NITRA. Dnes o polnoci v Nitre zatvoria posledné kasíno. Končí sa mu licencia.
„Presne pred piatimi rokmi sme prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sme zakázali hazard na našom území,“ povedal primátor Marek Hattas.
Dodal, že Nitra je prvé krajské mesto na Slovensku, v ktorom sa nenachádzajú žiadne herne a po dnešnom dni nebudú ani kasína. Nápad podporili poslanci naprieč politickým spektrom, zlé jazyky hovoria, že aj tí, čo minimálne v minulosti hrávali.
Prokurátor dal žalobu na súd
Pred piatimi rokmi bola potrebná petícia s podpismi aspoň tridsiatich percent voličov, aby sa zastupiteľstvo vôbec mohlo zákazom zaoberať. Prokurátor spochybnil, ako v Nitre kontrolovali počet podpisov. Bolo ich okolo 21-tisíc.
Zastupiteľstvo protestu prokurátora nevyhovelo. Spor sa dostal na súd, ten nakoniec konanie vo februári 2022 zastavil.
Dôvodom bola zmena legislatívy, na základe čoho poslanci schválili nové nariadenie o zákaze hazardu. Petícia už nebola potrebná.

Hazard je podľa Hattasa bezpečnostný, sociálny, ekonomický aj urbanistický problém: „Na miestach, kde boli herne, vznikli pekárne, kaviarne, reštaurácie, fitness centrum, ambulancie či obchody. Dokážeme fungovať aj bez hazardu, ktorý nám neprináša nič pozitívne.“

Primátor vyzval aj ďalšie samosprávy, aby sa nebáli zakázať hazard na svojom území. „Urobte to dovtedy, dokedy to táto vláda umožňuje. Pretože hazardná lobby tu funguje naďalej a snaží sa pretlačiť nový zákon, kde by nám túto kompetenciu zobrali,“ povedal.
Hráči cestujú za mesto
Kritici poukazujú, že za mestom vznikli nové prevádzky, kde si gambleri našli cestu. Mnohí sa presunuli do online herní. Súvisí to aj s covidom, ktorý na čas zatvoril kamenné prevádzky.
„Viacerí z našich členov dnes už vlastnia licenciu a aj reálne prevádzkujú online kasína. Za štyri roky tak na Slovensku máme z pôvodného jedného Tipos kasína v súčasnosti 16 online kasín,“ vyjadrila sa Dominika Hlobenová z Asociácie zábavy a hier.
Dodala, že online hranie sa vlani stalo číslo jeden z hľadiska výťažkov. „Druhé miesto obsadili stávkové spoločnosti a až na chvoste výťažkov a teda hráčskeho záujmu sa ocitli kamenné herne.“
V roku 2019 bolo na Slovensku vyše 21-tisíc výherných zariadení, dnes je ich 12-tisíc a po auguste, kedy viacerým prevádzkovateľom končia licencie, ich zostane približne šesťtisíc. „Ukazuje sa, že zákaz herní bol skutočne len populistickým riešením,“ povedala Hlobenová.