NITRA. Výročie oslobodenia si dnes v Nitre pripomenuli s niekoľkodňovým oneskorením. Dôvodom časového posunu boli veľkonočné sviatky.

Ľudí bolo na pohľad menej ako v minulosti. Zástupcovia nitrianskej župy chýbali. To sa doteraz nikdy nestalo.
Župan Branislav Becík sa ospravedlnil s tým, že bol pracovne zaneprázdnený. Podvečer na sociálnu sieť zavesil predvolebné video s bábkou v prospech prezidentského kandidáta, s ktorým sa vizuálne podobajú.
Viacerí účastníci spomienkovej akcie boli z neprítomnosti predstaviteľov župy sklamaní. „Ani veniec neposlali?“ pýtali sa niektorí.
„Župu sme pozývali, mám informácie, že nikto neprišiel,“ povedal pre naše noviny viceprimátor Peter Mezei.
„Pozvánku na slávnostné zhromaždenie pri Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre sme obdržali od mesta Nitry na úrovni predsedu, ktorý svoju účasť z pracovných dôvodov ospravedlnil dňa 29. marca,“ napísala hovorkyňa župy Silvia Zeumerová.

Dodala, že pozvánku úrad zaslal všetkým poslancom samosprávneho kraja: „Svoju účasť/neúčasť nám poslanci (okrem jedného) spätne neoznámili. Podpredseda NSK Tibor Csenger včas avizoval svoj dlhodobo plánovaný pracovný program mimo Nitry. O pracovnom programe podpredsedníčky NSK Martiny Holečkovej nemáme žiadnu vedomosť.“
Inokedy však chodili za župu aj rôzni vedúci odborov a teraz nikto, neregistrovali sme ani veniec.
Hovorkyňa reagovala, že predseda Becík (Hlas) vedel, že má na druhý deň naplánované na okresnom úrade stretnutie: „Spomienku oslobodenia Nitry si plánoval uctiť v termíne tohto stretnutia bez potreby medializácie, ale keďže sa nás na to pýtate, tak vás o tom informujeme.“
Na ďalší deň (4. apríla) sme dostali od riaditeľa úradu fotky župana ako dôkaz, že dodatočne prišiel k pamätníku. Priniesol aj veniec, na ktorom je napísané "Branislav Becík, predseda NSK; S vďačnosťou za našu slobodu".
Ako oficiálny dátum oslobodenia Nitry sa uvádza 30. marec 1945. S príhovorom dnes na zhromaždení vystúpil viceprimátor Peter Mezei, ktorý nezabudol spomenúť aj stovky civilných obetí.
„Žiaľ, následkom bombardovania neuniklo kvôli zlyhaniu poplachovej hlásnej služby a oneskorenému vyhláseniu leteckého poplachu ani civilné obyvateľstvo,“ povedal.
Zahynuli len niekoľko dní pred oslobodením, 26. marca, keď mesto bombardovala Červená armáda.

Mezei poukázal, že aj dnes sa stretávame s obmedzovaním ľudskej slobody, hrozbami násilia, či neustále vznikajúcimi vojnovými konfliktmi.
„Aj keď sme dnes slobodní, nesmieme si byť istí, že táto sloboda je trvalá a neohrozená," povedal. Musíme byť podľa neho ostražití, pretože dnešné metódy sú sofistikovanejšie, hrozby sa skrývajú aj za peknými slovami a frázami.
Slovo mier sa zneužíva aj v predvolebnej kampani. Paradoxne práve tými, čo otvorene podporujú Putina a jeho útok na Ukrajinu.