NITRA. „Po góle Bučeka som mal pocit, že omdliem,“ s úsmevom spomína primátor MAREK HATTAS na hokejové bláznovstvo z predminulej stredy, keď Nitra potvrdila extraligové zlato.
Pribinove mesto sa vzácne spojilo, šialenstvo zo Stavjaňovej družiny uchvátilo všetky generácie. Klubu, ktorého spôsob fungovania oceňuje konkurencia naprieč Slovenskom, okrem príjmov zo vstupného a sponzorského portfólia žije aj v produktívnom partnerstve so samosprávou, pričom práve s radnicou kuje toľko spomínaný projekt nového štadióna.
O titule slovenských šampiónov v hokeji, novom zimáku, mestskej podpory športovej jednotky pod Zoborom, dotáciách pre športové kluby i ďalších investičných zámeroch sme sa zhovárali s primátorom Nitry Marekom Hattasom.
Hokejisti Nitry sa druhýkrát v klubovej histórii stali majstrami Slovenska, a to je obrovská reklama s celoslovenským presahom nielen pre klub, ale aj pre mesto. Čoho odrazom je podľa vás tento športový úspech?
Úspech nitrianskych hokejistov je výsledkom niekoľkých dôležitých faktorov. Prvým je tvrdá práca, odhodlanie a talent hráčov, trénerov a celého organizačného tímu. Je to výsledok dlhodobého úsilia v tréningu, strategického plánovania a efektívneho vedenia klubu.
Zlato je taktiež odrazom investícií do mládežníckeho hokeja a rozvoja talentu. Kluby, ktoré efektívne rozvíjajú mladých hráčov a poskytujú im kvalitný tréning a podporu, často dosahujú úspechov vo forme majstrovských titulov.
Nemožno tiež opomenúť význam fanúšikov. Ich vášeň, podpora a oddanosť tímu vytvárajú skvelú atmosféru, ktorá motivuje hráčov k väčšiemu úsiliu a lepším výkonom.

Odkedy hokej v Nitre riadia Miroslav Kováčik a Tomáš Chrenko (2015), klub v ôsmich play-off získal dva tituly a päťkrát hral finále. K tomu vychoval dvojku draftu NHL Nemca a plejádu reprezentantov Slovenska. Nadnesene povedané, môže klub vôbec mať lepších šéfov? Ako sa vám s nimi spolupracuje?
Súčasný manažment HK Nitra musím pochváliť. Sú to rozhľadení profesionáli, majú ťah na bránku a neboja sa ozvať, keď je to potrebné. Svoju prácu si nevybrali, pretože museli, ale preto, lebo chceli spraviť niečo pre komunitu. V tomto sme si veľmi podobní. Aj preto je komunikácia medzi nami jednoduchšia a často sa nesie v menej formálnom tóne.
Hokejová „vipka“ žartovala, že svojimi návštevami nosíte hráčom smolu a prehry. V play-off ste ale šťastenu otočili a potleskom odmenili rozhodujúce finálové víťazstvá. Je už teda malej kliatbe nadobro koniec?
Beriem to, samozrejme, s úsmevom. Chalani sú ohromne poverčiví, špeciálne Marek Ďurovkin. Keď som si v druhej tretine tretieho finálového zápasu vymenil miesto s viceprimátorom Miloslavom Špotákom a mali sme na ľade slabší výkon, samozrejme, po prestávke som sa musel sťahovať naspäť.
Vráťme sa ešte k majstrovským oslavám na štadióne. Klubový spolumajiteľ Marek Ďurovkin mal z toľkého rachotu dojem, že na zimáku štartujú búracie práce... Ako ste vnímali zlatú emóciu v beznádejne vypredanom hľadisku?
Zlatá emócia v úplne vypredanom hľadisku je niečo úplne jedinečné a nezabudnuteľné. V poslednom zápase to bola dráma do poslednej chvíle. Keď sme dali prvý gól, myslel som si, že omdliem. Eufória a hrdosť by sa na štadióne dala doslova krájať. Chvalabohu, zimák to prežil.

