Vo štvrtok 30. mája skončila päťročná licencia aj poslednému kasínu, ktoré sa na území mesta nachádzalo. Od júna je teda Nitra oficiálne mestom bez hazardu.
Namiesto herní iné prevádzky
Primátor mesta Nitra Marek Hattas chváli okamžitý vznik nových prevádzok na miestach, kde predtým sídlili herne. „Tieto miesta ožili a opäť ponúkajú priestor svojim obyvateľom. Je to správa pre celé Slovensko, že dokážeme fungovať bez hazardu,“ uviedol primátor pre agentúru SITA. Inak to však vidí Asociácia zábavy a hier, ktorá prevádzkovateľov herní združuje. „Ak mestu vadilo, že sa herne nachádzajú v budovách, kde si poslanci predstavovali iné prevádzky, mohlo sa mesto s prevádzkovateľmi dohodnúť, respektíve prijať reguláciu, ktorá by umiestnenie herní obmedzovala na spoločne vybrané priestory. Mesto však akúkoľvek komunikáciu na túto tému odmietlo,“ reaguje na slová primátora Hattasa Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Okolité obce si prilepšia
Aj keď v Nitre už žiadne herne a kasína nezostali, v bezprostrednej blízkosti mesta zároveň vznikli ďalšie štyri prevádzky. O nemalé odvody z hazardných hier si tak namiesto Nitry po novom každoročne prilepšia napríklad obec Zbehy alebo Krvavé Šenky. Podľa slov primátora Hattasa, sa však „žiadne Las Vegas za mestom nekoná“. Pochvaľuje si zredukovaný počet herných prevádzok z pôvodných štyridsiatich štyroch. „Kasína nie sú obmedzené počtom výherných zariadení, tým pádom sa všetky automaty môžu z územia mesta Nitra pohodlne presunúť do nových prevádzok. Jediné, o čo mesto príde, sú financie, ktorých absencia sa niekde odzrkadlí. Môže ísť o vyššie odvody či menej rekonštrukcií verejných priestorov, no v konečnom dôsledku na to vždy doplatia ľudia,“ hodnotí situáciu Dominika Hlobenová. Podľa hovorcu mesta Tomáša Holúbeka malo mesto z hazardu ročný príjem približne 660 tisíc eur.
Online a stávkové kancelárie
Dominika Hlobenová pripomína aj štatistiky, podľa ktorých sú kamenné herne najmenej obľúbenou formou hazardu. „Online hranie sa za minulý rok stalo číslom jeden z hľadiska výťažkov, druhé miesto obsadili stávkové spoločnosti a až na chvoste výťažkov, a teda hráčskeho záujmu, sa ocitli kamenné herne,“ uvádza Dominika Hlobenová a prízvukuje aj prísnu reguláciu v otázke reklamy, ktorá sa spomedzi týchto druhov hazardu týka jedine kamenných herní.
Bez reklamy a pod prísnou kontrolou
Od júla platí celoplošne pre všetky herne a kasína ďalšia prísna regulácia týkajúca sa akejkoľvek reklamy či viditeľného označenia prevádzky. V praxi ide o absolútny zákaz reklamy na vonkajších častiach herne, ktorá by akýmkoľvek spôsobom upozorňovala na existenciu herne alebo by nabádala na účasť na hazardnej hre. „Do kamennej herne tak zavíta naozaj len hráč, ktorý vie, kde sa prevádzka nachádza, z iných zdrojov a sám sa rozhodol takto tráviť čas. V porovnaní s inými druhmi hazardu, ktoré si môžu zaplatiť reklamu v prime time v televízii počas najsledovanejších majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji alebo nadchádzajúcich majstrovstvách Európy vo futbale, tu ide o výrazný nepomer,“ komentuje Dominika Hlobenová.
Živná pôda pre nelegálny hazard
Asociácia zábavy a hier upozorňuje aj na nelegálny hazard, pre ktorý je zákaz kamenných herní často živnou pôdou. Odkedy zákaz herní a kasín v Nitre vstúpil do platnosti, mesto sa potýkalo práve s ilegálnymi formami hazardu. „Nitriansky kraj kraľoval čiernemu rebríčku v počte nelegálnych automatov, ktoré pravidelne odhaľovali razie Úradu pre reguláciu hazardných hier“, hovorí Dominika Hlobenová. Podľa Asociácie zábavy a hier je teda tvrdý zákaz jednoznačným krokom vzad. „Len čas ukáže, že je namiesto prohibície vhodnejšia prísna regulácia,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.