NITRA. Nitrianska župa zakázala cudzím osobám vstup do úradu. Vrátnikov plánuje nahradiť bezpečnostnou službou.
Je to reakcia na vyhrážky županovi Branislavovi Becíkovi, ktorý je zároveň poslancom Národnej rady.
Niekto mu na sociálnej sieti pohrozil, že ho zastrelí. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako bol v stredu spáchaný atentát na premiéra Roberta Fica.

Strážiť by mali od júla
„Opatrenia ohľadne vstupu a pohybu cudzích osôb v budovách Úradu NSK plánujeme už dlhodobo, aktuálna situácia však tento proces urýchľuje,“ povedala v piatok hovorkyňa župy Silvia Zeumerová.
Dodala, že bezpečnostnú službu, ktorá nahradí existujúcich vrátnikov, vyberú formou verejného obstarávania.
„Na budúci týždeň sa stanoví opis predmetu zákazky. Následne musí byť vyhotovená jej predpokladaná hodnota,“ naznačila postup.
Cieľom župy je, aby víťazná bezpečnostná služba strážila objekty od 1. júla.
Podľa riaditeľa úradu Petra Privalinca ide o tri budovy: na Župnom námestí, na Kupeckej a na Rázusovej (tam je župa v podnájme).
Čin spáchal verejne
Župa v reakcii na situáciu už zrušila plánované výjazdové zasadnutie Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja. Konať sa malo 3. júna.
Samotný župan zrušil účasť na viacerých verejných podujatiach.
„Poverený príslušník Obvodného oddelenia PZ Dvory nad Žitavou vydal 16. mája uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 odsek 1, odsek 2 písmeno e) Trestného zákona," informoval Jaroslav Maček z krajskej prokuratúry.

„Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok,“ píše sa v odseku 1.
V dvojke je trest vyšší. Páchateľovi hrozí šesť mesiacov až tri roky, v tomto prípade z dôvodu, že čin spáchal „verejne“ (písmeno e).
Zdroj tvrdí, že pisateľ vyhrážky je z Košíc, koncom týždňa bol vraj v zahraničí.
Analyzujú príspevky na sieťach
Polícia hneď po atentáte prijala zvýšené bezpečnostné opatrenia. Jedným z nich je aj posilnená hliadková činnosť v okolí objektov a osôb „na základe analýz vyplývajúcich z informácií, ktorými Policajný zbor disponuje“.
Denisa Bárdyová povedala, že ich priebežne získava v spolupráci „s ďalšími útvarmi polície a partnerskými službami ako domácimi, tak aj zahraničnými“.
Monitorujú aj sociálne siete. Podozrivé príspevky analyzujú špecializované operatívne oddelenia.

„Zaznamenali sme spravidla hanlivé nenávistné komentáre vo vzťahu k osobe predsedu vlády SR spojené so schvaľovaním trestného činu, t.j. glorifikácie konania páchateľa alebo skutku, avšak predmetom útokov sú aj voliči a predstavitelia opozičných strán,“ informovala v piatok Bárdyová.
Osobe, ktorá verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
„Každé takéto podozrenie vyhodnocujeme jednotlivo v kontexte prítomnosti tzv. indikátorov zaujatosti, ktoré orgánom činným v trestnom konaní napomáhajú určiť, či bol páchateľ motivovaný nenávisťou alebo nie,“ vysvetlila Bárdyová.
Vyšetrovateľ obvinil jednu osobu
Polícia v sobotu na sociálnej sieti uverejnila, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry už obvinil jednu osobu z trestného činu nebezpečného vyhrážania.
Výhražnú správu mala poslať ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom cez sociálnu sieť.
Prokurátor dal návrh na vzatie obvineného do vyšetrovacej väzby. Súd zatiaľ nerozhodol.