NITRA. Zdravotnícke zariadenia hovoria o pribúdajúcich útokoch na personál. Slovenská lekárska komora chce iniciovať úpravu legislatívy.
V nitrianskej fakultnej nemocnici je vraj situácia iná. Podľa hovorkyne Tatiany Kubinec majú zásahy bezpečnostnej služby a polície klesajúcu tendenciu.
Najčastejšie podľa nej vznikajú vypäté situácie na psychiatrickej klinike. „To platí aj na urgentných príjmoch, či už internistickom, alebo traumatologickom.“
Vlani na jeseň sme písali o prípade z psychiatrie, keď pacient poškodil zariadenie. „Vytrhol záchod, všade striekala voda, vytrhol aj televízor zo steny v spoločenskej miestnosti. Vyhrážal sa personálu," povedal zdroj.

Podľa Kubinec už odvtedy incident v takomto rozsahu neevidujú.
V prípade agresívneho pacienta, ktorý bol hospitalizovaný v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobore, si to odniesla zdravotná sestra. Útočník zatiaľ žiadny trest nedostal. Trestné stíhanie je aktuálne prerušené.
Udrel ju do tváre
Incident na Zobore sa stal ešte v decembri 2022. Pacient (23) tam bol hospitalizovaný len niekoľko hodín. Od začiatku bol agresívny. Podľa nášho zdroja za ním prišli aj mnohí príbuzní, ktorí sa intenzívne domáhali návštevy.
Muž začal na izbe z ničoho nič hádzať barlami, ktoré mal pri sebe. Keď vošla do izby sestra, zaútočil. Udrel ju do tváre tak silno, že jej rozbil okuliare. Bola dva týždne práceneschopná.
Policajt vlani v máji muža obvinil z trestného činu výtržníctva.
„Pre neprítomnosť obvineného nebolo možné vec náležite objasniť, a preto bolo v zmysle trestného poriadku trestné stíhanie prerušené,“ informovala aktuálne policajná hovorkyňa Jana Šinková.
Detaily sme sa nedozvedeli.
V priemere raz za dva mesiace
Riaditeľ nemocnice Plamen Kabaivanov krátko po útoku povedal, že takéto prípady vždy riešia v súčinnosti s políciou.
„Všetky lôžkové oddelenia máme zabezpečené bezpečnostnými dverami s videovrátnikom pre bezpečnú komunikáciu. Celý areál nemocnice je monitorovaný kamerovým systémom,“ dodal.

Políciu v prípadoch agresie volajú aj do nitrianskej fakultnej nemocnice. Hovorkyňa Tatiana Kubinec vyčíslila, že je to v priemere raz za dva mesiace.
„Vieme konštatovať, že zásahy či už našej SBS služby, respektíve policajných zložiek, v našom zdravotníckom zariadení majú klesajúcu tendenciu,“ povedala hovorkyňa.
Napríklad vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch sa pre MY vyjadrili, že útokov na personál pribúda.
V Banskej Bystrici začali zdravotníci z vybraných oddelení navštevovať kurz asertívnej komunikácie a zmierňovania konfliktov, ale aj kurz šetrnej sebaobrany proti agresii pacientov. Vedenie nemocnice o tom v apríli informovalo na sociálnej sieti.
Žiadajú vyššiu ochranu
Slovenská lekárska komora žiada vyššiu ochranu zdravotníkov. Chce iniciovať úpravu legislatívy.
Od roku 2017 majú zdravotnícki pracovníci pri výkone svojho povolania smerujúceho k záchrane života alebo ochrane zdravia postavenie chránenej osoby. V praxi to znamená, že ak sú objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, páchateľovi hrozí sprísnený trest, respektíve postih.
Je to ale len v prípade, ak sa útok stane počas poskytovania zdravotnej starostlivosti. Špecialista na medicínske právo podľa RTVS odporúča, aby bol zdravotník chránenou osobou nielen pri výkone povolania.
