NITRA. Už päť prípadov lymskej boreliózy evidujú v tomto roku na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Nitre. Súvisí to so skorým príchodom teplého počasia.
Kliešte sú aktívne, keď denná teplota dlhší čas dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia, informoval úrad.
„Doposiaľ nebolo hlásené žiadne z ochorení, pri ktorých sa ako vektor prenosu uplatnil komár,“ dodala nitrianska hygienička Katarína Tináková.
Vyčíslila, že vlani zaznamenali 56 prípadov lymskej boreliózy a deväť prípadov kliešťovej encefalitídy. Do pôsobnosti úradu patria okresy Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce.

Proti lymskej bolerióze nie je možné dať sa zaočkovať, proti kliešťovej encefalitíde áno. Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu.
K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa.
Má príznaky ako chrípka
Mätúce najmä v tomto ročnom období je, že prvá fáza ochorenia sa prejavuje chrípkovými príznakmi – horúčka, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti hlavy a svalov.
Nasleduje bezpríznaková fáza, ktorá trvá jeden až dvadsať dní.
Potom sa objavia príznaky postihnutia centrálneho nervového systému: silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia, závraty, nervové obrny.
V rizikových prípadoch môže kliešťová encefalitída skončiť úmrtím. Závisí to od imunity pacienta.
Mení sa klíma, kliešte sa presúvajú
V poslednej dobe sa objavujú kliešte aj v lokalitách, v ktorých sa doteraz nevyskytovali. Spôsobuje to zmena klímy. Podľa odborníkov nemajú rady sucho a horúco, preto sa posúvajú smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok.

Vlani v okrese Nitra zaznamenali aj pomerne vzácne ochorenie prenášané kliešťami – anaplazmózu. Inkubačná doba je jeden až dva týždne. Po nej môže nasledovať obdobie horúčkovitých stavov sprevádzaných zníženým počtom krvných doštičiek.
V roku 2022 sa vyskytli aj dva prípady filariózy. Ide o importovanú chorobu, ktorú spôsobujú parazitické červy škrkavky (hlísty). Prenáša ju krv cicajúci hmyz.
Pacient z okresu Nitra si filariózu priniesol z dovolenky. Bol na Rodose, kde bolo veľa komárov.
„Vyhľadal lekárske ošetrenie pre svrbenie, tŕpnutie ľavého viečka, svrbenie nad ušami a vo vlasoch. Na očnej ambulancii mu bol vybratý celý červ, makroskopicky v laboratóriu bola potvrdená dirofilaria repens,“ opísala vlani detaily Tináková.
Dospelý jedinec dorastá do dĺžky 17 cm. Podľa literatúry parazituje v pľúcach, srdci, dutých žilách, očiach a v centrálnom nervovom systéme.
Tigrovaného komára potvrdili v Bratislave
Nedávno úrad zverejnil informáciu, že v Bratislave bola potvrdená prítomnosť nebezpečného ázijského tigrovaného komára. Invázny druh Aedes albopictus prenáša viac ako dvadsať rôznych vírusov a prežije aj zimu.
Tento druh podľa tlačovej správy „cestuje“ po svete pomocou dovozu komodít, napríklad pneumatík alebo okrasného bambusu. Medzi vírusy, ktoré prenáša, patrí napríklad západonílsky vírus, dengue, chikungunya, zika alebo žltá zimnica.
Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že tieto ochorenia môže prenášať v krajinách, kde sa bežne vyskytuje. "Neznamená to však, že každý jeden tigrovaný komár musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný. "

Spomínané ochorenia sa na Slovensku a v okolitých krajinách zatiaľ bežne nevyskytujú: "V súčasnosti je preto málo pravdepodobné, že by tigrované komáre vo veľkom šírili tieto choroby aj medzi populáciou na Slovensku."
Ako správne vybrať kliešťa
Ak si na tele nájdete kliešťa, treba ho vytiahnuť čo najskôr. Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení.
Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité bezprostredne skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy. V prípade zaklieštenia odporúčame nasledujúci postup:
· Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži.
· Kliešťa vyťahujte plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť - je dôležité ho nepoškodiť a nerozmliaždiť.
· Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Snažte sa odstrániť celé telo kliešťa aj s hlavičkou.
· Kliešťa po odstránení nemliaždite prstami. Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša.
· Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra), použite prípravok s obsahom alkoholu. Dezinfikujte aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa a poriadne si umyte ruky.
· Poznačte si pre istotu dátum a pravdepodobnú lokalitu, kde ste mohli kliešťa chytiť. Ak ste ho mohli mať na tele už dlhší čas (zopár dní), poznačte si aj túto informáciu.
ÚVZ