V piatok ste na pôde mestského úradu privítali ďalších spolumajiteľov klubu Miroslava Kováčika, Tomáša Chrenka a Róberta Panisa i kapitána majstrov Branislava Mezeia. O čom sa točili debaty? Predpokladáme, že predovšetkým o novom štadióne.
Po tom, čo sme vyriešili protokolárne povinnosti, sa stretnutie nieslo v pracovnom duchu. Samozrejme, hlavnou témou bol nový hokejový štadión v Nitre. Zaujímali ma ale aj detaily ohľadom osláv, toho ako sú na tom hráči a či hlavný tréner Antonín Stavjaňa naďalej ostane v Nitre.
Obmedzenú kapacitu súčasného zimáka ilustrovalo vypredanie finálových lístkov na sedenie za tridsať sekúnd. Limitovaný má aj počet únikových východov či „uličky“ medzi tribúnami. Nehovoriac o iných starostiach plynúcich z titulu už 66-ročnej stavby. Z ktorých podľa vás najzávažnejších dôvodov by Nitre pristala nová aréna?
Na úplne prvé miesto staviam bezpečnosť. Na túto tému sme absolvovali už viacero stretnutí, budeme v nej musieť spraviť opatrenia ešte skôr, než vyrastie nový štadión. Čo sa týka ďalších aspektov, sme krajské mesto a majstri – a tomu by mala odpovedať aj kapacita a kultúrnosť arény.
Klub investoval 30-tisíc eur do štúdie realizovateľnosti a vy ste z pozície primátora prisľúbili „výrazné podieľanie sa“ mesta na možno polmiliónovej projektovej dokumentácii. Ak si predstavíte ideálny scenár, do koľkých rokov by v Nitre mohol stáť nový zimný štadión?
Bohužiaľ, o novom štadióne sa doteraz len hovorilo. Na stretnutí s predstaviteľmi Fondu na podporu športu sme v minulosti dostali jasný signál, že pokiaľ to s novým štadiónom myslíme vážne, bez projektovej dokumentácie sa nikam neposunieme. Klub v týchto dňoch dokončuje štúdiu realizovateľnosti, na ktorej spolupracoval aj hlavný architekt mesta Nitra.
Výstavba nového štadióna je ale beh na dlhú trať. Len vydanie stavebného povolenia odhadujeme na minimálne dva roky. To je však normálny proces. Tento čas treba využiť na dohody o financovaní.

Třinecká 5,4-tisícová Werk Aréna v rokoch 2012 – 2014 vyrástla za približne 28 miliónov eur. Stavební znalci vedia, že podobnému projektu by dnes z inflačných dôvodov „hrozila“ minimálne dvojnásobná suma. Do akej miery by mesto bolo pripravené sa podieľať na tejto investícii?
Do výstavby je potrebné zapojiť Nitriansky samosprávny kraj, Slovenský zväz ľadového hokeja aj štát, bez nich to jednoducho nepôjde. Aj vďaka úspešnému čerpaniu eurofondov sa nám zadlženosť mesta podarilo stlačiť na historické minimum, a to nám dáva priestor podieľať sa nielen na financovaní projektovej dokumentácie, ale aj na samotnej realizácie nového štadióna.
Na majstrovských oslavách ste šesťtisícovému davu sľúbili, že pre nový zimák spravíte všetko. Na sociálnych sieťach sa to stretlo s povzbudivými reakciami, no i výčitkami, ktoré ambíciu nového zimáku dávali do kontextu s nezrekonštruovanou železničnou stanicou či stavom pešej zóny. Akú spätnú väzbu ste evidovali vy?
Zo strany verejnosti cítim v tejto téme obrovskú podporu. Dnes vnímam, že sme takýto projekt schopný aj reálne dotiahnuť. Minulý rok sme v našom meste preinvestovali rekordných 28 miliónov eur, čo jasne hovorí o našej práci a výsledkoch.
Stačí sa ísť pozrieť do Starého parku, ktorý oficiálne otvoríme 1. júna, a každému musí byť jasné, že Nitra má schopné mladé vedenie, ktoré prináša výsledky. Od roku 2018 sme zrealizovali stovky projektov a stále je na čom pracovať i čo doháňať. Máme skúsenosti a chuť pracovať. Teraz je čas, aby sme sa pohli ďalej s novým zimným štadiónom.

