NITRA. Aj na nitrianskom vojenskom cintoríne sa dnes konala pietna spomienka pri príležitosti ukončenia Prvej svetovej vojny. Prímerie s Nemeckom bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11.11 hodine.
Veniec k hrobu neznámeho vojaka položili zástupcovia armády, veteránov aj politikov. Cintorín v tomto čase navštevujú aj bežní ľudia.
Vznikol v roku 1915 (podľa niektorých zdrojov už v roku 1914) pri epidemickej nemocnici v Mlynárciach. Umiestňovali do nej aj zajatcov.
V hroboch je podľa správy cintorínov pochovaných 427 vojakov približne dvadsiatich národností a niekoľko civilistov. Leží tu napríklad aj Mária Horvátová, ktorá zomrela ako 12-ročná v roku 1916.
Pôvodne boli na všetkým hroboch drevené kríže. V roku 1928 ich nahradili betónové náhrobníky so symbolmi vierovyznania a identifikačnými tabuľkami.
Na náhrobných pomníkoch sú odvtedy kríže, dvojkríže aj polmesiace.
"Vedľa seba sú pochovaní vojaci bez ohľadu na príslušnosť k armáde, národu či národnosti alebo na vierovyznanie," informuje občianske združenie Nitrianske kultúrne dedičstvo.
Na cintoríne stojí od roku 1924 pieskovcová socha vojaka, ktorý sa vracia z vojny. Umiestnená je na hrobe poľného kuráta, kapitána Zdráleka. Autorom je Július Bártfay. Pôvodné dielo nedávno nahradila kópia.

V minulosti boli pokusy o zmenu usporiadania cintorína. S návrhom prišli Turci, ktorí sem chceli preniesť ostatky vojakov z celého Slovenska. Pomníky na hroboch mali byť umiestnené do tvaru polmesiaca.
Mesto nesúhlasilo. „Vojaci tu nie sú sústreďovaní do skupín podľa národností. Je sympatické, že ležia vedľa seba aj protivníci," povedal vtedy hlavný mestský architekt Stanislav Babčan.´
Od roku 2019 je vojenský cintorín národnou kultúrnou pamiatkou. Pamiatkovo chránený je aj urbanistický a architektonický koncept cintorína, vrátane pôvodného rozmiestnenia jednotlivých hrobov.
Mesto ich dalo v posledných rokoch postupne vyčistiť suchým ľadom, ktorý šetrne odstraňuje nečistoty aj mach a vráti betónu pôvodný vzhľad. Peniaze poskytlo ministerstvo.
Vojenský cintorín sa nachádza medzi rodinnými domami, nad ním je sídlisko. Hroby z prvej svetovej vojny sú v Nitre len na tomto mieste, na mestských cintorínoch ich už nenájdete. Chátrali a zarastali burinou, v roku 1965 ich vtedajšie Technické služby zlikvidovali.
Nitriansky amatérsky historik Štefan Košovan zistil, že posledná úprava vojenských hrobov na mestských cintorínoch sa robila v roku 1942. "Vojenská správa mala ročne len 5 Kčs na jeden hrob, preto vyzývala obyvateľov mesta na poskytovanie milodarov," povedal.