Rok 2024 priniesol brankárovi Alanovi Lenďákovi veľa udalostí. V apríli sa tešil z titulu v juniorskej extralige, v máji potiahol slovenskú reprezentáciu do semifinále MS 18. V lete oslávil osemnástku a draftoval ho americký juniorský tím Fargo Force.
Napriek tomu, že je v maturitnom ročníku Gymnázia na Párovskej ulici, rozhodol sa pre odchod do USA, kde zatiaľ zažíva úspešnú sezónu. S 13 výhrami je aktuálne brankárskym lídrom celej USHL (účinkuje v nej 16 klubov).
Pred pár dňami sa pripojil k slovenskej reprezentácii do 20 rokov s cieľom, aby si prvýkrát užil šampionát tejto vekovej kategórie.
V lete si sa rozhodol pre odchod s vysvetlením, že už nechceš pôsobiť v slovenskej juniorke. Spĺňa úroveň USHL tvoje predstavy?
V minulej sezóne som pôsobil v Projekte SR 18 a v juniorke Nitry, s ktorou sme dosiahli až na majstra. Na jar ma kontaktovali z USHL, či by som mal záujem hrať americkú ligu. Ja som s tým súhlasil, pretože USHL je aktuálne jedna z najlepších juniorských líg na svete. Po MS 18 má draftovalo Fargo, a tak som sa ocitol v USHL. Najväčší rozdiel medzi našou juniorskou ligou a americkou je podľa mňa najmä v rýchlosti, vyzretosti hráčov a taktickej vyspelosti tímov.
Fargo patrí medzi popredné tímy ligy. Aj tebe sa podľa štatistík vcelku darí. Súhlasíš?
Myslím, že vždy to môže byť aj lepšie.
Akú máte podporu z tribún?
Na domáce zápasy nám chodí v priemere takmer 4000 ľudí, čo je podľa mňa celkom slušná divácka kulisa. Naši fanúšikovia sú jednoznačne najlepší v lige. Atmosférou by som to prirovnal k takej „americkej Nitre“.
Tréner je Brett Skinner, ktorý ešte pred 7 rokmi hral v českej lige za Chomutov.
Akurát v posledných týždňoch tréner spomína na európske tradície a hlavne ho „dostali“ čerti. Pretože v Amerike, keď deti neposlúchajú, tak nemajú nič podobné, no u nás na Slovensku ich v takom prípade príde postrašiť čert. (úsmev)
Ako si sa udomácnil s tvojou angličtinou?
V pohode, všetko, čo potrebujem, si nemám problém odkomunikovať. Aj s chalanmi v šatni sa ľahko rozpráva.
Zažil si niečo v USHL niečo také, čo si predtým v hokeji nepoznal?
Asi nie. Myslím si, že hokej sa hrá všade rovnaký. Rozdiel je v rýchlosti a kreativite, pretože v lige je veľa rýchlych a tvorivých hráčov, ktorí už prešli alebo prejdú draftom do NHL. Keďže USHL sa hrá na veľkej časti USA, je tu veľa cestovania a veľké vzdialenosti, takže trávime veľa času na cestách.
Bola zatiaľ v USA taká chvíľa, kedy ti bolo ťažko?
S rodinou som v kontakte online a podporu cítim na diaľku. Na spôsob fungovania som nabehol v pohode, na odlúčenie som už bol zvyknutý aj na Slovensku, keďže som minulú sezónu bol súčasťou Projektu SR 18.
V tíme ste traja Slováci, jeden Čech, jeden Švéd. Ako to vnímaš?
V celej USHL pôsobí veľa hráčov mimo USA – sú z Kanady, Ruska, Česka, Slovenska, Škandinávie, je to také multinacionálne. Mne to takto celkom vyhovuje, každý hráč je pre tím niečím prínosný.
Aké je to hrať tri zápasy za tri dni u toho istého súpera?
To neviem ani ja, ja som chytal iba prvý a tretí zápas. (úsmev) Zvyčajne hráme dva zápasy za dva dni. Je to náročné, no v tomto prípade mi vyhovovalo, že som mal druhý deň pauzu a mohol som sa pripraviť na ďalší zápas. Každým dňom viac spoznávame súpera a vieme, čo môžeme očakávať. Ale aj tak je každý zápas iný a musíme sa prispôsobovať hre súpera a tomu, ako sa zápas vyvíja.
Domáci spoluhráči hrajú hokej popri štúdiu?
Tréningy máme každý deň, potom väčšinou dva zápasy a po zápasoch deň voľna. Pár chalanov robí aj školu, ale v Amerike je to iba cez počítač. Urobia pár testov a úloh a majú hotovo. Ja mám väčšinou online skúšania, takže si ma učitelia chcú asi viac preveriť. (úsmev)
Ďalej sa dočítate aj toto:
* ako sa stíha venovať štúdiu
* ako sa mu žije v hosťovskej rodine a prečo má jeho "nový brat" naňho veľa otázok
* ako sa presúva po Fargu
* ako si užil Thanksgiving, prečo ho mal dvakrát a z čoho bol sklamaný
* aké jedlo a čo mu v USA chýba
* aké počasie majú vo Fargu
* ako odhaduje svoju pozíciu v brankárskej nominácii SR 20.
Si maturant. Stíhaš sa pravidelne venovať škole?