NITRA. Len 23-ročný chlapec sa ocitol v zúfalej situácii. Postavil sa na most a zavolal na policajnú linku 158.
Povedal, že sa nachádza v Nitre medzi Golianovou a Párovskými Hájmi v ťažkej životnej situácii a následne hovor ukončil. Informovala o tom dnes polícia.
Prípad sa stal v noci z 1. na 2. marca, povedala Viktória Borloková z polície.
Dodala, že na miesto boli okamžite vyslané policajné hliadky, ktoré začali systematicky prehľadávať danú oblasť a jej okolie.
Lustráciou telefónneho čísla zistili, kto telefonoval na tiesňovú linku. „Následne boli informácie doplnené o podstatnú skutočnosť, že muž by sa mal nachádzať v blízkosti diaľnice.“
Pohotovostná motorizovaná jednotka z Nitry sa presunula k mostu ponad diaľnicu, kde spozorovala muža v ohrození života. Hliadka s ním nadviazala verbálny kontakt - s využitím psychologických metód sa jej podarilo dostať do jeho bezprostrednej blízkosti a tak zabrániť nešťastiu.
„Policajti PMJ svojím pohotovým konaním a profesionálnym zákrokom zabránili tragédii a zároveň ukázali, že sú nielen vyzbrojení zbraňami, ale aj slovami nádeje a pochopenia, ktoré zachránili život mladého chlapca v ťažkej životnej situácii,“ informuje polícia.

Pred rokom chceli v Nitre skočiť z mosta aj dve tínedžerky vo veku 13 a 14 rokov, predtým užili lieky. Nakoniec jedna z nich privolala políciu.
Odborníci už dlhšie poukazujú, že mladých ľudí so psychickými problémami pribúda. Pedopsychiatrička Alena Vavrová z nitrianskej nemocnice sa vlani vyjadrila, že najčastejším dôvodom hospitalizácie bývajú depresívne stavy a stavy po intoxikácii liekmi v samovražedných pokusoch.
„Ich nárast súvisí aj s dobou po covide, so sťaženým návratom k povinnostiam, hlavne u primárne úzkostných detí,“ povedala.
Občianske združenie IPčko preto vytvorilo web chcemsazabit.sk. Chce sa takto priblížiť „všetkým mladým ľuďom, ktorí sa ocitajú na životnej križovatke a nechcú alebo nevládzu ísť ďalej“.
Združenie pred rokom v marci otvorilo na nitrianskej pešej zóne (na Štefánikovej 15) ID klub neformálnej anonymnej a bezplatnej psychologickej pomoci. Funguje v stredu a štvrtok od 15. do 20. hodiny, v piatok od 15. do 21. a v sobotu od 17. do 21. hodiny. Zameriavajú sa najmä na stredoškolákov a vysokoškolákov.
Podľa psychológov dominujú pocity osamelosti, duševné ťažkosti, stres a tlak na výkon, myšlienky na ukončenie života, depresia a sebapoškodzovanie.
„Kontaktný bod funguje nonstop. Najlepšie je, ak predtým záujemca bude kontaktovať našu krízovú linku pomoci 0800 500 333. A my budeme k dispozícii aj v noci,“ povedal psychológ Marek Madro.