ŠAĽA. Detská pohotovosť v Šali je od 11. októbra zrušená. Malí pacienti musia cestovať do Nitry alebo Nových Zámkov. Onedlho sa to má opäť zmeniť.
„Nitriansky samosprávny kraj podniká kroky, aby sa detská pohotovosť do Polikliniky NSK Šaľa v najbližších týždňoch znovu vrátila,“ informoval v pondelok kraj.
Na šalianskej radnici včera rokovali primátor Jozef Belický a župan Branislav Becík s novým ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom.
„Nie je nám ľahostajný osud zrušenej detskej ambulantnej pohotovostnej služby, ani to, že rodičia so svojimi ratolesťami musia častokrát aj neskoro večer hľadať lekárov v okolí,“ vyjadril sa Becík.

Návrat detskej pohotovosti do Šale je podľa neho „zdieľanou aktivitou župy, mesta a ministerstva zdravotníctva“, ktoré našli spoločnú reč.
Odpovede, z akých zdrojov bude financovaná a o akú sumu mesačne pôjde, sme sa nedozvedeli. "Momentálne sme v štádiu príprav. Nakoľko naďalej prebiehajú rokovania o znovuobnovení detskej pohotovosti, bližšie informácie v tejto chvíli nebudeme konkretizovať," reagovala župa.
Zdroj hovorí, že finančne prispeje župa a mesto, no najväčší balík musí dať štát. Očakáva sa vraj, že peniaze schvália na výjazdovom rokovaní vlády, konať sa má v Nitrianskom kraji.
Detská pohotovosť v Šali ale nemá byť klasickým pevným bodom APS. Dôvodom je údajne aj obava, aby sa nespustila lavína a obnovu nežiadali aj ďalšie mestá.
V Šali sa za záchranu detskej pohotovosti podpísalo vyše päťtisíc ľudí, no nepomohlo to. Zlom nastal až po nástupe nového ministra.
„Deti budeme rozvážať v prípade potreby do vzdialenosti 30 - 40 kilometrov, aby sa im dostala zdravotná starostlivosť,“ povedal primátor Jozef Belický pre TV Markíza deň pred zrušením detskej pohotovosti v Šali.
O zrušení rozhodlo ministerstvo. Argumentovalo nedostatkom pediatrov aj ich vysokým priemerným vekom.
„Aspoň desiatka rokovaní, vyzbieraných tisícky podpisov v rámci petície, nádej a nakoniec obrovské sklamanie,“ napísala radnica na sociálnej sieti.
„Služby detskej pohotovosti v Šali mesačne využívalo priemerne vyše 300 pacientov,“ citovala agentúra TASR riaditeľa polikliniky Róberta Barosa. Striedalo sa v nej jedenásť pediatrov.
Bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková sa pred časom vyjadrila, že rušenie pohotovosti nemusí znamenať, že mestá prídu o pohotovosť. Ak vraj majú personál, tak môžu zabezpečiť takzvaný doplnkový bod.
„Problémom je, že doplnkový bod nemá samostatné financovanie, nedostáva paušál. Kto by to financoval?“ konštatoval nedávno krajský lekár Bruno Rudinský. Myslí si tiež, že detská pohotovosť má byť tam, kde je detské lôžkové oddelenie, „a to v Šali nie je“.
Pediatri, ktorí slúžili v Šali, sa podľa neho mali podieľať na zabezpečení pohotovosti „či už v Nitre alebo Nových Zámkoch.
Detskú pohotovosť už roky nemajú ani v Zlatých Moravciach, pacienti cestujú do Nitry. "Nezabudnite prosím ani na Štúrovo," napísala Monika Baráth pod županov príspevok o pohotovosti na sociálnej sieti.
