno by stálo za zvážanie pri týchto prenájmoch aj porozmýšľať nad tým, že aké typy reklám by tam nejakým spôsobom mohli byť,“ zauvažovala. „Niekedy je spôsob propagácie podľa mňa až nie príliš vhodný.“
Pýtala sa, akým spôsobom sa „k tomu“ mesto postaví.
Niekoho to obťažuje
O čo vlastne ide, mnohí pochopili až po vystúpení Pavla Obertáša. Kritizoval okrem iného, že mesto nemá dostatok priestoru na citylightoch na propagáciu svojich akcií.
„Keď si tam firma hodí momentálne reklamu na pol roka na LGBTI komunitu a budú obťažovať doslova ľudí v meste Nitra pol roka s tým, lebo to majú zaplatené...“ vyhlásil.
Miroslav Gut si myslí, že treba reagovať aj na požiadavky verejnosti, „lebo nie všetci ľudia sú nastavení na tieto kontroverzné témy“.
„Problém, na ktorý upozornila Jarka Králová, sa dá riešiť,“ reagoval Miloš Dovičovič a poukázal na zmluvu o prenájme zimného štadióna. Hokejový klub je podľa nej oprávnený umiestňovať tam len reklamu, ktorá spĺňa etické normy.
Poslanec vymenoval, že musí byť slušná, mravná, neznižujúca ľudskú dôstojnosť, neurážajúca náboženské cítenie a vierovyznanie, apolitická.
„Takže keď sa na to dalo myslieť tu, dalo sa na to myslieť aj inde,“ povedal Dovičovič. Ktoré kritérium reklama na citylightoch nespĺňa, nevysvetlil.
Neporušuje zákon
„Vedenie mesta nevidí v danej reklame žiaden problém,“ reagovala radnica v piatok, keď sme sa pýtali, čo hovorí na nápady niektorých poslancov zasahovať do obsahu reklamy.