Skôr, ako vybehne na ihrisko, prežehná sa a požiada Boha, aby mu v zápase pomohol. Dvadsaťpäťročný Juhoameričan si v tretej lige už stihol spraviť dobré meno.
Hovorí sa, že cudzinec by mal byť o triedu lepší od Slovákov, a on to väčšinou potvrdzuje. Richard Ariel Gonzalez Davalos nie je žiadny nafúkaný šoumen, ale skromný chalan vážiaci si šancu, ktorú na Slovensku dostal. Začínal v Devínskej Novej Vsi, ale od septembra 2022 hrá za treťoligovú Galantu.
„Príchod na Slovensko mi vybavil môj manažér. Do Galanty som sa dostal vďaka vtedajšiemu pánovi prezidentovi klubu Hupkovi. Som tu spokojný. Je veľa vecí, ktoré ma tu robia šťastným,“ prezradil na úvod rozhovoru.
V regióne, kde mnohí hovoria po maďarsky, ho volajú Ricsi (čítaj 'Riči'). Je s tým v pohode.
„V Paraguaji som hral za béčko prvoligového Nacional Asunción. Nikdy som nedostal šancu za áčko. Preto som skúsil šťastie v Európe,“ objasnil. Prekvapilo ho tu viac vecí, azda najviac studené počasie, na ktoré nebol zvyknutý.
Prekladá mu spoluhráč
Hlavne je však vďačný za to, ako ho v klube prijali. „Mám to šťastie, že od prvého dňa s mojimi spoluhráčmi vychádzam veľmi dobre. V tíme máme skvelú chémiu, a to platí nielen na ihrisku, ale aj mimo neho,“ vraví.
Trošku horšie je to len s komunikáciou. Richard je totiž tichý chalan. „Snažím sa s chalanmi rozprávať po anglicky, ale moja angličtina stále nie je veľmi dobrá. Najviac mi pomáha spoluhráč Dávid Baša, ktorý vie po španielsky, za to som mu veľmi vďačný,“ prezrádza.

Naučil sa už aj základné slovenské frázy. „Viem ich pár, napríklad ahoj, ako sa máš, čo robíš. A k tomu pár nadávok, samozrejme, ha-ha,“ smeje sa „Ricsi“.
V minulom kalendárnom roku zažiaril dvomi hetrikmi na ihriskách súperov (Šaľa - Galanta 0:3 v máji, Martin - Galanta 2:4 v októbri), on však na prvé miesto dáva niečo iné. „Bolo skvelé prispieť k druhému miestu v tretej lige, čo bol najväčší úspech v histórii klubu. A top zážitkom bol zatiaľ pre mňa pohárový zápas proti Slovanu Bratislava, ktorý je na Slovensku veľmi rešpektovaným klubom,“ hovorí skromne.
Ďalej v článku sa dozviete aj toto:
* čo sú jeho silné stránky
* čo na ňom vyzvihol jeho spoluhráč
* čo spája Richarda s jeho vzorom - C. Ronaldom
* ako sa líši tretia liga u nás a v Paraguaji a kde sú lepší rozhodcovia
* čo vyzdvihol na Richardovi tréner Pagáč a kde vidí jeho rezervy
* aký rituál má Davalos pred zápasmi a či sa túži posunúť z Galanty vyššie.
Prinášame zoznam 31 legionárov v "našich" kluboch z 3. a 4. ligy (aj s krajinou pôvodu).
Dopĺňame aj slová odborníkov Ota Brunegrafa a Milana Lešického, ktorí sa vyjadrili, ako vnímajú pôsobenie cudzincov v slovenskom futbale, či sú prínosom alebo nie, a čo sa im nepáči pri angažovaní legionárov.