NITRA. Tvár anjela sa vrátila do hradnej veže. Pôvodne bola súčasťou Podmanického zvonu z roku 1525, ktorý zničila zápalná strela na sklonku druhej svetovej vojny.
Nitriansky hrad zostal tri roky bez veže, spolu s ňou boli zničené aj zvony. Úlomok z jedného našiel o dve desaťročia neskôr (1965) obyvateľ Podzámskej ulice.
Teraz môže maskarón vidieť aj verejnosť. Stála výstava má názov Ponížená veža. Návštevníci k nej musia vystúpať po 113 schodoch. Prezentuje príbeh katedrálnej veže.

Súčasťou výstavy je audiovizuálna projekcia. „Ilustruje udalosti jedného marcového týždňa pred koncom vojny v roku 1945, ako aj proces rekonštrukcie veže v povojnových rokoch.“
Zvony sa roztopili
Skaza nastala na Veľký piatok, 30. marca 1945. Podľa historických zdrojov popoludní dorazili k východnej hranici mesta oddiely Červenej armády.
„Hodiny na katedrálnej veži ukazovali čas medzi piatou a pol šiestou, keď sa ozval dunivý výstrel. Vežu zasiahol zápalný delostrelecký granát a spôsobil rozsiahly požiar, vplyvom ktorého sa zvony čiastočne roztopili a spadli,“ informujú organizátori výstavy.
Časť kupoly veže sa zrútila, dopadla pred katedrálu - kríž sa zapichol do schodov. Trosky boli až na Podzámskej ulici. Stúpajúci dym bol viditeľný do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov.
„Ten istý deň, t.j. Veľký piatok bola veža zápalnou bombou zasiahnutá a požiarom zničená. Zvony sa roztopily a padly. Hodiny tiež zhorely,“ opisuje dobový dokument smutnú udalosť. Jeho originál bol v roku 1948 vložený do novej gule nad vežou.
Dar od bádateľa
Maskarón našiel v roku 1965 Milan Truska, obyvateľ Podzámskej, keď si kopal základy pre garáž. V publikácii Historky spod Nitrianskeho hradu to píše nitriansky bádateľ, nebohý profesor Imrich Točka.
Umelecký kúsok kúpil a v 2012 ho daroval Diecéznemu múzeu na hrade. Uložený bol v depozite. Prešlo ďalších dvanásť rokov a tvár anjela sa stala súčasťou expozície vo veži.