NITRA. Krajské mesto si 80. výročie Slovenského národného povstania pripomenulo deň vopred. Delegácie tradične položili vence k Pamätníku víťazstva pred okresným úradom.
Jeho pôvodný názov je Pomník Červenej armády, v rokoch 1959-1960 ho vytvoril sochár Tibor Bartfay. Včera pri ňom stáli okrem vojakov aj dvaja muži v dobových uniformách z klubu vojenskej histórie.
Neďaleko pamätníka horel večný oheň. Osadená je pri ňom tabuľa s textom: "K 15. výročiu oslobodenia z vďaky sovietskemu ľudu - Nitrania."
Nitrianska posádka sa pred osemdesiatimi rokmi k povstaniu nepridala. Jej veliteľa Jána Šmigovského po vojne popravili. Na tržnici, kde boli kedysi kasárne, mal sedem rokov pamätnú tabuľu. Mestskí poslanci v roku 2005, po konzultácii s historikmi, rozhodli o jej odstránení.

Havel: Odkaz SNP sa nedarí napĺňať
Na stredajšej pietnej akcii mal tentoraz príhovor župan Branislav Becík (striedajú sa s primátorom). Prišiel aj podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar, ktorý je z Nitry.
Vyzval, „aby sme všetci dnes aktívne a každý tam, kde pôsobíme, kričali, že nechceme vojnu, že chceme udržať mier, za ktorý sa bojovalo pred osemdesiatimi rokmi“. Povedal, že „táto vojna“ sa vie veľmi rýchlo presunúť aj na naše územie a priamo sa nás dotknúť. O akú vojnu ide a kto je agresor, nepovedal.

Vystúpila aj Anna Zabáková, prečítala slová predsedu oblastnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov Jozefa Havla (v tom čase už bol na centrálnych oslavách v Banskej Bystrici). Účastníkom spomienky v Nitre v príhovore pripomenul, že SNP bolo dielom širokej demokratickej koalície vrátane komunistov.
„Aj naši politici často hovoria o odkaze povstania pre súčasnosť. No akosi sa ho nedarí v plnej miere napĺňať. Aká je naša politická scéna? A aké ciele jej strany majú?“ napísal Havel.
Skúsenosť z plurality antifašistického odboja by podľa neho mala byť vzorom pre súčasné politické strany, či sú vládnuce alebo v opozícii: „Prvoradý my mal byť osud a prosperita Slovenska a všetkých jej občanov, nielen hŕstky vyvolených.“
Na pietnu akciu prišli hlavne organizované delegácie. Možno aj preto, že mnohí ľudia boli ešte o 14. hodine v práci.
V Nitre bolo horúco, jednému z vojakov prišlo nevoľno, kolega ho odprevadil do chládku. Teplomer pri tržnici v tom čase ukazoval 41 stupňov.

Tabuľu po siedmich rokoch odstránili
Práve na tejto tržnici bola do marca 2005 umiestnená pamätná tabuľa venovaná Jánovi Šmigovskému, ktorý rozhodol, že sa nitrianska posádka nepridá k SNP. Po vojne ho Národný súd odsúdil za zločin zrady na povstaní k trestu smrti. Popravili ho v októbri 1945.
Keďže 29. august (deň vypuknutia SNP) je štátnym sviatkom, považovali historici zo Slovenskej akadémie vied za paradoxné, že je v centre Nitry umiestnená takáto tabuľa.

Odhalená bola 4. septembra 1998 so súhlasom vtedajšieho primátora Vladimíra Libanta. Ako signatári na nej boli uvedení Mesto Nitra, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Slovenský historický ústav Matice Slovenskej.
Návrh na demontáž predložil na zastupiteľstvo primátor Ferdinand Vítek. Urobil tak na podnet Jána Hudeca z Nitry. Vyžiadal si odborné stanoviská dvoch historických ústavov (SAV a vojenského).