NITRA. Nitriansky hrad bol tri roky bez časti veže. Smutný pohľad, komentujú s odstupom času obyvatelia mesta, keď vidia historické fotky.
Spúšť spôsobila zápalná strela, ktorú na Veľký piatok 1945 vypálila zo zeme Červená armáda. Vypukol požiar, kupola s krížom sa zrútila, zvony sa roztavili. Časť jedného našiel o dvadsať rokov neskôr obyvateľ Podzámskej ulice.
Kúpil ho nitriansky bádateľ – nebohý profesor Imrich Točka – ktorý ho v roku 2012 daroval Diecéznemu múzeu na hrade. Bude súčasťou expozície, ktorú chystajú v katedrálnej veži.

Zvony sa roztopili
S nápadom prišla poverená riaditeľka múzea Silvia Eliášová. Aktuálne pripravuje materiály o osude hradnej veže, ktorá bola obnovená až v roku 1948. Dokumenty sú spolu s fotografiami uložené v diecéznom archíve.
„Vojnovými udalosťami bol 30. marca 1945 dolný chrám katedrálneho kostola poškodený. Klenba čiastočne sa zrútila a všetky okná na katedrále boly vybité,“ píše sa v listine Historicum.
Obnova trvala niekoľko rokov
"Informácie, ktorými disponujeme v súvislosti s poškodením, čiastočným zničením a následnou obnovou hradnej veže po 2. svetovej vojne sú, žiaľ, iba veľmi kusé," informoval Rudolf Viršík, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Dodal, že v rámci vojenských operácií, súvisiacich s oslobodzovaním Nitry, bola 30. marca 1945 pri ostreľovaní Nitrianskeho hradu zasiahnutá cibuľovitá strecha veže katedrály, čo spôsobilo jej požiar a následné zničenie vrátane zvonov.
"Obnova poškodenej veže, vybudovanie jej nového krovu a strechy sa uskutočnilo v rokoch 1947 až 1949," upresnil Viršík.
Po obnove boli do veže umiestnené nové zvony nesúce mená sv. Cyril a Metod (patróni Slovenska a spolupatróni Európy), Panna Mária, sv. Andrej Svorad a sv. Benedikt (patróni nitrianskej diecézy).
„Ten istý deň, t.j. Veľký piatok bola veža zápalnou bombou zasiahnutá a požiarom zničená. Zvony sa roztopily a padly. Hodiny tiež zhorely,“ opisuje dokument historickú udalosť. Jeho originál bol v roku 1948 vložený do novej gule nad vežou.
Pálili z Tormoša
Informácie o veži pred časom sprístupnil verejnosti profesor Imrich Točka. Podľa riaditeľky múzea čerpal z dokumentov v diecéznom archíve aj knižnici.
Za bývalého režimu sa o udalosti veľmi nehovorilo, rovnako ako o bombardovaní Nitry. Nehodilo sa to, keďže za oboma udalosťami bola Červená armáda.
Niektorí si dodnes myslia, že vežu zničila letecká bomba, rovnako ako Veľprepoštský palác pod hradom. Bola to však zápalná strela. Vypálili ju z Tormoša, terajšej Chrenovej. „Odhaduje sa, že to bolo podvečer medzi piatou a pol šiestou,“ upresnila Silvia Eliášová.
Veža začala horieť, zvony sa roztopili: „Trosky dopadli na schodisko pred hradnou katedrálou. Dlhý čas tam bol zapichnutý fragment kríža.“
Maskarón vykopal zo zeme
Časť trosiek dopadla na Podzámsku ulicu pod hradom. Bola medzi nimi aj výzdoba najstaršieho zvona, takzvaný maskarón – tvár anjela.
„Máme ho tu, v Diecéznom múzeu, zatiaľ nebol vystavený. Umiestnime ho do expozície priamo vo veži,“ avizuje Eliášová.
Vzácny kúsok daroval profesor Točka múzeu v roku 2012. Kúpil ho od nálezcu. Detaily opísal v publikácii Historky spod Nitrianskeho hradu.

Píše, že maskarón našiel v roku 1965 miestny obyvateľ Milan Truska, keď kopal základy pre garáž. Tušil, že je to niečo vzácne, úradom nález neodovzdal.
Profesor Točka neskôr zistil, že ide o súčasť výzdoby najstaršieho Podmanického zvonu, ktorý bol v hradnej veži.
Na obnovu prispeli aj veriaci
V čase, keď ju zničila zápalná strela, tam už listiny neboli, čo je veľké šťastie. „Veža pôvodne slúžila ako knižnica. Keď sa začala zbierka rozrastať, tak ju presunuli do budovy seminára,“ povedala Silvia Eliášová.

Veža dostala pôvodnú podobu v roku 1948. Pracovali na nej miestni živnostníci. Peniaze poskytli biskupstvo a kapitula, prispeli aj veriaci. Profesor Točka píše, že významnú čiastku dalo tiež povereníctvo školstva, osvety a techniky.
Nový kríž posvätil 13. júna 1948 diecézny biskup Karol Kmeťko. Tri zvony vo veži pribudli v máji 1950, na štvrtý sa čakalo desaťročia. Vrtuľník ho priviezol až v roku 2011.
Nasimulujú ostreľovanie
Kedy otvoria vo veži novú expozíciu, zatiaľ nie je určené. „Chceme ju inštalovať v priebehu tohto roka. Súčasťou bude audiovizuálna projekcia,“ naznačila riaditeľka.
Návštevníci by mali uvidieť simuláciu ostreľovania veže aj proces jej rekonštrukcie.
Vystavený bude spomínaný maskarón – tvár anjela, či technické nákresy z rekonštrukcie. V archíve ich majú až šestnásť.

Hradná veža bola postavená v roku 1642. V roku 1773 ju opravili a zvýšili. Od sezóny 2015 je sprístupnená verejnosti, predchádzala tomu jej obnova.
„Výstupy na vežu máme teraz v piatky, soboty a nedele, každú hodinu od desiatej do sedemnástej,“ informuje Silvia Eliášová.
Od júna má byť veža otvorená od utorka do nedele. V lete pribudnú aj tradičné večerné výstupy – pred premietaním v gotickej priekope.