NITRA. Po rokoch horekovania sa konečne zablyslo. Nový zimný štadión v Nitre sa stal vážnou témou. Súčasná aréna patrí k najstarším na Slovensku a trochu hyzdí klub, ktorý je z posledných desiatich play-off najúspešnejším v republike.
HK Nitra predstavil štúdiu i vizualizácie novej haly , k projektu sa prihlásili mestskí poslanci i župan Branislav Becík, primátor Marek Hattas sľúbil, že pre ňu spraví všetko. Harmonogram na webe radnice hovorí o výstavbe v roku 2027, medzitým fanúšikovia špekulujú, či by plánovaná 5,5-tisícová kapacita stačila.
„Desaťtisícová hala sa pod hradom postaviť nedá. Nová aréna bude originálna, v jej vzniku som optimista,“ tvrdí MILAN CSANDA (52), hlavný architekt mesta Nitra, ktorého architektonická kancelária sa podieľala na štúdii realizovateľnosti nového zimného štadióna.
V interview pre MY Nitrianske noviny rozprával o prekážkach výstavby arény, ďalšom postupe, problematike parkovania, hovoril aj o tom, či 60 miliónov postačí, o možnosti, že aréna vyrastie pri severnom obchvate na pozemkoch podnikateľa Romana Cerulíka a dotkol sa ďalších tém.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo sa pod hradom nedá postaviť 10-tisícová hala,
- v akom prípade by aréna mohla byť 7,5-tisícová,
- čím by hala bola originálna, no prečo 60 miliónov nemusí stačiť ,
- prečo je rok 2028 z hľadiska výstavby reálny,
- prečo (nie) je lepšie mať nový štadión radšej pri obchvate,
- čo Nitre so štadiónom ponúkol podnikateľ Cerulík,
- ako sa súčasný zimák dá zrekonštruovať,
- ako by nová aréna vyriešila parkovanie,
- čo bude základná podmienka projektovej dokumentácie,
- o koľko architektonická súťaž predĺži čakanie na štadión,
- aký dopravný „problém“ spôsobujú fanúšikovia Nitry
Háčik? Výkup pozemkov
Podľa harmonogramu v memorande sa so stavbou arény má začať v roku 2027. Čo všetko sa musí stať, aby tento optimistický termín vyšiel?
Na vybavenie projektovej dokumentácie, stavebného povolenia a podobných záležitostí môže stačiť dvadsaťštyri mesiacov. Vidím skôr dve iné prekážky.
Prípadným nepriateľom tohto časového limitu môže byť zisk práv k pozemkom. Investičný zámer je totiž nakreslený nielen na mestských pozemkoch, ale aj na súkromných. Navyše existuje aj druhá lokalita pre štadión – pri severnom obchvate Nitry na pozemkoch, ktoré mestu ponúka na predaj podnikateľ Roman Cerulík.
Ešte väčším problémom môžu byť financie na výstavbu. Bude nutné ich vyskladať z viacerých zdrojov. Počúvam, že Slovenský zväz ľadového hokeja má záujem pomôcť, vzniklo tiež Ministerstvo cestovného ruchu a športu, uvidíme, koľko peňazí bude ochotné vyčleniť mesto.

Ste hlavným architektom mesta a vaša architektonická kancelária Csanda-Piterka je podľa údajov na webe mesta jedným zo spracovateľov štúdie realizovateľnosti nového zimného štadióna. Nie je to konflikt záujmov?
Štúdiu pripravovali predovšetkým Juraj Blažek a Norbert Dúbravský. S našou architektonickou kanceláriou, najmä s kolegom Mariánom Piterkom, iba koordinovali pár krokov. Blažek komunikoval s hokejovým klubom ohľadom zázemia, ktoré HK na štadióne potrebuje. Potreboval niekoho, kto objektu dá hlavu i pätu.
Ja osobne som sa na štúdii nepodieľal. Keby však prišla na posudzovanie na mesto, z hľadiska konfliktu záujmov by som sa k nej nevyjadroval ja, ale primátor Marek Hattas, respektíve Komisia mestského zastupiteľstva pre územné plánovanie, architektúru, verejný priestor a investičnú činnosť.
Je štúdia realizovateľnosti prvý malý míľnik na ceste za štadiónom?
O hokejovej aréne sa roky iba rozprávalo ako o Columbovej žene, ktorú nikto nikdy nevidel. Keď HK Nitra v minulosti povedal, že chce nový štadión, mohli sme sa ho spýtať, čo presne to znamená.
Vďaka štúdii realizovateľnosti dnes vieme, že budova môže mať určitý rozmer, zmestí sa tam, kam ju chceme umiestniť a definovali sme, čo zázemie haly potrebuje. Okrem hlavnej hracej plochy sú v pláne aj dve tréningové, k tomu tiež telocvičňa, kongresová miestnosť a iné.
Štúdiou realizovateľnosti vlastne prehlasujeme, že na sledované územie sa dokážeme vmestiť s novým štadiónom. Cieľ číslo dva je overiť, čo všetko na to potrebujeme. Je potešiteľné, že pre viacúčelovú halu evidujeme podporu naprieč celým politickým spektrom, a to nateraz minimálne na komunálnej úrovni.

Môže memorandum mesta, Nitrianskeho samosprávneho kraja a HK Nitra zvýšiť šancu na vybojovanie štátnych prostriedkov?
Vždy je logickejšie prihlásiť sa na ministerstve v partnerstve s ďalšími subjektmi ako len sám. Dovolím si povedať, že Nitra ako krajské mesto nie je hocijaký subjekt. V prenesenom slova zmysle deklaruje, že halu chce jeho 76-tisíc obyvateľov, čo sa nedá brať na ľahkú váhu.
Celý rozhovor
nájdete aj v aktuálnych MY Nitrianskych novinách.
Desaťtisícová hala? Pod hradom nemožná
Považujete 5,5-tisícovú kapacitu pre novú multifunkčnú halu za adekvátnu?
Informácie o určovaní kapacity mám len sprostredkované, vychádza však z dlhodobej priemernej návštevnosti a zámerov vedenia HK Nitra. Väčšia aréna nemusí znamenať, že na hokej do Nitry bude chodiť viac ľudí ako teraz. Ak príde 2 500 divákov, 10-tisícový štadión môže pôsobiť prázdne – a to klub nechce. Prirodzene, v play-off by návštevnosť stúpla, ale koľkokrát by bola 10-tisícová?