Stavia arénu, akú chce Nitra: Rátajte s 80 miliónmi a zjednoťte politikov

Z výstavby štadióna sa nemôže robiť PR, upozorňuje manažér arény v Jihlave.

„Keď sa politici v Nitre nezjednotia, žiadna hala nebude,“ tvrdí David Beke, manažér výstavby Horáckej multifunkčnej arény v Jihlave.„Keď sa politici v Nitre nezjednotia, žiadna hala nebude,“ tvrdí David Beke, manažér výstavby Horáckej multifunkčnej arény v Jihlave. (Zdroj: Jakub Koumar; Mesto Jihlava)

JIHLAVA. Obliekli si vesty, nasadili prilby a vydali sa na turné staveniskom, kde už o rok bude jasať 5 750 divákov. Zástupcovia mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja, HK Nitra a Slovenského zväzu ľadového hokeja si v minulý utorok pozreli arénu v Jihlave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývalý 12-násobný majster Československa teraz hrá iba druhú najvyššiu súťaž, beztak s tučnou podporou radnice stavia halu za takmer 80 miliónov eur.

Porovnateľná krásavica chce vyrásť aj pod Zoborom. Slovenský šampión je však len na štarte príprav, ktoré 54-tisícovému českému mestu trvali po búranie starého štadióna takmer päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nitra avizuje arénu za 60 miliónov eur, ale mala by rátať s 80 miliónmi. Veľmi si to zjednoduší, ak štadión podporia aj opozičné strany. Ak sa politici nezjednotia, žiadna hala nevyrastie,“ tvrdí DAVID BEKE, manažér výstavby Horáckej multifunkčnej arény, ktorý vizitu z Nitry previedol rozostavaným štadiónom.

Jihlavský mestský poslanec a profesionálny architekt v pútavom interview pre MY Nitrianske noviny rozprával o politických úskaliach historickej investície, príbehu honosnej stavby, výhodách architektonickej súťaže, dileme s umiestnením štadióna v Nitre či iných radách pre staviteľov z Pribinovho mesta.

Horácka multifunkčná aréna má vyrásť do októbra 2025. Ste už teraz, uprostred výstavby, v stave, že si môžete odfúknuť?

Nemôžeme si odfúknuť. Druhá polovica výstavby je náročnejšia než prvá, v ktorej vznikala hrubá stavba. Teraz sa ideme venovať vnútru. Na hale bude pracovať oveľa viac robotníkov, na rad príde inštalácia rôznych technológií, stavba tým pádom bude komplikovanejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Budeme musieť strážiť veľa vecí naraz. Navyše sa blíži termín dokončenia, a tak nervozita bude stúpať.

Čím všetkým si príbeh jihlavského štadióna stihol prejsť?

Určite by to bolo na knižku alebo celovečerný film. Čo všetko nás stretlo, koľko prekážok sme museli prekročiť... Čelili sme mnohým nečakaným zvratom. Keby som vrátil čas, zrejme by som veľmi premýšľal, či by som do takého veľkého projektu šiel ešte raz.

Nová aréna v Jihlave je ako moje dieťa. Pracujem na nej už šesť-sedem rokov. Projekt takéhoto rozmeru je náročné dotlačiť k realizácii. A to obzvlášť vtedy, ak investor – v tomto prípade mesto – nemá extra veľa voľných peňazí. Presne to sa týka veľkých stavieb v samosprávach, ktoré sú finančne limitované. Multifunkčná hala nie je detské ihrisko. V Jihlave ide o najnákladnejšiu jednorazovú investíciu v dejinách mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Nitra je na počiatku príprav novej haly. Mesto zverejnilo štúdiu realizovateľnosti a prvé vizualizácie, vie, že štadión chce postaviť vedľa súčasného, no zatiaľ nemá schválené memorandum o spolupráci s župou, vyhlásenú architektonickú súťaž ani vyčlenené peniaze na projektovú dokumentáciu. Vzdialené je aj stavebné povolenie, nehovoriac o garancii prostriedkov na výstavbu. Čaká Nitru ešte náročný proces?

Nitra je úplne na začiatku. Určitú štúdiu, vizualizácie a projekty sme mali aj my. Realizovaná aréna je však úplne iná. O týchto dokumentoch ale bolo možné diskutovať a formovať si názory.

Z návštevy nitrianskej skupiny som mal dojem, že na novej hale jej skutočne záleží. Možno ešte nie je úplne zjednotená v postupe, diskutuje, či má aréna vyrásť v centre alebo nie, možno sa ešte nezhodla v kapacite a možno nie úplne jednotne verí architektonickej súťaži. Cítil som však, že každý, kto z Nitry prišiel do Jihlavy, chce, aby nová aréna vznikla. Je dôležité, že zástupcovia mesta, klubu, župy a zväzu sa nehádajú už na začiatku.

Toto dlhé roky v Jihlave nebolo. V zastupiteľstve sa až neskôr vyformovala dostatočne veľká skupina, ktorá verila, že novú halu zvládne. Z debát s Nitranmi som ale postrehol, že túto skupinu už našli. Chcú do toho dupnúť a pohnať arénu k budúcnosti.

Horácka multifunkčná aréna má stáť 1,9 miliardy českých korún (75,6 miliónov eur), pričom 1,1 miliardy (43,7 miliónov) hradí mesto Jihlava, 500 miliónov (19,9 miliónov) prispel kraj Vysočina a 300 miliónov (11,9) Národná športová agentúra. Z čoho vzišla práve takáto „skladačka“? Neusilovali ste sa aj o podporu Českého zväzu ľadového hokeja?

