Predok skladateľa Bacha vraj vandroval aj po Slovensku
V utorok 28. júna v rímskokatolíckom kostole v Nových Zámkoch a v mnohých mestách Európy odzneli benefičné koncerty k 255. výročiu smrti Johanna Sebastiana Bacha.
V utorok 28. júna v rímskokatolíckom kostole v Nových Zámkoch a v mnohých mestách Európy odzneli benefičné koncerty k 255. výroiu smrti Johanna Sebastiana Bacha. Korene Bachovho rodu, bohatého na hudobníkov, siahajú po Veitha Bacha, mlynárskeho tovariša, ktorý sa v rámci vandrovky dostal až do Uhorska. Keže dnešné Maarsko bolo v tom ase obsadené Turkami, Uhorsku zostalo hlavne Slovensko – preto nie je nepravdepodobné, že Bachov predok pôsobil u nás (poda dos hodnoverných zdrojov v Rusovciach pri Bratislave).
Bachov tvorivý odkaz reprezentuje vyše 1000 diel, no je viac než pravdepodobné, že sa nám zachovala sotva polovica z toho, o napísal. Z piatich pašií poznáme len dvoje, z piatich roníkov chrámových kantát sa zachovalo len asi 200. Ešte väšie straty zrejme nastali v jeho svetských skladbách, najmä v tých, ktoré písal pre lipské „collegium musicum“.
Novozámocký „bachovský“ koncert sa konal pod záštitou primátora mesta Gejzu Pischingera a riaditeky tunajšej základnej umeleckej školy Gertrúdy Pischingerovej. Výažok koncertu poukázali Nadácii pre výskum rakoviny na zakúpenie pulznej elektroforézy. V preplnenom kostole interpreti zožali veký aplauz.
„Komárania prispeli k dôstojným oslavám výroia úmrtia velikána svetovej a cirkevnej hudby tým, že Bachova hudba zaznela v de jubilea vo všetkých štrnástich kostoloch v Komárne a Komárome,“ uviedol spoluorganizátor komáranského podujatia Ladislav Stubendek. Poda neho sa v kostoloch katolíckej, evanjelickej, reformovanej cirkvi a cirkvi bratskej jednoty baptistov na oboch brehoch Dunaja rozozvuali síce rovnaké melódie, avšak v rôznej interpretácii hudobníkov, na rozliných organoch a v rozdielnom akustickom prostredí. Neopakovatený zážitok suboval najmä koncert na 140-ronom organe v Kostole sv. Ondreja v Komárne. Komáranské organové koncerty boli súasou celoslovenského podujatia Hommage á Bach 2005.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.
Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.