Rýchly nárast počtu detí trpiacich nadváhou a obezitou vyvoláva vážne obavy o ich budúce zdravie. Tento problém postihuje čoraz mladšie vekové kategórie, vrátane predškolákov. Nielen nedostatočný pohyb, ale aj nevyvážená strava zohrávajú kľúčovú rolu. Mnohí rodičia si to však neuvedomujú. Agentúra STEM/MARK zrealizovala prieskum pre spoločnosť Hero Česko a Slovensko, ktorá je známa predovšetkým výrobkami značky Sunar, a ktorý sa zameral na stravovacie návyky detí predškolského veku.
Podľa Štátneho inštitútu verejného zdravia má až 60 % dospelých v Českej republike nadváhu, pričom tento problém už zasahuje aj deti. Pandémia COVID-19 len prehĺbila tento stav, pretože výrazne znížila fyzickú aktivitu detí. Situácia je alarmujúca najmä medzi deťmi mladšieho školského veku a predškolákmi, kde sa nadváha stáva čoraz rozšírenejšou.
Najnovšie výskumy z roku 2021 odhalili, že 15 % päťročných detí už trpí nadváhou alebo obezitou. Ešte vyšší výskyt bol zaznamenaný u 11-ročných chlapcov, kde až 38 % z nich má nadváhu alebo obezitu. Tento trend sa podľa odborníkov nezastavuje a obezita medzi mladšími vekovými skupinami neustále narastá.
Nedostatočné povedomie rodičov o vplyve stravy na zdravie ich detí
Neprimeraná výživa môže mať vážne následky nielen na hmotnosť detí, ale aj na ich metabolizmus, funkciu pečene, krvný tlak či pohybový aparát. Napriek tomu prieskum ukázal, že takmer polovica rodičov nevidí súvis medzi nevhodnou stravou svojich detí a potenciálnymi zdravotnými komplikáciami, ako sú vysoký cholesterol, cukrovka alebo tráviace problémy.
Zarážajúcim zistením je, že až pätina rodičov si je vedomá, že strava ich dieťaťa nie je ideálna, no nevenuje tomu dostatočnú pozornosť. Navyše, 40 % rodičov nevidí problém v konzumácii potravín s vysokým obsahom soli, čo môže v dospelosti viesť k závažným kardiovaskulárnym ochoreniam.
MUDr. Elena Prokopová upozorňuje, že mnohí rodičia stále veria, že deti z obezity „vyrastú“. Realita je však iná – viac ako 90 % detí s nadváhou alebo obezitou si tieto problémy nesie až do dospelosti. Zmena životného štýlu, zvýšenie pohybovej aktivity a úprava stravy by mohli výrazne zlepšiť situáciu.
Sladkosti a sladené nápoje ako hlavní vinníci
Podľa prieskumu agentúry STEM/MARK konzumuje až 75 % predškolákov sladkosti každý druhý deň, pričom 37 % z nich si dopraje sladké každý deň. Tento nadmerný príjem cukru vedie k zvýšenému riziku vzniku zubného kazu, obezity a ďalších zdravotných problémov, ako je cukrovka typu II.
Jednoduché cukry sa nachádzajú nielen v sladkostiach, ale aj v sladených nápojoch, ktoré sú u detí veľmi obľúbené. Až štvrtina detí vo veku 2-7 rokov pravidelne pije sladené šťavy, čo výrazne zvyšuje ich celkový príjem cukru.

Rodičia často podávajú deťom jedlá nevhodné pre ich vek
Zaujímavé výsledky prieskumu odhalili, že viac ako 77 % rodičov podáva svojim deťom rovnaké jedlá, aké konzumujú oni sami. Tieto jedlá však nie sú vždy vhodné pre predškolákov, keďže často obsahujú príliš veľa soli, cukru či tuku. Jedným z bežných mýtov je, že párky a šunky sú vhodnou stravou pre deti. MUDr. Prokopová upozorňuje, že ide o údeniny, ktoré by mali byť v detskej strave obmedzené.
Hero ponúka riešenie v podobe zdravých snackov
V reakcii na tieto alarmujúce zistenia uviedla spoločnosť Hero Česko a Slovensko na trh nový rad detských snackov pod značkou Goodies. Tieto produkty sú nutrične vyvážené, bohaté na vlákninu, neobsahujú pridaný cukor a kontrolujú obsah soli, čím poskytujú zdravé alternatívy pre deti od 3 rokov.