NITRA. V katedrále na Nitrianskom hrade je unikátna stredoveká freska. Náhodou ju objavili v januári 2012, celé storočia bola ukrytá za vzácnym oltárom. Hrozilo, že to tak zostane.
Biskupstvo navrhovalo, aby bola omietka s maľbou prenesená na iné miesto v katedrále. Pamiatkový úrad bol proti. Nakoniec presunuli oltár.
Osvetlená, ale nie stále
Fresku dala cirkev zreštaurovať. Zobrazený je na nej Mariánsky cyklus (Smrť a korunovanie Panny Márie). Kvalita maľby je podľa odborníkov výnimočná, má celoeurópsky význam.

„Freska je osvetlená, ale nie permanentne, aby jej svetlo neublížilo,“ povedal hovorca biskupstva Tibor Ujlacký.
Dodal, že výklenky objavené pod freskou sú osvetlené stále. „Prostredie je skultúrnené a spĺňa podmienky na dôstojnú prezentáciu.“

Šťastná náhoda
„Po bokoch oltára sa nachádza imitácia mramoru – štukolustro. Opakované priesaky vody ho však poškodili, preto sme sa rozhodli, že jeho časť zrekonštruujeme. Pri odstraňovaní pôvodnej znehodnotenej vrstvy sme objavili fresku,“ opísal pred rokmi nečakaný objav vedúci reštaurátorského tímu Vladimír Plekanec.
Historici si dovtedy mysleli, že stena je o dve až tri storočia mladšia. Oltár Snímanie z kríža pred ňou stál od roku 1662, vyrobil ho rakúsky majster Joannes Pernegger.
Ide o najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku. Zložený je asi zo šesťdesiatich kamenných častí. Na niekoľkých miestach bol uchytený do steny kovovými konzolami.

Ťažké rozhodnutie
Odborníci stáli pred dvanástimi rokmi pred ťažkou otázkou – odkryjú fresku, alebo nechajú na pôvodnom mieste oltár?
Návrh biskupstva presunúť maľbu na inú stenu zamietli. Poukázali na Benátsku chartu z roku 1964. Píše sa v nej, že pamiatka je neoddeliteľná od histórie, ktorej je svedkom, a taktiež od prostredia, do ktorého je umiestnená.
V článku osem je uvedené: „Sochy, maľby alebo iné výzdoby, ktoré sú integrálnou časťou pamiatky, nemôžu byť od nej oddelené. Výnimkou je len situácia, ak je to jediný vhodný spôsob zaistenia ochrany pamiatky.“