NITRA. Mesto môže dostať milióny z eurofondov. Vo štvrtok poslanci vyberali projektové zámery, s ktorými sa bude uchádzať o peniaze na udržateľný mestský rozvoj.
Na zozname, ktorý vypracovala radnica, bola aj fontána na Svätoplukovom námestí. Od júna je nefunkčná, prekrytá doskami.
Pôvodný návrh bol, aby sa revitalizovali štyri fontány: pred súdom, pred PKO, pred okresným úradom práce a na námestí. Poslanci nakoniec hlavnú fontánu vyškrtli. Prechádzala tomu dlhá diskusia.
„Chceme dať ľuďom zelenomodrú infraštruktúru aj vo vnútroblokoch. Nezaoberajme sa len fontánami, určite nepodporíme štyri na úkor verejných priestorov mesta,“ povedal Igor Kršiak v mene troch poslaneckých klubov (kršiakovci, obertášovci a štefekovci).

Ján Vančo poslancov vyzval, aby obnovu podporili, „pretože nechceme mať fontánu na hlavnom námestí ďalších X mesiacov zadoskovanú, to je hanba na krajské mesto“.
Spomenul, že bol cez prázdniny v Kroměříži: „Je to 28-tisícové mestečko. V štyridsaťstupňových horúčavách tam všetky fontány fungovali a v Nitre skoro ani jedna, respektíve ani jedna.“
Ján Greššo si myslí, že nie je nutné opraviť hlavnú fontánu, pretože „problémov na Svätoplukovom námestí je podstatne viac ako len nefunkčná fontána“. Treba sa podľa neho baviť o námestí ako celku.
Ešte jeden pokus?
„Nie je to politická agenda, vychádza to z úradu,“ povedal počas diskusie primátor Marek Hattas.
Radnica má na obnovu hlavnej fontány projektovú dokumentáciu.
„Budeme sa ešte snažiť podrobnejšie poslancom a poslankyniam vysvetliť, prečo a aké špecifiká má táto fontána z pohľadu oprávnenosti nákladov. V opačnom prípade bude celé financovanie závislé od mestského rozpočtu,“ vyjadrila sa v piatok Lenka Mareková z úradu.
So schválenými projektami sa bude mesto uchádzať o financovanie z eurofondov, cez UMR. „V tejto chvíli nevieme predpovedať, akým tempom pôjde celý proces. Projektové zámery budú musieť byť posudzované, následne nás čaká verejné obstarávanie na zhotoviteľa.“
Mareková dodala, že zároveň bude zastupiteľstvo schvaľovať spolufinancovanie vo výške osem percent.

Kamenné námestie
Fontána na námestí nemôže byť vybraná na obnovu z UMR samostatne, pretože by nesplnila kritériá. Nestačilo by, ani keby bola v balíku s ešte jednou fontánou. Musia byť minimálne tri.
„Financovanie ide cez opatrenie, ktoré rieši zelenomodrú infraštruktúru. Tej sa musí týkať až 60 percent nákladov, to znamená zeleň, voda, infiltračné povrchy. Zvyšných 40 percent môžu byť ostatné investície, teda technológie či spevnené povrchy,“ vysvetlil Štefan Lančarič, vedúci odboru životného prostredia.
„Pri fontáne je špecifikum to, že sa nachádzame v strede kamenného námestia. V projekte nie je zelená infraštruktúra. Ostatné tri fontány sú projektované ako fontána plus lokálny park,“ dodal.
Zámerom mesta bolo podať všetky štyri fontány ako jeden balík, „kde fontány projektované s lokálnym parkom potiahnu aj fontánu na námestí“. Tá je sama o sebe neoprávnený náklad.

Fontány aj vnútrobloky
Opoziční poslanci boli od začiatku rozhodnutí, že štyri fontány nepodporia.
Najskôr plánovali nechať v zozname dve: na námestí a pred okresným úradom. Keď zistili, že by neboli splnené kritériá zeleno-modrej infraštruktúry, navrhol Kršiak vymeniť námestie za PKO (tam je okolo fontány zeleň).
„Oprave fontán sa nevyhneme, sú v žalostnom stave. Dnes máme možnosť získať externé zdroje. Spolufinancovanie budeme ešte schvaľovať v zastupiteľstve,“ povedal viceprimátor Peter Mezei.

Navrhol vrátiť do zoznamu fontány na Svätoplukovom námestí aj pred súdom. Naznačil, že ak budú poslanci chcieť, ešte to môžu zablokovať pri hlasovaní o spolufinancovaní.
Za hlavnú fontánu sa prihovorili aj Ján Vančo, Denisa Branikovičová či Martina Mojtová, podľa ktorej je nepredstaviteľné, aby krajské mesto nemalo námestie s fontánou.