NITRA. Starodávna tribúna s drevenými lavicami, neexistujúci dorast, áčko v roky nevynovenej šatni a iba v oblastnej súťaži či rastúci investičný dlh. I tak pred troma rokmi vyzeral futbal na Chrenovej.
Málo klubov v regióne však v prvých „pocovidových“ sezónach rástlo tak malebne! Tradičná značka zo sídliska zdvihla mužov do šiestej ligy (a spravila im úplne novú kabínu), s tímami U19 a U17 hrá tretiu, 12-tisícovým projektom prerobila tribúnu a pravidelne revitalizuje ihrisko, ktoré neraz čelí štyrom zápasom za víkend. Za nitriansky Slovan hrá vyše 160 mládežníkov v deviatich družstvách.
Chrenová pod rukami predsedu PETRA BARÁTA doslova dospieva a pasuje sa s roky neriešenými problémami. Nitre už vymyslela chválenú zimnú ligu – a na stôl si trúfa položiť i výkresy s akadémiou, ktorú futbal v meste zúfalo potrebuje.
„V Nitre sme už mali Ukrajincov, Nemcov či Banskobystričana a nič z toho nefungovalo. Futbal si ‚Nitrančania‘ pokazili sami a budú to musieť byť práve ‚Nitrančania‘, ktorí ho znovu postavia na nohy. Nikto druhý nám nepomôže,“ vyhlásil Peter Barát v zaujímavom rozhovore.
Areál chrenovského klubu je súkromný, nie mestský – preto mu radnica nepreplácala výdavky na energie. S účtami za rok 2023 sa to ale vraj zmenilo. Vyplatili sa mesiace klopania na dvere samosprávy?
Áno, mesto klubu prvýkrát v histórii preplatilo energie. Ide o vážny prelom. Budeme veľmi vďační, ak táto tendencia na radnici ostane. Z viacerých stretnutí s primátorom Marekom Hattasom mám dojem, že futbal v meste ho zaujíma. Toto je dôkaz. Vnímame to ako odkaz, že ľudia na radnici konečne pochopili, že chrenovský futbal nemusia kastovať podľa toho, či vlastníkom areálu sme my alebo mesto. Preplatením energií konečne zohľadnili našu prácu so 164 mládežníkmi. Klubu ušetrili päťtisíc eur ročne.
Snímam tiež klobúk pred všetkými ľuďmi z Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorí sa zaslúžili o projekt 50-eurových dotácií na každého mládežníckeho športovca. V časoch, v ktorých mám pocit, že sa Slovensko zbláznilo, sa našli ľudia a inštitúcia, ktorá túto krajinu posúva k civilizácii.

Futbal na Chrenovej ste v posledných dvoch rokoch posunuli vpred investíciami do infraštruktúry a postupmi áčka i dorastu, žiaci dokonca aktuálne bojujú o prienik do druhej ligy. Ako vylepšenia financujete? A aké plánujete?
Cítili sme potrebu modernizácie klubu, ktorý bol zanedbaný dvadsaťročným investičným dlhom. Najnovšie cielime na vybudovanie nových sociálnych zariadení. Keďže nie sme „napichnutí“ na mestský rozpočet v žiadnej významnej miere, všetky peniaze si musíme zohnať sami. Prikrývame sa iba takou perinou, na akú máme. Sme transparentní, hráčom a trénerom nič nedlhujeme.
Letné prihlásenie tímov U19 a U17 do tretích líg sa stretlo s rôznymi reakciami. Ako hodnotíte úvodnú polovicu sezóny?
Oba tímy sú na chvoste tabuliek, ale absolútne mi nenapadne ich haniť. Naopak, zaslúžia si obrovský kompliment. Nastupujeme s veľmi mladými mužstvami, naši chalani obzvlášť v kategórii U19 čelia o rok až dva starším protihráčom. Toto súperenie im veľa dá. Navyše držia klubovú štruktúru a kontinuitu. Obnovený dorast má pre Chrenovú veľký význam. Viacerým nádejam z neho sme v zime dali šancu v áčku. O miesto v kádri sa najviac prihlásil 17-ročný Jakub Špánik.
Takisto sa tešíme z účinkovania tímov U13 a U15, ktoré bojujú o postup do druhej ligy. Pre Chrenovú by to bol veľký úspech! Náš klub by bol zaujímavejší aj z hľadiska skautingu hráčov z okolia.

Drahokamom chrenovského futbalu je Adam Kalčok. Z galavečerov ObFZ Nitra a ZsFZ si odniesol sošky pre najlepšieho prípravkára, respektíve mladšieho žiaka za rok 2023. Lídra a strelca vraj chcú v Podbrezovej a Zlatých Moravciach...
Adam aj vďaka partii, trénerovi Borisovi Grežovi a vidine postupu do druhej ligy ostáva na Chrenovej. Rád konštatujem, že Kalčokov talent je porovnateľný so Sebastiánom Kóšom v jeho veku. A ten je dnes stopérom Trnavy, ktorý obstál aj v konfrontácii s Fenerbahce Istanbul. Talentov ako Adam však už bolo veľmi veľa, futbal je zradný. Prajem mu, aby bol na kariérnom vrchole v správny čas.

Kalčok by v dokonalom svete dnes zrejme hral za prvoligových mladších žiakov FC Nitra – ale nemôže. Mali by sa kluby v meste spojiť, aby talentom jeho rangu dopriali čo najlepšie podmienky?
Na spájanie klubov ako takých neverím. Hovorí sa, že tomu bránia ega manažérov. Nie je to celkom pravda. Je totiž holou skutočnosťou, že každý z klubov si nesie vlastný príbeh, o ktorého správnosti je presvedčený. Nesnívajme o spájaní klubov len preto, aby sme Nitru doniesli do prvej mužskej ligy. Hovorme o spájaní na mládežníckej úrovni - to je oveľa efektívnejší a udržateľnejší koncept, ktorý dá podhubie i silnému mužskému projektu. Inšpiráciu nemusíme hľadať v zahraničí, životaschopným príkladom je Požitavská futbalová akadémia. Práve vzorec zo Zlatých Moraviec a Vrábeľ sa dá dokonale aplikovať na nitrianske reálie.
Boli sme v pokročilých debatách o spoločnej akadémii s AC Nitra, rokovania ukázali dobrú vôľu oboch klubov, panovala medzi nami zhoda. Takýto projekt je však nutné dokonale pripraviť aj z formálno-právnej stránky a zapojiť do jednaní i samosprávu, na čo nám vtedy napriek dobrej vôli neostal čas. Cítim však, že ľudia v oboch kluboch sú takejto spolupráci stále naklonení. Verím, že nie je všetkým dňom koniec. Kým sa z piatich aktuálne aktívnych nitrianskych klubov nespoja aspoň dva do spoločnej akadémie, každého z nich bude stáť mládež veľa peňazí, budeme strácať čas a riskovať opotrebovanie vzťahov medzi klubmi.
V Nitre sme už mali Ukrajincov, Nemcov či Banskobystričana a nič z toho nefungovalo. Futbal si „Nitrančania“ pokazili sami a budú to musieť byť práve „Nitrančania“, ktorí ho znovu postavia na nohy. Nikto druhý nám nepomôže.