NITRA. Časť župného všeobecne záväzného nariadenia je v rozpore s právnymi predpismi. Zariadenia sociálnych služieb nemajú právo pokutovať klientov, ak sa napríklad správajú neprístojne. Na to sú iné orgány.
K takémuto záveru dospela nitrianska prokuratúra, ktorá nariadenie preskúmala. Platí od jari.
„Samosprávny kraj nijakým spôsobom nebude hodnotiť závery prijaté prokuratúrou, rešpektujeme ich. S obsahom protokolu sme sa stotožnili,“ reagoval riaditeľ župného úradu Peter Privalinec.
Vydal pokyn odboru sociálnych vecí, aby na septembrové zastupiteľstvo pripravil opravu nariadenia: „Sporné ustanovenia vypustíme, respektíve zosúladíme s požiadavkami prokuratúry.“
Samozrejme, musia to schváliť poslanci. Sporné pasáže sa do VZN dostali práve na základe poslaneckého návrhu. Právnici neoponovali.

Vrátia klientovi peniaze?
Jaroslav Maček z prokuratúry potvrdil, že župné nariadenie o sociálnych službách obsahuje časti, ktoré sú v rozpore s platnou právnou úpravou. Ak to nezmenia, nasledovať bude prokurátorský dozor.
Riaditeľ úradu Privalinec povedal, že návrh nariadenia, ktorý vypracoval vlani úrad, sporné ustanovenia neobsahoval. Podľa jeho informácií bola zatiaľ na základe VZN uložená jedna pokuta.
„Som toho názoru, že táto pokuta by sa mala klientovi vrátiť. Právnik odboru sociálnych vecí usmerní príslušné zariadenie, ako postupovať,“ dodal Privalinec.
Má ísť o zariadenie sociálnych služieb v Topoľčanoch. Jeho riaditeľka Viera Bútorová je zároveň poslankyňou župy. Práve na jej podnet pribudli do VZN nové poplatky a sankcie.
Argumentovala, že bežné formy sociálnej práce často opakovane zlyhávajú: „Vtedy vidím zmysel vymedziť hranice správania a konania inými nástrojmi.“
Prekročili svoju právomoc
Župné nariadenie umožňuje naúčtovať klientovi, ktorý „úmyselne nadmerne znečistí prostredie napríklad jedlom, odpadkami, cigaretovými ohorkami a podobne“, do 50 eur za každú obslužnú činnosť.
Ak sa klient správa hrubo a znevažujúco voči iným osobám, prípadne ich ohrozuje „fajčením mimo priestorov na to určených a podobne“, podľa VZN mu môžu uložiť jednorazovú pokutu najviac 50 eur.
Prokuratúra poukázala, že v uvedených prípadoch evidentne nejde o úhrady za sociálnu službu. Píše, že takéto platby majú „vzhľadom na ich výšku zjavne sankčný charakter“.

Ale predovšetkým, župa týmto VZN zmocňuje zariadenia sociálnych služieb na ukladanie pokút klientom „za neurčitým spôsobom vymedzené konania majúce charakter priestupkov, čím prekračuje rozsah svojej normotvornej právomoci“.