NITRA. Virtuálne silo vás prenesie do prírody či do obchodnej zóny. Prostredie sa zmení v zlomku sekundy.
„Je to priestor, ktorý je tvorený obvodovými a stropnými led obrazovkami. Vieme nasimulovať aj zvuky a podporiť to aromatizáciou, napríklad vôňou lesa,“ vysvetľuje Jakub Berčík, koordinátor oddelenia reklamy kreatívneho centra.
Virtuálne silo, alebo aj jaskyňa, je podľa neho jediné na Slovensku. Je súčasťou Kreatívneho centra Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktoré dnes slávnostne otvorili.

Sídli v budove pri kruhovom objazde, kde kedysi fungoval známy nitriansky podnik Pleta, po revolúcii Luna. Vyrábali tam pletené odevy.
Univerzita časť objektu kúpila už v roku 1998. Zriadila tu svoju knižnicu, časť priestorov zostala nevyužitá. „Bola to holostavba bez okien, zachovali sme jej industriálny ráz,“ povedala rektorka SPU Klaudia Halászová.
Univerzita získala na kreatívne centrum 5,8 milióna eur zo štrukturálnych fondov a od štátu.
Podporiť má štart absolventov
„Je to v poradí desiate zrealizované kreatívne centrum na Slovensku z celkového počtu dvanástich a zároveň prvé takéto centrum v Nitrianskom kraji,“ povedala rektorka.
Ako jediné poskytuje okrem služieb v oblasti dizajnu, reklamy a marketingu aj služby v oblastiach zelenej a modrej architektúry. Zahŕňajú sféry krajinného inžinierstva, záhradnej a krajinnej architektúry, pozemkových úprav a bio hospodárstva.
Kreatívne centrum ponúka možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, startupy a inkubátory. Podporiť má štart absolventov univerzity a rozvoj talentov.
V centre sú napríklad dizajnérske dielne, architektonické ateliéry, multifunkčná sála na eventové akcie či filmové a reklamné štúdio.
Majú vlastné drony
Unikátom je spomínaná jaskyňa virtuálnej reality, ktorá je najväčšia v strednej Európe. Je tu viac ako 21 880 000 svetelných bodov.

„Vieme tu mať výučbu pre študentov a prepojiť toto miesto s akýmkoľvek miestom, ktoré je vzdialené niekoľko tisíc kilometrov. Vieme tu robiť aj meditačné a relaxačné audio stimulácie. To znamená, že tu rozložíme lehátka a človeka vieme preniesť do prírody,“ povedal Jakub Berčík.
Ľuďom pustia napríklad spev vtákov a vo vzduchu budú cítiť vôňu lesa, pokosenej trávy či kvetov.
Služby kreatívneho centra môžu za poplatok využiť aj firmy, začínajúci podnikatelia by platiť nemali.
„Napríklad ak niekto otvára obchod a chce si nadizajnovať výklad, vieme to tu otestovať - zobraziť niekoľkým respondentom a vychytať nedostatky. Je to jednoduchšie, ako to meniť vo výklade,“ naznačil Berčík.
Zábery robia aj pomocou dronov, ktoré patria kreatívnemu centru. Dávid Dežerický z nich dnes vytváral 3D model pamiatky - kostolíka.
Dôležitá je udržateľnosť
„Okrem toho, že chceme dať študentom vzdelanie cez štúdium, chceme im poskytnúť aj zručnosti, aby mali lepšiu možnosť uplatniť sa na trhu alebo začať svoje podnikanie,“ konštatovala rektorka.

V kreatívnom centre sú podľa nej aj unikátne infraštruktúrne prvky, ktoré nie sú lacné: „Sú tu softvéry v hodnote 80-tisíc eur. Napríklad záhradní architekti môžu zistiť, ktoré vedia využiť vo svojom biznise.“
Rektorka dodala, že veľmi dôležitá bude udržateľnosť kreatívneho centra: "Máme študentov z celého Slovenska, chceme, aby v regióne zostali pracovať a vytvárali ekonomické hodnoty. Chceme ukázať stredným školám, že aj toto je pôdohospodárstvo.“
Tam, kde je študovňa, boli stroje
Budova na Štúrovej ulici bola postavená v roku 1939. Slovenská poľnohospodárska univerzita ju kúpila od súkromnej firmy v roku 1998 za 27 miliónov korún. O rok neskôr sa sem presťahovala Slovenská poľnohospodárska knižnica.

„Tam, kde je teraz naše výpožičné oddelenie a študovňa, boli veľké pletacie stroje,“ zaspomínala riaditeľka knižnice Beáta Bellérová.
Postupná rekonštrukcia priestorov trvala ďalšie desaťročie.
Kreatívne centrum sídli v susedstve knižnice, na štyroch nadzemných podlažiach. Univerzita píše, že od júna 2022 do augusta 2023 „prebiehala prístavba budovy s rozlohou 2 380 metrov štvorcových“.