Po majstrovských oslavách ste sa pre médiá vyjadrili, že pri hokeji ste stáli v dobrom i v zlom. Má toto tvrdenie aj akýsi hlbší podklad? Vieme, že HK Nitra je dnes dotačná jednotka samosprávy.
Po roku 2018 sa nám podarilo na úrade nastaviť jasný systém financovania nielen hokeja, ale aj športu ako takého. Dovtedy to bola lotéria, o ktorej rozhodovalo pár ľudí. Keď to poviem nadnesene, výška dotácií pre športové kluby záležala od toho, ako sa kto vyspal. Nový systém financovania a podpory športu v ťažkých časoch verejne ocenil aj prezident hokejistov Miroslav Kováčik.
Okrem toho som minulý rok podpísal s HK Nitra novú zmluvu a navýšili sme peniaze na chod štadióna, aj keď áčko v minulej sezóne skončilo na ôsmom mieste.
Mesto Nitra športovým organizáciám vlani rozdalo 520-tisíc eur, no pre rok 2024 im prikleplo až 600-tisíc. Kluby dávajú najavo spokojnosť, že okrem udržaní prevádzky v zaužívanom režime si môžu dovoliť aj rozvojové akcie. Tiež pozorujete podobné reakcie?
Výsledky našich športových klubov sú fantastické. Robia dobré meno nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Z kolektívnych športov je treba vyzdvihnúť okrem hokejistov aj ženský volejbal – dámy skončili v extralige na druhom mieste, partia okolo Milana Červeňa dlhodobo robí skvelú prácu.
Rozvoj športu sa však nedeje len cez dotácie či kvalitnú infraštruktúru. Okrem toho máme rozbehnutých viacero projektov na školách, kde pôsobia profesionálni športoví tréneri v rámci projektu pod patronátom Úradu vlády Slovenskej republiky či spoluprácu so Slovenským zväzom ľadového hokeja na projekte korčuliarskych kurzov pre triedy prvého stupňa základných škôl. Veľká vďaka patrí viceprimátorovi Miloslavovi Špotákovi, ktorý v Nitre doniesol i rozbehol tieto projekty.

Má mesto okrem nového zimáku, o ktorom sa bude ešte veľa hovoriť, v talóne pre šport v Nitre aj ďalšie zaujímavé investičné zámery?
Po úspešných rekonštrukciách školských telocviční, multifunkčných ihrísk, zápasníckej haly, tenisovej haly na Chrenovej, zázemia pre futbalistov na Čermán či spoločného súkromno-verejného partnerstva, ktorého výsledkom je tenisová hala na Tulipánovej škole, by sme radi pokračovali ďalej. Umelá tráva na futbalovom ihrisku na Čermáni, prekrytie hokejbalového ihriska pod Zoborom, revitalizácia ihriska za CVČ Domino, Skatepark na Chrenovej či rekonštrukcia viacerých športových plôch na školách sú projekty, ktoré by sme chceli ďalej zrealizovať, tak aby sme mali kvalitné zázemie pre všetkých športovcov vo všetkých vekových kategóriách.
Na mysli mám deti, mládež, dorast, dospelých, seniorov, amatérov a profesionálov. Každý z nás by si mal nájsť v našom meste svoj priestor na športové vyžitie.
Objednávateľ: Mesto Nitra, Nitra, IČO: 00308307.
Dodávateľ: Petit Press, a.s, Bratislava, IČO: 35790250.