NITRA. Ikonické nitrianske kino Palace, za bývalého režimu Moskva, je po rokoch zrekonštruované. V piatok ho otvorili pre verejnosť.
„Veľmi nás prekvapilo, ako rýchlo si ľudia zarezervovali termíny na komentované prehliadky, už je všetko plné. Ale my ich budeme robiť opakovane, všetci sa dostanú na rad,“ povedala v piatok Katarína Živanovič, riaditeľka kreatívneho centra.
Bývalé kino je jeho súčasťou spolu so štyrmi budovami na Martinskom vrchu, v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Sú tam rôzne dielne aj hudobné skúšobne. Verejnosť by ich mala využívať od začiatku budúceho roka.
Vznikol úplne nový priestor
„Ja som tu ešte stihol ako malý chlapec vidieť dva filmy. Mortal Kombat (z roku 1995) a Leví kráľ, pri ktorom som sa rozplakal,“ zaspomínal si v kine Palace primátor Marek Hattas.
Dnes vyzerá premietacia sála úplne inak, môže slúžiť na mnohé účely – na koncerty, divadlo, tancovačku aj premietanie. Má úžasnú akustiku a sála, takzvaný black box, sa dá podľa potreby meniť.
„Architektonická súťaž tento priestor úplne prekopala. Kedysi tu bolo napevno hľadisko, dnes je posuvné. Každý box, na ktorom sedíte, sa dá posunúť a zdvihnúť,“ opísal Hattas.
Pod podlahou vznikol priestor, ktorý predtým neexistoval. Sú tam šatne, toalety, sklady. „Toto bolo jedno z tých najzásadnejších riešení oproti ostatným. Projekt zväčšoval priestor ako taký.“
Na poschodí má byť kaviareň, po desaťročiach je prístupná aj terasa. Podľa historikov ju komunisti dali v roku 1957 zamurovať.
V budove z minulého storočia pribudli výťahy – osobný aj technický.

Našli zasypané orchestrisko
„Kedysi bolo pod premietacou stenou orchestrisko. Pretože keď kino vzniklo, ešte tu bola éra nemého filmu. A filmy bez zvuku mali hudobný sprievod,“ povedala Zuzana Poláková z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Kino postavili v rokoch 1925-26, budovu navrhol uznávaný architekt Friedrich Weinwurm. V roku 1930 tam Július Stark ako prvý na Slovensku premietol zvukový celovečerný film Singing Fool.
Názvy kina sa menili - najskôr sa volalo Republika, potom Moskva a po revolúcii Palace. Naposledy sa tu sporadicky premietalo v roku 2005. Potom ho zavreli, bolo vyhlásené za prebytočný majetok a mesto sa ho pokúšalo predať.
Dnes má pôvodnú podobu, nánosy socializmu sú preč, počas rekonštrukcie odstránili aj typickú popínavú zeleň na fasáde.
Pod kinom odkryli kamenný chodník
Na práce dozerali pamiatkari, priestor dostali archeológovia.
„Kopali sme do hĺbky 2,4 metra. Narazili sme na podložie, kde sme preskúmali stopy najstaršieho osídlenia Nitry - parcely, ktoré môžeme datovať už do 5. storočia pred Kristom,“ povedala archeologička Zuzana Poláková.

Od 17. do 19. storočia tento priestor slúžil len pre záhrady. „Viedol ním kamenný chodník pre peších. Predpokladáme, že slúžil ako spojovateľ medzi terajšou Štefánikovou triedou a ulicou Fraňa Mojtu. Radlinského ulica ešte v tom období neexistovala, vznikla až v závere 19. storočia.“
Časť tohto chodníka z riečnych kameňov odkryli v kine, zasypaný bol podľa Polákovej najneskôr v roku 1902. Nájdené mince datujú jeho vznik medzi roky 1861 až 1893.

Dielne aj hudobné skúšobne
Ďalšie štyri budovy kreatívneho centra stoja v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Prestavali ich a dostavali.