NITRA. V historickej budove súdu pribudnú nové priestory. Vzniknú v podkroví, ktoré doteraz nebolo využité.
Kultúrnu pamiatku čaká „modernizácia a vovstavba“. V marci podpísal krajský súd zmluvu so zhotoviteľom projektovej dokumentácie. Hotová má byť vo februári 2025. Potvrdila to hovorkyňa Lena Kiradžiev.
Podľa údajov v centrálnom registri zmlúv je cena zákazky 416 400 eur, dodávateľom je spoločnosť Jegon. Okrem samotnej projektovej dokumentácie zabezpečí inžiniersku činnosť, odborný autorský dohľad a vykoná prieskumy.
Miestnosti v podkroví
Modernizáciu a vovstavbu budú podľa hovorkyne financovať z plánu obnovy a odolnosti, z komponentu 15 – Reforma súdnictva. V podkroví vybudujú kancelárie, zasadačku a toalety.
„Má rozsiahle podstrešné priestory so zachovanou konštrukciou krovu, ktoré od jej výstavby neboli využívané, respektíve doteraz v nich neboli vybudované podkrovné miestnosti,“ povedal Rudolf Viršík, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Nitre, o historickej budove.
Nové konštrukcie a prvky podkrovných miestností musia byť ľahko odstrániteľné, aby umožňovali eventuálny návrat do pôvodného stavu.

Podkrovné miestnosti majú byť podľa Viršíka prednostne navrhované v podstrešných priestoroch bočných krídel. „Presvetlenie formou strešných okien je prípustné iba na strešných rovinách orientovaných do dvora. “
Projektová dokumentácia má riešiť aj vzduchotechniku a klimatizáciu. Aktuálne sú len v niekoľkých miestnostiach lokálne klimatizačné jednotky.
Podľa pamiatkarov by sa mala zmeniť aj strecha. Medený plech má nahradiť maloformátová pálená krytina typu bobrovka v prírodnej farebnosti. Taká tam bola pri výstavbe súdu. K zmene došlo až v rámci rekonštrukcie v roku 1991.

Najväčšia je Porotka
Budovu postavili v rokoch 1901 až 1903.
„Od 20. októbra 1903 začali v novopostavenom objekte pôsobiť inštitúcie ako Sedriálny súd, Okresný súd, Pozemková kniha a Štátne zastupiteľstvo,“ informoval nedávno Viršík.
Najväčšou a najreprezentatívnejšou pojednávacou miestnosťou je Porotka. „V hlavnom krídle nad hlavným vchodom do budovy zaberá výšku dvoch podlaží,“ napísala Lýdia Budayová z KPÚ.
Porotka dostala názov podľa toho, že v nej za Rakúsko-Uhorska zasadala súdna porota. Zmestí sa tam približne šesťdesiat ľudí.
Roky bola zatvorená kvôli havarijnému stavu. V roku 2007 ju dali kompletne zrekonštruovať, pretože bola napadnutá drevokaznými hubami. Vymenili parkety, drevené obloženie stien aj dvere. Nábytok dali vyrobiť na mieru po konzultácii s pamiatkarmi.
Na súde vtedy povedali, že riešili aj problémy s akustikou. Použili špeciálny materiál na obloženie stropu a časti bočných stien, „ktorý pohlcuje rozliehajúci sa zvuk a zlepšuje počuteľnosť“.
Lustre sú pôvodné
V Porotke sa zachovali pôvodné lustre. Visia tam dodnes.
Pamiatkari skúmali v archívoch, prečo sú v mohutnom krove nad nimi prieduchy. Zistili, že slúžili na odvedenie spalín svietiplynu.
„Pri lepšom pohľade na lustre na dobovej fotografii vidíme, že sa do súčasnosti zmenila poloha osvetľovacích lámp na lustri – najprv boli orientované nahor, aby boli spaliny odvádzané prieduchmi v strope, a teraz smerujú nadol, aby pri osvetľovaní zbytočne neprekážala konštrukcia lustra,“ píše Lýdia Budayová v článku, ktorý uverejnil KPU Nitra na svojom webe 5. novembra.
Upresňuje, že svietiplyn sa používal v niektorých častiach Slovenska až do 60. rokov 20. storočia: „Bola však snaha nahrádzať ho elektrickým osvetlením, pretože spôsoboval otravy.“
Znížia energetickú náročnosť
V súvislosti s aktuálne plánovanou modernizáciou a vovstavbou spracovali pamiatkari inventarizačný súpis hodnotných architektonických a umelecko-historických prvkov aj dendrologický posudok na zdravotný stav drevených prvkov krovu.
Lýdia Budayová z KPU dodala, že krov bude adaptovaný s plánovaným využitím pre kancelárie.
„Cieľom obnovy je aj zníženie energetickej náročnosti stavby. Preto boli navrhnuté také zásahy, ktoré sú prípustné vzhľadom na zachovanie pamiatkových hodnôt budovy a tiež zabezpečia lepší užívateľský komfort,“ doplnila.
Monumentálna budova justičného paláca v Nitre bola v júni 1991 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Paradoxom je, že práve v tom roku bola zmenený pôvodný vzhľad strechy.
