NITRA. V mestskom lese Borina je pamätník venovaný obrancom Nitry počas tureckých nájazdov. Niekoľko metrov nad ním, ukrytá medzi stromami, stojí veža. Miestni ju volajú Turecká varta.
Objekt je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, s obranou proti Turkom ale nemá nič spoločné. Postavený bol podstatne neskôr, potvrdil to nedávny výskum.
Veža sa zrejme spája so šibenicou, ktorá stála na Borine. Vtedy sa kopec volal Šibeničný vrch. Až v 80. rokoch 19. storočia bol na ňom vysadený borovicový lesík.
Nedávno ho dalo mesto zrevitalizovať, súčasťou projektu je aj spomínaný pamätník.

Výročie si pripomenú v lese
„Tento rok uplynulo 360 rokov odvtedy, čo bola Nitra oslobodená spod osmanskej nadvlády,“ píše na sociálnej sieti radnica, ktorá si chce výročie po prvý raz pripomenúť pri Tureckej varte. Zatiaľ to zmaril dážď, predbežný nový termín je 21. septembra..
Vlani na jeseň dalo mesto na Borine, neďaleko veže, umiestniť tabuľu s nápisom: „Na pamiatku statočným obrancom Nitry počas tureckých nájazdov v 16. a 17. storočí“.
Okolo kameňa s pamätnou tabuľou sú v kruhu rozmiestnené drevené monumenty, na ktorých je popísaná história tureckých bojov v regióne. Miesto má silnú atmosféru.
„Šibeničný vrch sa v literatúre zaoberajúcej sa históriou Nitry uvádza ako miesto, na ktorom stála protiturecká pozorovateľňa, signalizačné miesto,“ povedala Lenka Mareková z radnice.

Veža bola postavená neskôr
Veža, ktorá aktuálne stojí na Borine, ale nepochádza z čias, keď Nitru ohrozovali Turci. Výskum len nedávno ukázal, že je mladšia.
„Vznikla až koncom 18. storočia, respektíve začiatkom 19. storočia, zo zatiaľ nie celkom jasných dôvodov,“ potvrdil Michal Gróf z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Dodal, že to pravdepodobne súviselo s presunom šibenice na toto miesto. Pôvodne stála pri cintoríne.
V objekte bolo zrejme dočasné väzenie pre ľudí, ktorí čakali na popravu. „Ohľadne účelu stavby je otázne, či neslúžila ako väzenie, keďže v jej blízkosti bola v prvom vojenskom mapovaní v rokoch 1782 – 1784 zachytená šibenica,“ doplnila Elena Klenková z odboru kultúry na radnici.
Veža bola v roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Majú pádne dôkazy
Skutočná turecká varta bola postavená už v 16. storočí na vrchole kopca Borina, odkiaľ je dobrý výhľad na široké okolie. Kde presne, by mohol odkryť archeologický výskum.
„Dlhodobo s ňou bola stotožňovaná práve kultúrna pamiatka „Veža strážna“, ako to aj naznačuje zaužívaný názov,“ poznamenal Gróf.
Architektonicko-historický výskum Miroslava Matejku v roku 2011 túto predstavu „vážne spochybnil, respektíve úplne vylúčil na základe pádnych dôkazov“.
Matejka zistil, že v murive sú kolkované tehly z prelomu 18. a 19. storočia. Navyše, veža nie je situovaná vo vrchole pahorku, odkiaľ je výhľad na okolie najideálnejší.
„Nemá žiadne obranné ani iné konštrukčné prvky, ktoré by bolo možné priradiť k strážnej či signalizačnej funkcii,“ objasňuje Gróf.
Turecká brána bola v centre Nitry
Pôvodná strážna veža na Borine bola súčasťou obranného signalizačného systému. „Pravdepodobne do neho patrila aj pozorovateľňa na temene Kalvárie / Mariánskeho vrchu a zrejme i strážna veža vo Veľkých Janíkovciach.“
Žiadna z týchto veží sa podľa Grófa do dnešných dní nezachovala, rovnako ako ani Turecká brána v centre Nitry.

