NITRA. V meste už kvitnú sakury. Ulica Fraňa Mojtu sa do ružova zafarbila približne o dva až tri týždne skôr ako v minulých rokoch. Spôsobil to skorý nástup vysokých teplôt.
V utorok podvečer sme na ulici stretli viacerých ľudí, ktorí si krásne stromy fotili mobilom. Profesionálnych fotografov s klientmi sme zatiaľ nevideli.
„To, že už zakvitli sakury, ma trochu prekvapilo. Zistil som to až v utorok dopoludnia, tak som sa sem vrátil s foťákom,“ povedal Karol z Klokočiny.
Kvety na neho pôsobia tmavšie ako vlani: „Možno časom zblednú, keď ešte viac rozkvitnú,“ poznamenal.

V minulosti nám fotografi, ktorí rok čo rok chodia na Fraňa Mojtu, povedali, že sakury zvyknú kvitnúť týždeň. Celú krásu môže predčasne zničiť silný dážď a vietor.

Aktuálna sakurová alej má 28 rokov. Mesto v roku 1996 vymenilo, teda nanovo vysadilo, približne osemdesiat stromov s obvodom kmeňa 12-14 cm. Už na ďalší rok zakvitli. Predvlani na jeseň doplnili tri sakury do prázdnych miest.
Kedy sa japonské čerešne na tejto ulici objavili po prvý raz, na radnici neevidujú.
V posledných rokoch sú niektoré stromy obsypané nielen ružovými kvetmi - na viacerých vyrastajú aj konáriky s bielymi kvetmi divej čerešne.
Ľudmila Šterdasová z mesta pred časom avizovala, že keď budú mať sakury na Fraňa Mojtu tridsať rokov, začnú sa zaoberať ich výmenou. Zatiaľ ich len monitorujú.

„Najbližších päť rokov zrejme nebudeme robiť nič, sakury tu necháme dožiť,“ povedala dnes Šterdasová.
Keď kvitnú sakury, ulica je podľa mnohých najkrajšia v meste. Chodia sem aj obyvatelia z okolitých dedín, aby sa zvečnili so stromami. Často majú na sebe ružové oblečenie, aby ladili.
Sakury rastú aj v ďalších lokalitách Nitry, nie však v takom množstve.
Kvet tejto čerešne sa považuje za národný symbol Japonska. Aj tam rozkvitli sakury skôr ako je bežné - v Tokiu o desať dní.
TASR informovala, že podľa japonského meteorologického ústavu môže byť rekordne skorý začiatok kvitnutia sakúr nielen dôsledkom klimatickej zmeny, ale aj nezvyčajne teplých marcových dní.
Tokio podľa agentúry už sedemdesiat rokov vedie oficiálne štatistiky kvitnutia sakúr. Takto skoro začali čerešne kvitnúť len dvakrát — v rokoch 2021 a 2020.
V roku 2021 zaznamenalo mesto Kjóto vrchol rozkvetu 26. marca, čo bolo najskôr za viac ako 1200 rokov.
Hanami, prezeranie kvetov, je v Japonsku populárna udalosť a oslavuje sa piknikmi pod ružovými kvetmi. "Sakury sú však prchavé a sú v plnom kvete len týždeň po tom, čo prvýkrát začnú kvitnúť," píše TASR.