NITRA. V štrajkovej pohotovosti je aj nitrianska kultúrna scéna. Vo štvrtok sa na pešej zóne koná protest na podporu Kultúrneho štrajku.
Začne sa o 17. hodine pred kultúrnym priestorom bod.K7. Informoval o tom Marián Tesák z Flaam Festivalu.
Koordinátorom je platforma Otvorená kultúra!, ktorá zastupuje viac ako 340 slovenských kultúrnych organizácií. „Vstúpilo do nej už takmer 2000 pracovníkov, viacero desiatok z nich je aj z Nitry či okolia,“ informuje Tesák.
Do organizácie protestu v Nitre sa zapojili Hidepark Nitra, Asociácia Divadelná Nitra, Nové divadlo, Nástupište 1-12, Divadlo Pôtoň a Flaam Festival.

Dve najväčšie divadlá, ktorých zriaďovateľom je župa, v zozname nie sú. Zdroj nevylúčil, že to môže súvisieť s prebiehajúcim výberovým konaním na riaditeľov. Súčasným sa končí v decembri funkčné obdobie. Viacerí zamestnanci ale už prisľúbili účasť.
"Divadlo Andreja Bagara v Nitre je aktuálne v generálkovom týždni, kedy finišuje s prípravou muzikálu Mníšky," reagoval riaditeľ Jaroslav Dóczy. Dodal, že na to momentálne sústreďujú všetky sily.
"DAB si vždy ctilo slobodu umeleckej tvorby i nezávislosť kultúry a na tomto postoji zotrváva aj v súčasnosti. Vedenie divadla poskytlo zamestnancom informácie o Kultúrnom štrajku už pri oficiálnom začiatku aktuálnej divadelnej sezóny. Ktokoľvek z pracovníkov divadla sa doň môže slobodne zapojiť podľa vlastného uváženia a presvedčenia," píše sa v stanovisku, ktoré nám poskytol riaditeľ Dóczy.
Protesty sa konajú naprieč Slovenskom. Dôvodom sú devastačné zásahy vedenia ministerstva do kultúry.
„Situácia sa nedotýka len výkonných umeleckých profesií – hercov, výtvarníkov či hudobníkov – ale priamo zasahuje aj podporné profesie, akými sú napríklad technici, osvetľovači či zvukári,“ približuje Tesák.
Kroky ministerstva kultúry podľa koordinátorov nitrianskeho protestu pocítia aj bežní ľudia: „Zásahy do transparentnosti verejných kultúrnych fondov môžu napríklad radikálne ovplyvniť rozmanitý kultúrny život, na aký sú obyvatelia slovenských miest zvyknutí.“
Vysvetľujú, že peniaze z Fondu na podporu umenia získavajú najrôznejšie projekty, od festivalov, folklórnych súborov, cez divadlá, knižnice, múzeá, vydavateľstvá až po kultúrne centrá. O podporu súťažili v systéme, ktorý dbal na čo najväčšiu transparentnosť vďaka odborným komisiám zostaveným z viac ako 300 odborníkov a odborníčok.
„Po zásahu ministerstva do Zákona o FPU bude o nich rozhodovať osem politických nominantov,” hovorí za organizátorov protestu Marián Tesák, riaditeľ nitrianskeho festivalu Flaam.
„Katastrofou je tiež prepadnutie 9 miliónov eur z programu Obnovme si svoj dom na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok, hradov a zámkov, o ktoré sa často starajú občianske združenia a dobrovoľníci,” doplnil.
Kultúrny štrajk je spoločným gestom, ktorým kultúrna obec hovorí, že je jednotná, prepojená a spoločnými silami bude brániť likvidácii kultúry. Aktuálne je v prvej fáze, ktorou je vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Počas nej nedochádza k zastaveniu práce.