Peniaze na výstavbu sa získavali mimoriadne náročne. Na začiatku bola naivná predstava, že mesto, kraj a štát si financie rozdelia na tretinu.

Napokon to bolo úplne inak. Ak radnica chcela postaviť novú halu, musela navýšiť investičný podiel. Nemala na výber.

Český zväz ľadového hokeja haly nefinancuje. Tieto investície realizuje Národná športová agentúra, ktorú založili ako náhradu za ministerstvo športu. Práve vtedy, keď táto inštitúcia vznikala, sme začali získavať financie pre Horácku multifunkčnú arénu. Začínala na zelenej lúke a mala problémy sama so sebou. Bolo veľmi náročné ju presvedčiť, aby čiastku na nadregionálne projekty navýšila aspoň na tristo miliónov českých korún. Okrem toho sme museli uspieť v súťaži. Hlásilo sa asi osem pripravovaných štadiónov, peniaze boli iba na tri.

Kraj Vysočina pôvodne chcel prispieť maximálne päťdesiatimi alebo sto miliónmi českých korún, napokon dal päťsto. Bol to malý zázrak. Podaril sa vďaka bývalým hajtmanom (predsedom kraja, pozn. red.).

Získať takmer dve miliardy českých korún na novú halu je veľmi náročné. Preto je mimoriadne dôležité, aby si ľudia pomáhali, nehádali sa a nerobili z toho politiku. A aby si uvedomovali, že tento projekt sa pretiahne cez niekoľko volebných období.

Nitrianske memorandum (zatiaľ ho schválilo iba mesto a župa nie) rátalo s výstavbou štadióna najskôr v roku 2027. Zdá sa vám tento termín reálny?

Začiatok výstavby v roku 2027 považujem za optimistický scenár. Nie je úplne nereálny, muselo by však do seba zaklapnúť veľmi veľa okolností. Osobne by som povedal, že to bude o rok či dva neskôr.

Nitra hovorí o novej viacej viacúčelovej hale pre 5 500 divákov a dvoch tréningových klziskách za dokopy 60 miliónov eur. Javí sa vám to ako zodpovedajúci finančný objem?

Nahrubo som si to prepočítal a príde mi to málo. Nitra chce postaviť halu približne veľkú ako Jihlava. Plánuje kapacitu 5 500 divákov, naopak, u nás ide o 5 750 miest na hokej a 7 500 na kultúrne akcie.

Aj my sme do toho šli najprv s číslom, ktoré sa napokon ukázalo ako nereálne. Trhová situácia ukazuje, že štadióny tohto druhu sa momentálne stavajú za viac než 60 miliónov eur. V súvislosti s Nitrou by som určite hovoril o aspoň 80 miliónoch eur. Bude to náročné, ale nie je správne klamať si dopredu.

Cena nového štadióna v Jihlave je na úrovni ročného rozpočtu mesta a niektoré dôležité stavebné rozhodnutia v zastupiteľstve prešli iba o jeden-dva hlasy. Bolo náročné získať politickú podporu pre arénu?

Bolo to náročné. Do arény sme sa pustili na jeseň 2018, teda na začiatku volebného obdobia. Vedeli sme, že máme koalíciu, ktorá sa pre štadión rozhodla a môže ho aspoň štyri roky tlačiť vpred.

Spočiatku sme nemali podporu opozície. Pre mňa ako lídra projektu však bolo dôležité, že sme cítili internú priazeň od hajtmana kraja a významného senátora, ktorý zároveň bol v krajskom zastupiteľstve. Šlo o významné figúry na politickej mape, o ktoré sme sa mohli oprieť. Vznik arény veľmi podporoval Bedřich Ščerban, konateľ HC Dukla Jihlava a veľká hokejová legenda.

Pre toto všetko sme si verili, že máme silu na to, aby sme halu potlačili cez zastupiteľstvo. A pokojne aj o jeden-dva hlasy. Postupne sme zabezpečovali financie na architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu. Čím sme boli ďalej, tým viac sa ukazovalo, že aréna bude stáť veľmi veľa peňazí. O to náročnejšie bolo presviedčať koaličných partnerov na meste.

Nitra si to veľmi zjednoduší, ak štadión podporia aj opozičné strany a nebudú si na ňom robiť politiku. Ak chcú, aby po nich ostala pekná viacúčelová hala, musia sa zjednotiť. Keď sa nezhodnú, nebudú mať nič.

V Nitre zaznievajú aj také názory, že v meste existuje viacero politických skupín, ktoré sa z výstavby novej haly budú snažiť vytĺcť PR a politické body. Dialo sa to aj v Jihlave?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB5ZU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 67 864
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 098
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 642
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 998
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 454
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 980
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikuje župa iný termín ako polícia.


Ústredné postavy nitrianskeho víťazstva 2:1 nad Žilinou - skvele hrajúci strelec Sebastián Čederle a veľkou chybou nevykoľajený brankár Sami Aittokallio.

„Plný dom“ gratuloval stokilovému hrdinovi.


10

Ľudí hnevá ruský zákon, obžalovaný Bödör na Úrade vlády aj transakčná daň.


1
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 67 864
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 098
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 642
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 998
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 454
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 980
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu