NITRA. Aj v Nitre sa dnes konal protest proti praktikám ministerstva kultúry. Stovky ľudí prišli na pešiu zónu, na miesto, kde sa Nitrania stretávali počas Nežnej revolúcie.
Viacerí si aj teraz priniesli transparenty. Nechýbala notoricky známa otázka ministerky Martiny Šimkovičovej „A vy ste gdo?”. Zaujal aj číselný údaj o tom, koľko dní zostáva do volieb.

Hlavným organizátorom akcie bola platforma Otvorená kultúra! Zastupuje viac ako 340 slovenských kultúrnych organizácií. Pridali sa lokálni organizátori - Hidepark Nitra, Asociácia Divadelná Nitra, Nové divadlo, Nástupište 1-12, Divadlo Pôtoň, Flaam.
Rovnaké „protesty na podporu kultúrneho štrajku” sa konali v ďalších trinástich mestách plus v troch zorganizovali podporné podujatia. Všetky boli občianske a nestranícke.

Akciu s názvom Nitra drží s kultúrou moderoval Ivan Gontko. Na pódiu vystúpili viacerí predstavitelia kultúrnej obce. Prvá bola Veronika Nemcová, členka výboru Kultúrneho štrajku. Pripomenula, že ohrozená je nielen kultúrna obec, ale aj kultúra a spoločnosť ako taká.
Zhrnula, že kultúrna obec požaduje odborné vedenie rezortu, zastavenie ideologickej cenzúry aj zlepšenie finančných podmienok pracujúcich.
Ľuďom sa prihovorili napríklad aj Jana Bučka Kovalčíková (nitrianska filmárka, dokumentaristka), Zuzana Godálová (riaditeľka topoľčianskeho kultúrneho centra Nástupište 1-12), Iveta Ditte Jurčová (umelecká šéfka a režisérka Divadla Pôtoň), či herečka Eva Pavlíková.
"Musím povedať, že po každej tlačovej besede predstaviteľky nášho rezortu kultúry mám v duchu slávnu vetu nášho velikána Júliusa Satinského Šľak ma ide trafiť," priznala Pavlíková a vyslúžila si potlesk.
Povedala, že ju stále šokuje arogancia, drzosť, neodbornosť a zloba, "ktorá z tých ľudí, ktorí nás reprezentujú, vychádza". Ministerku kultúry viackrát nazvala "vy ste gdo".
"Súčasní predstavitelia moci, a nielen na ministerstve kultúry, by nám chceli diktovať, čo môžeme, čo je umenie, čo nie je umenie, čo je moderný tanec, čo nie je moderný tanec... Podpredseda národnej rady povedal, že by si v živote nekúpil lístok na Soňu Ferienčíkovú (partnerka Michala Šimečku - pozn. red.). Ja zase, keď on hovorí v televízii, vypínam televízor, pretože ho nemôžem počúvať. A tak je to správne - že každý si z toho všetkého vyberie to, čo sa mu páči," poznamenala Pavlíková.

Dodala, že predstavitelia ministerstva kultúry nechápu, že kultúra musí byť slobodná a pestrofarebná, "nemá to byť len zábava, ako povedala pani vy ste gdo".
Podľa Pavlíkovej je smutné, že žijeme v spoločnosti, kde liberál je nadávka a slovo progres, čo znamená pokrok, sa vyslovuje v negatívnych konotáciách. "A slovo slniečkari vyslovuje Danko s takým odporom. ..Nuž, šľak ma ide trafiť."
Protest tradične ukončila slovenská hymna - na čele ju zahral nitriansky hudobník Roman Stražanec.

Dôvodom protestov sú devastačné zásahy vedenia ministerstva kultúry. Kultúrna obec prezentovala, že je jednotná, prepojená a spoločnými silami bude brániť likvidácii kultúry.
„Situácia sa nedotýka len výkonných umeleckých profesií – hercov, výtvarníkov či hudobníkov – ale priamo zasahuje aj podporné profesie, akými sú napríklad technici, osvetľovači či zvukári,“ povedal za nitrianskych organizátorov Marián Tesák, riaditeľ nitrianskeho festivalu Flaam.
Dodal, že kroky ministerstva kultúry pocítia aj bežní ľudia: „Zásahy do transparentnosti verejných kultúrnych fondov môžu napríklad radikálne ovplyvniť rozmanitý kultúrny život, na aký sú obyvatelia slovenských miest zvyknutí.“
