NITRA. Je to nekonečný príbeh. Dlažba na pešej zóne sa opäť na príliš veľa miestach hýbe pod nohami. Aj teraz sú viaceré úseky ohradené, pracovníci mesta tam upevňujú dlažobné kocky. Dlho to nevydrží a do zimy ani všetko opraviť nestihnú.
Nitrianska zvonkohra vyvoláva v mnohých smiech, ale aj bezmocnosť a hnev. Celé je to absurdné aj nebezpečné. Hrozia úrazy.
O dva roky bude mať pešia zóna a jej žulová dlažba tridsiatku. Plánuje mesto nejaké koncepčné riešenie? Alebo je odhodlané opakovane a opakovane opravovať tie isté úseky?

„Na kompletnú výmenu dlažby nie sú v rozpočte vyčlenené financie. Preto mestu neostáva nič iné, ako robiť čiastkové a postupné opravy uvoľnenej dlažby,“ reagoval hovorca Tomáš Holúbek.
„Pokiaľ tam budú nekontrolovateľne jazdiť autá, môžu tam byť aj betónové kocky, nepomôže to,“ povedal architekt Tibor Zelenický, ktorý stál pri vzniku pešej zóny.
Je rozhodne proti tomu, aby bola súčasná kamenná dlažba odstránená: „Je to veľmi vzácna a drahá dlažba. Tento prírodný kameň už dnes skoro nikde neuvidíte.“

Vlastnými silami
Opravy dlažby na pešej zóne aj v tejto sezóne robia pracovníci strediska mestských služieb. Istý čas si mesto platilo firmu.
„SMS má na tieto opravy vyčlenených dvoch ľudí, v prípade potreby sú však nasadení aj na iné práce,“ povedal hovorca.
Pýtali sme sa, akú technológiu používajú. „Ani v prípade netesnosti jednej dlažobnej kocky sa nikdy nevyberá iba jedna kocka, musí sa rozobrať väčší úsek, v ktorom sa opraví celé podložie. Do opraveného podložia sa opäť nalepí očistená dlažba. Používa sa cement s prísadou lepidla,“ reagovali na radnici.
Koľko peňazí bolo v tomto volebnom období minutých na opravy rozkývanej dlažby na pešej zóne, sme sa nedozvedeli.
„Opravy robíme interne, preto sa nedajú vyčísliť. Neobjednáva sa materiál iba na tieto práce, rovnako personálne kapacity nie sú určené iba na toto. V poslednom období sa na opravy pešej zóny neobjednávala externá firma,“ povedal Holúbek
Pred necelými tromi rokmi radnica vyčíslila, že celková suma preinvestovaná do opravy dlažby sa do decembra 2021 „vyšplhala na čiastku približne 90-tisíc eur“. V tom čase práce robila vysúťažená firma.
Viaceré opravené úseky sú odvtedy opäť v zlom stave.
Nevhodná pre autá?
Problémom je podľa Holúbeka typ dlažby. „Nie je vhodná na permanentný prechod áut. Aby nedochádzalo k opakovanému uvoľneniu, musela by sa vymeniť kompletne celá dlažba za iný, vhodnejší typ. Naším zámerom však nie je púšťať na pešiu zónu väčší počet áut, práve naopak.“
Hovorca dodal, že ideálnym riešením je mať úplný dosah a kontrolu nad vchádzajúcimi autami.
„To však vzhľadom na viacero majiteľov nehnuteľností v okolí pešej zóny nie je úplne možné. V takýchto prípadoch obmedzenie pohybu vozidiel, ktoré v danej lokalite nemajú čo hľadať, riešia pilomaty a stĺpiky.“
Na radnici veria, že pomôže avizovaný pilomat na Radlinského ulici. Píšeme o ňom už roky, osadený dodnes nie je.
Tak ako opakované opravy dlažby, aj rozpravy o obmedzení dopravy na pešej zóne sú nekonečný príbeh.