ednosta úradu preto v pondelok vykonali na Borovej kontrolu. Natrafili pri nej napríklad aj na rodinu s malými deťmi, ktorá žije v otrasných podmienkach v prenajatej garáži.
„Na odstránenie čiernej skládky by bolo treba aj 1,5 milióna korún. Na to nemáme. V tohtoročnom rozpočte je na všetky čierne skládky v meste vyčlenených 700-tisíc korún,“ konštatuje František Baláž, viceprimátor a zároveň predseda výboru mestskej časti, pod ktorú patrí Borová ulica. Dodáva, že ak by sa v budúcnosti skládka zlikvidovala, nikde nie je záruka, že na rovnakom mieste nevznikne ďalšia. Uvažuje, že by pomohlo monitorovanie priestoru kamerou. Zatiaľ sa bude lokalita čistiť aspoň v rámci aktivačných prác, do ktorých sú zapojení aj viacerí miestni obyvatelia.
Okrem znečistenia sú veľkým problémom aj čierne stavby, často zasahujúce do mestských pozemkov. „Výbor mestskej časti už v minulosti žiadal urobiť štátny stavebný dohľad,“ hovorí viceprimátor, ktorý požaduje aj prísnejšie sankcie za nepovolenú výstavbu.
Najnovšou dominantou Borovej je vysoký múr okolo veľkého rodinného domu. „Ani na túto stavbu nebolo vydané povolenie,“ hovorí František Baláž, ktorý vyjadril obavy, aby sa vlhnúci múr nezrútil na ďalšie - údajne tiež „čierne“ - domy. Na stavebnom úrade nám povedali, že si majiteľ už podal žiadosť o dodatočné stavebné povolenie. V rámci neho vraj musí predložiť aj statický posudok na neobvykle vysoký múr, oddeľujúci dom od znečistenej ulice, obývanej rómskymi spoluobčanmi.