NITRA. Pivo, káva, cesnak, mechanické zábrany. Keď to nepomohlo, siahol Braňo po granulách. Ráno našiel slizovce bez ulity mŕtve, okolo bolo veľa slizu. Podľa odborníkov je neškodný.
Granule si dali do záhrad aj susedia. Problémom však je, že obsahujú jed, ktorý môže ohroziť domácich miláčikov a otráviť ich centrálny nervový systém.
Kolegyňa zo susedného mesta radšej zbiera slizovce do vedra a vysýpa za plotom svojej záhrady. To je však nelegálne. Ide o invázny druh, ktorý treba likvidovať a nie prenášať.
Slizovec iberský robí problémy záhradkárom po celom Slovensku. Žerie im úrodu. Nie vždy zaberú ľudové rady a recepty.

Zatiaľ len mechanicky
Aj Slovenská poľnohospodárska univerzita potvrdila, že sa pasuje s inváziou slizovca iberského.
„V rámci zachovania a podpory biodiverzity na našich ukážkových plochách sa však vyhýbame použitiu návnadových prípravkov na jeho elimináciu,“ povedala Alica Beňová, riaditeľka Botanickej záhrady SPU v Nitre.
„Vo všeobecnosti takýto postup neodsudzujeme, keďže najmä v podmienkach hospodárskej produkcie alebo na plochách menších mierok je vyváženosť poškodení a výnosu ťažko zabezpečiteľná,“ dodala.
V botanickej záhrade je situácia iná. Vďaka diverzite prostredia si zatiaľ vystačia s mechanickým odstraňovaním tohto škodcu.

Možno nasadia biológiu
„Plochy bohaté na druhové zloženie a ich plošný rozsah majú za následok znesiteľnejšie rozloženie slizovca. Tiež naviazané živé organizmy v roli prirodzených predátorov nám poskytujú nezanedbateľnú službu,“ vysvetľuje riaditeľka.
V botanickej záhrade je podľa nej aktuálne situácia akceptovateľná a slizovec iberský neovplyvňuje významne celkové výsledky.