NITRA. Bol to až neľudsky ostrý zvuk. Jačanie sa miešalo s hučaním, radostné výkriky splynuli v (ne)znesiteľné pišťanie. Akoby zo zimáku práve odlietalo lietadlo. Také – finálové – predsa Čederle víťazným gólom v predĺžení i naštartoval. Dáme ruku do ohňa, že porovnateľný rachot štadión nezažil desať rokov. Naposledy po pamätnej trefe Lelkeša proti Banskej Bystrici pri prvom postupe do bojov o zlato (2014).
„Nitra, je...“ nadýchla sa hlásateľka Bačinská. „Vo finále!“ dopovedala aplaudujúca aréna.

Funkcionári, tréneri, hráči a fanúšikovia majú pod Zoborom čosi, čo je väčšie než oni sami. A čo môže v tichosti závidieť azda takmer celé Slovensko. Takýto jedinečný súzvuk hokejovej komunity mal vzhľadom na históriu dnes byť v Slovane, Košiciach či Trenčíne.
Len v Nitre však zimák žije už dve hodiny pred zápasom, len v Nitre fanúšikovia posúvajú svadby podľa play-off kalendára, len v Nitre sa lístky na sedenie na šiesty semifinálový zápas minú za tri minúty online predaja (!), len v Nitre ďakovačka s hokejistami trvá takmer polhodinu a len v Nitre sa o zlato hrá v aj sezóne, ktorá sa ešte nedávno profilovala ako najhoršia z posledných dvanástich. Finálová účasť napriek ôsmemu miestu v základnej časti je nielen jasný slovenský rekord, ale aj nevídaný počin v reáliách svetového hokeja.

Corgoni už majú dynastiu. Šesť finále za desať sezón je kúsok, aký sa v extralige dosiaľ podaril iba Slovanu a Košiciam. Znie obdivuhodne, že z play-off ich za posledných štrnásť rokov vyradili práve iba dva najúspešnejšie kluby v krajine a Banská Bystrica v najväčšej sláve – teda výlučne súperi top rangu.
„Skvelá séria proti skvelému tímu pred skvelými fanúšikmi,“ zatlieskala michalovská hviezda Kaspars Daugavinš a ak niečo takéto povie účastník jedenástich majstrovstiev sveta s 557 štartmi v KHL a NHL, má to obrovskú váhu. „Nitru do play-off nikto nechce,“ uznal obranca líšok Adam Drgoň.

Nuž, ak traja robia to isté, nie je to to isté. Nákupy drahých hráčov sa ešte nerovnajú titulu, Poprad a Michalovce budovali tím práve naň, no nepretlačili Nitru, v ktorej drieme čosi náročne logicky vysvetliteľné. Play-off mentalita, ktorú v obchode nenájdete? Čaro trénerského rekordéra extraligy Stavjaňu? Vplyv Bučeka, protihráčov nosiaceho na chrbte ako Jágr a doma zatiaľ každú vyraďovačku meniaceho na finále (predošlé dve aj do Zlatej korčule)? Osobnosť Mezeia, v 43 rokoch „popierajúceho“ zákony prírody? Ohromný súzvuk s najlepšími fanúšikmi na Slovensku?
Je až k neuvereniu, že hoci corgoni ôsmimi medailami (avšak nie titulmi) za desať sezón jasne kraľujú extralige, stále im šijú nálepku outsidera. Presne status „underdoga“ však potrebujú, aby hokej v meste mal príbeh. V dobe plnej nenávisti vzácne spája ľudí bez ohľadu na to, či sú podnikatelia, alebo si na vstupenky požičiavajú od rodičov, či volili Korčoka alebo Pellegriniho...

Dynastia Nitry otvára otázku, ktorý klub aktuálne robí hokej najlepšie na Slovensku.
Trenčín má z posledných šiestich sezón šesť titulov juniorky, dorastu a starších žiakov, no s mužmi len jeden postup zo štvrťfinále (striebro 2018) za posledných dvanásť rokov, Košice sú už v druhom ročníku po sebe na papieri zrejme najsilnejšie v extralige, ale mladým odchovancom dávajú len marginálne role, Slovan z predošlých dvoch sezón vzal štyri tituly U20, U18 a U16, so seniormi však v štyroch play-off po návrate z KHL hral iba jedno finále.
Nitra stíha jedno i druhé – k titulu s dorastom (2022) čerstvo pridala juniorský (2024), keď produktivitu očarila dvoma 16-ročnými talentmi, aké súťaž U20 nevidela aspoň dvadsať rokov, z Nemca spravila dvojku draftu NHL (2022), Sýkoru poslala do druhého kola (2022) a Pekarčíka do tretieho (2023), na posledné štyri majstrovstvá sveta dodala šesť reprezentantov, nehovoriac o dlhodobej „pásovej výrobe“ dosiaľ nespomenutých hráčov posúvajúcich sa za lepším (Paulovič, Krištof, Lantoši, Buček, Kollár, Holešinský), a to všetko v garde s atraktívnym hokejom, dvoma finále za štyri roky a šiestimi za desať pred publikom, aké na Slovensku nemá nik.

Paradoxne, corgoni majú teraz z vlastnej filozofie starosti. Z Pobežala už v sedemnástich spravili platného člena štvrtej formácie, no namiesto finále by mal zachraňovať Slovensko na majstrovstvách sveta do 18 rokov. V zostave tak vznikne otáznik, lebo A. Nemec a Chrenko ml., ktorých si tiež piplú na draft, zrejme takisto dostanú reprezentačné pozvánky.
Späť do Nitry. Vo finále má ďalšiu šancu pridať argumenty do diskusie o hlavnom meste slovenského hokeja. Akýže to kontrast s nekonečnou hanbou za plotom!
Dekády s najviac finále
Košice 8: 2008 – 2015
Košice 7: 1994 – 2003
Slovan 7: 1998 – 2007, 1999 – 2008
Nitra 6: 2014 – 2024
Slovan 6: 2002 – 2010, 2003 – 2012, 2005 – 2022*
Košice 6: 2003 – 2012
B. Bystrica 5: 2015 – 2019
Trenčín 5: 1994 – 2001
Zvolen 5: 2000 – 2005
Klub a počet finálových účastí v desiatich po sebe idúcich dohratých sezónach (alebo menej, ak vo zvyšku dekády finále nehrali).
* Slovan hral päť finále v rozpätí rokov 2005 – 2012 a po návrate z KHL (2012 – 2019) v jednom (2022) v rámci desiatich po sebe idúcich play-off 2005 – 2012 a 2021 – 2022).