NITRA. Situácia na časti hlavnej križovatky je vážna a vyžiada si zrejme ďalšie dopravné obmedzenia. Po silnej stredajšej búrke bol na dvoch úsekoch poškodený asfalt. Na jednom ho už dnes vodári opravili.
„Včera sme zmonitorovali stav kanalizácie. V úseku podmytého a vytlačeného popraskaného asfaltu je prevalená, čo bolo spôsobené extrémnym množstvom prívalovej vody,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré nás dnes poskytla Margita Kršáková zo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Ide o úsek v smere od Univerzitného mosta, pri Králikovi. Vodári požadujú, aby bola verejná doprava odklonená, žiadajú „minimálne obmedzenie dopravy v strednom jazdnom pruhu“.

Keďže zatiaľ nie je zrejmé, aké škody môžu byť spôsobené pod povrchom vozovky, odporúčajú z uvedeného úseku úplne vylúčiť ťažkú dopravu.
Spoločnosť avizuje, že dá urýchlene vypracovať projektovú dokumentáciu na odstránenie havarijného stavu prevalenej kanalizácie.
Druhý poškodený úsek cesty bol v smere od súdu k Mlynom. Ten už opravili. Monitoring ukázal, že v tomto úseku nie je problém s funkčnosťou verejnej kanalizácie.

Vodárne napísali, že ak bude vypílený popraskaný asfalt (čo sa už stalo), mohol by byť zabezpečený prejazd viacerých pruhov, "toto rozhodnutie je ale na správcovi komunikácie“.
Táto časť cesty zostáva naďalej zavretá. "Jazdné pruhy nechávame uzatvorené, keďže v tomto mieste, ako aj na ďalších miestach križovatky, bude počas víkendu prebiehať monitoring georadarom. Ten nám pomôže odhaliť prípadné kaverny pod vozovkou," informoval hovorca radnice Tomáš Holúbek.


Vodári oznámili, že počas nasledujúcich dní budú pravidelne monitorovať stav kanalizácie. V prípade akýchkoľvek zmien budú informovať všetky dotknuté orgány a organizácie.
„Zároveň upozorňujeme, že vzhľadom ku klimatickým podmienkam posledného obdobia sa situácia s extrémnym počasím môže kedykoľvek zopakovať,“ upozorňuje riaditeľka nitrianskeho závodu Margita Kršáková.
Primátor Marek Hattas včera informoval, že od stredajšieho popoludnia do deviatej večer spadlo v Nitre 86 milimetrov zrážok, cez noc číslo prekročilo stovku: „To je veľké množstvo vody. Naša kanalizačná sieť na toto nikdy nebola stavaná."
Mesto včera na sociálnej sieti napísalo: "Čelíme nevídaným lejakom, ktoré nemá šancu spracovať žiadna kanalizácia. "
Vodární sa pýtame, akú kapacitu má kanalizácia, teda koľko zrážok zvládne bez toho, aby zaplavilo ulice. Viaceré bývajú pod vodou opakovane. Dá sa s tým niečo robiť? Na vyjadrenie čakáme.

Keď sme pred siedmimi rokmi písali o zaplavených uliciach v Nitre, Kršáková povedala: „Nakoľko kanalizácia v meste Nitra je charakterizovaná ako jednotná, pri vzdutí vody v potrubí sa na povrch, bohužiaľ, niekedy dostávajú aj nariedené splašky.“
Vtedy opakovane plávali po Špitálskej (kanalizačný zberač bol pred časom zrekonštruovaný), predchádzal tomu prívalový dážď.
Riaditeľka závodu tiež poukázala, že počas extrémnych dažďov sa do kanalizácie dostávajú predmety, ktoré tam nepatria, ako sú konáre či kamene. „A niektorí nedisciplinovaní producenti si kanalizáciu mýlia s odpadkovým košom. Tieto predmety potom bránia odtekaniu vody v potrubí.“
K zaplavovaniu území dochádza podľa Kršákovej aj vplyvom upchatia dažďových vpustí na komunikáciách, ktoré nie sú v správe vodární.

