NITRA. V kauze parkovisko za hotelom Zobor je na svete ďalší rozsudok. Aj tento je už právoplatný. Od podania civilnej žaloby na súd prešlo trinásť rokov.
Mesto predalo parkovisko v centre Nitry v roku 2009. Práve cez tento pozemok vedie jediná prístupová cesta k bytovkám na Radlinského ulici a dvorom, kde je možné parkovať.
Obyvateľov ale radnica, vtedy ovládaná smerákmi, nechala napospas osudu, vecné bremeno nezriadila. Hotel ako nový majiteľ osadil rampy a žiada peniaze.
Miestni sa museli práva prechodu cez parkovisko domáhať na súdoch. Trvalo to neuveriteľne dlho. Problémom nebolo samotné vecné bremeno, ale jednorazový poplatok.
Aktuálne platný verdikt je, že musia hotelu zaplatiť spolu 20 300 eur.
Správca jednej z bytoviek Ladislav Zvalo povedal, že chcú požiadať radnicu o refundáciu. To, ako sa k nim pred rokmi zachovala, je totiž hanebné. Obyvatelia spochybňujú aj samotný predaj parkoviska.

V zmluve z roku 2005 sa píše, že si hotel tieto pozemky „zobral do nájmu len za účelom výstavby obchodno-hotelového centra a podzemných garáží“. Hoci sa s výstavbou nezačalo, mesto parkovisko v má-ji 2009 predalo. Píše sa rok 2024. Výstavba? Žiadna.
Vtedajší viceprimátor za Smer a terajší poslanec Štefan Štefek považuje za chybu, že do kúpno-predajnej zmluvy nebola zakomponovaná podmienka výstavby. Odvtedy sa vraj poučili.
Roky naťahovačiek stáli ľudí kopu nervov. Nakoniec sa musia poskladať na jednorazový poplatok pre hotel.
Po dvesto eur už zaplatili pred tromi rokmi, keď bol právoplatný rozsudok. Konateľ hotela ale podal dovolanie na Najvyšší súd a vo finále uspel. Poplatok niekoľkonásobne narástol.
Navrhol zrušiť pešiu zónu
„V danom prípade je situácia špecifická tým, že Mesto Nitra odpredalo žalovanému nehnuteľnosti (pozemky – pozn red.) a neprihliadalo na žalobcov, ktorí pokiaľ sa chcú dostať k svojim nehnuteľnostiam autom, nemajú inú možnosť, ako prejsť po majetku žalovaného,“ píše sa v jednom z rozsudkov.
Napriek tomu vtedajší primátor Jozef Dvonč zo Smeru dnes tvrdí, že mesto na ľudí nezabudlo.
Kauze sa venujeme už roky a pravda je, že mesto sa problémom zaoberalo – ale až po predaji parkoviska hotelu, keď sa ľudia sťažovali. A to už nemalo žiadny efekt.
Až absurdne v tejto súvislosti vyznieva, že štatutárny zástupca hotela Ivan Ondruška na jednom z pojednávaní povedal, že mesto by malo zrušiť na Radlinského ulici pešiu zónu alebo zriadiť pre žalobcov výnimky, aby tam mohli parkovať.

Preplatí mesto poplatok?
Hotel získal parkovisko v roku 2009 bez súťaže za 235 843 eur plus DPH. Ľudia neskôr žiadali radnicu o vypovedanie kúpnej zmluvy, no neuspeli.
„Mesto si uvedomuje, že predaj parkoviska pri mestskom kúpeli za bývalého primátora Dvonča bol problematický,“ reagoval aktuálne hovorca Tomáš Holúbek.
Dodal, že v súčasnosti neplánujú tento predaj právne napadnúť. Vraj musia rešpektovať rozhodnutie súdu. Aké, nepovedali. My o žiadnom v súvislosti s predajom pozemku nevieme.
V spore (vyzerá to, že už ukončenom) týkajúcom sa práva prechodu stojí mesto podľa hovorcu na strane obyvateľov. Na otázku, či im preplatí náklady, sme ale odpoveď nedostali.
Jeden z poslancov, ktorý nechce byť menovaný, povedal, že by takúto požiadavku ľudí podporil. Verejne to ale deklarovať nechce.

Na tanku aj žeriave
„Akú sumu súd určil, takú musíme zaplatiť. Inak by sme znehodnotili vlastnú nehnuteľnosť, ku ktorej by nebol prístup autom,“ hovorí správca bytovky Ladislav Zvalo.
Vecné bremeno už raz mali zapísané v katastri, po rozsudku v roku 2021. Neskôr odtiaľ zmizlo – po tom, ako Najvyšší súd rozsudok zrušil.
„V normálnom štáte by to už malo byť za nami. No je otázne, či budú rešpektované naše požiadavky. Už sme si to raz mysleli...“ poznamenal Zvalo.
Spomína si na situáciu pred tromi rokmi. „Ja som na základe rozsudku zaplatil 200 eur. No pani Ondrušková nám potom poslala pravidlá, s ktorými som sa nestotožnil. Žiadala od nás ŠPZ áut, na ktoré vydá karty. Ale ja môžem na svoj dvor prísť akýmkoľvek autom, aj žeriavom alebo tankom.“
Ako sme spomenuli, medzitým podal hotel dovolanie a Najvyšší súd pôvodný rozsudok zrušil. Na svete je dnes nová suma. „Budem musieť doplatiť ešte 1 830 na byt,“ vyčíslil Zvalo.
Celkom nelogické
Pripomína, že ľudia boli roky diskriminovaní. „Už si ani nepamätám, kedy som naposledy parkoval na našom pozemku pri bytovke. Keď hotel osadil v roku 2010 pred parkoviskom rampy, vybavil som si kartičku na mestskom úrade a parkujem na okolitých uliciach.“