NITRA. Praveké bronzové repliky prezentujú na živých modeloch. Autori hovoria o pravekých aktoch, prvých na Slovensku.
Za neobvyklým nápadom sú dvaja Nitrania – fotograf Mio Fallen a historik Matej Šiška, alias Slavobor Nitriansky. Ľudia ho poznajú ako turistického sprievodcu.
Repliky, ktoré sú zvečnené na modelkách a jednom modelovi, vznikli práve kvôli jeho tematickým exkurziám s názvom Tajomstvá pravekej hory.
„Súbor pravekých nástrojov, zbraní a odevných doplnkov spĺňa najvyššie kritériá kvality a historickej vernosti,“ hovorí Matej Šiška.
Záujemcov sprevádza na Hradisko Zobor už dva a pol roka. Raz prišiel aj fotograf Mio Fallen. To bol začiatok spolupráce, výsledkom ktorej sú praveké akty.
„Manželka nebola nadšená, ale pustila ma. Vie, že som viac-menej neškodný,“ poznamenal so smiechom Matej.

Mio začal s fotením už v roku 2012, po rozpade jeho kapely, viedol aj vlastné fotokluby. „Postupne som sa cez portrét a Beaute vyprofiloval k nude art štýlu – ide o nevulgárne znázornenie nahoty,“ prezradil.
Lunica v kameňolome
„Bol to osud,“ hovorí Matej o prvom fotení v opustenom kameňolome Medené Hámre. Modelka Lenka z Bratislavy mala predstavu o epických fotkách s mečom a prilbou. Keď ich Mio nafotil, presunuli sa ďalej, hľadali vhodné zákutie.
„Prešli sme asi päťdesiat metrov, keď sme natrafili na lunicu, praveký ženský symbol. Bola obrovská, vyskladaná z kameňov, najväčší bol v strede ako oltár,“ opísal Matej.
Myslí si, že v kameňolome niekto robil novopohanské rituály: „Keby ste také niečo hľadali, tak to nenájdete.“
Lenku sa rozhodli nafotiť ako kňažku. Ešte pred fotením volal Matej svojej kamarátke etnologičke, aby sa poradil: „Ivana Pacolová sa venuje práve rituálom. Vychádzali sme z egejskej oblasti, kde majú figúrky z tohto obdobia špecifické gestá, sú tam celé náboženské výjavy.“
Matej dodáva, že uvedené obdobie je typické globalizáciou: „Podobné prejavy a symboly boli v celej Európe aj na blízkom východe.“

Lenka ako amazonka
Pri druhom fotení štylizovali Lenku ako amazonku. V gréckej mytológii to bola bojovníčka. Fotky vznikli pri rieke Morava, miesto vybral Mio.