NITRA. Od pondelka nesmie verejnosť vstúpiť do lesov v troch poľovných revíroch. Zákaz vydal nitriansky okresný úrad, v tomto roku je prvý. Dôvodom je africký mor.

„Aktuálne tam evidujú dvadsať uhynutých kusov diviačej zveri,“ vyčíslili na pozemkovom a lesnom odbore.
Verejnosť má zakázané využívať lesy v revíroch Breziny, Čelár a Veľká zvernica. Ide o katastrálne územia obcí Hosťovce, Lovce, Žikava, Topoľčianky, Hostie, Jedľové Kostoľany a Žikava.
Okresný úrad rozhodol, že voľnočasové turistické aktivity musia ustúpiť opatreniam, ktoré eliminujú riziko vzniku hospodárskych a environmentálnych škôd.

Za porušenie zákazu hrozí pokuta do 3 320 eur. Je to priestupok na úseku lesného hospodárstva.
Na uhynuté diviaky v lese pri Topoľčiankach upozornil už 9. marca užívateľ na sociálnej sieti. „V lese som ho ešte nikdy nestretol, no dnes rovno 10x na bok vyvaleného. Od menších jedincov cez poriadne dospelé kusy. Asi mor,“ napísal.

Zákaz vstupu do lesov platí do odvolania, môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ľuďom to dotknuté dediny oznamujú cez rozhlas a na webe.
„Je mi z toho smutno, lebo som turista,“ reagoval na hlásenie Edmund Špaňúr z Jedľových Kostolian. Dodal, že v obci je veľa víkendových domčekov, ľudia chodia do lesa na túry aj na huby.
Starosta Roman Vojtela povedal, že zákazy už boli vydané aj v minulosti, ľudia teda vedia, ako majú postupovať. Napríklad si musia dávať pozor na obuv, v ktorej vstupujú k ošípaným.
V Jedľových Kostoľanoch vraj zostalo už len minimum chovov.
Africký mor je vírusová infekcia domácich ošípaných a diviakov. Do Európy bol prvýkrát zavlečený v 50. rokoch minulého storočia. Prejavuje sa rýchlym priebehom, mortalita je 85 až 100 percent.
„Človek môže prenášať AMO pri nesprávnej manipulácii s infekčným materiálom, kontamináciou odevu a obuvi,“ informovala Štátna veterinárna a potravinová správa.
Nitrianska regionálna správa doručila žiadosť o vydanie zákazu na okresný úrad 20. marca. Pre naše noviny vyčíslila, že do dnešného dňa eviduje desať uhynutých diviakov.
"Zatiaľ sme v regióne nezaznamenali prenos AMO do domácich chovov," informovala.
