NITRA. Počet zvierat, ktoré majú alergiu, narastá. „Vidíme to aj v ambulancii,“ hovorí Agata Ogonowska z veterinárnej kliniky v Nitre – Mlynárciach.
Majiteľ si však často ani neuvedomí, že zviera má problém s alergiou: „My to vidíme aj na preventívnych prehliadkach. Psík si napríklad neustále olizuje labky, škriabe sa na bruchu, alebo trasie ušami“.
Mnohí si myslia, že to je normálne. „Ale nie je. Zdravé zviera sa nemá intenzívne škriabať a nemá si vylizovať labky ani triasť ušami. To sú príznaky alergie,“ upozorňuje veterinárka.

Viac psov ako mačiek
V ambulancii evidujú najmä alergické psy. Agata Ogonowska dopĺňa, že sú plemená, ktoré sú na to predisponované: „Napríklad labradory, buldogy, mopsy, teriéry, čivavy, maltezáky...“
Alergia sa nevyhýba ani mačkám, hoci tých je menej. „Ale prejavy sú u nich ešte horšie. Majiteľ si myslí, že má doma veľmi čistotnú mačku, lebo sa neustále olizuje. Ale ona to robí, lebo ju svrbí koža, ktorú si dokáže doškriabať až do krvi,“ vysvetľuje.
Predispozície majú aj v tomto prípade šľachtené plemená, napríklad siamské mačky.
Roztoče aj krmivo
Zvieratá môžu byť alergické na množstvo vecí – okrem sezónnych alergénov aj na roztoče, blchy či krmivo.
„Určite je toho viac ako v minulosti, ale zlepšil sa aj postup v diagnostike,“ konštatuje veterinárna lekárka.
Aj majitelia sú dnes všímavejší. V minulosti sa podľa nej stávalo, že prišli so psom, ktorý mal uši v katastrofálnom stave. Tvrdili, že takto to má už roky.
Niektoré psíky kvôli ušnému zápalu tak intenzívne triasli hlavou, že sa im v ušnici vytvoril hematóm. Potrebná bola operácia.
„Nie je normálne, keď sa zviera neustále škriabe alebo trasie hlavou. Alebo si sadne vedľa nás, keď pozeráte televíziu, a začne si olizovať labky,“ upozorňuje zverolekárka.

Testy najmä z krvi
Testy na alergiu robia najmä z krvi, hoci podľa Ogonowskej ešte nie sú vždy výsledky stopercentné. Neraz bývajú falošne pozitívne.
