NITRA. Ďalšie nádoby na použitý textil pribudli v Nitre. Mesto priložilo aj mapku. Načítať ju ale nejde. „Treba vydržať, je to cez kataster portál,“ vysvetlila radnica.
Kataster napadli hackeri, odbory na okresných úradoch sú mimo prevádzky. Dokedy, nie je známe.
Útok hackerov nepriamo paralyzoval aj činnosť odborov stavebného poriadku a dopravy na radnici.
Nová povinnosť
Od januára majú samosprávy povinnosť zabezpečiť triedený zber komunálneho odpadu pre textil. „My ako mesto sme túto činnosť vykonávali iba na základe dobrovoľnosti,“ informuje radnica.
V Nitre sú už od roku 2022 nádoby na textil, ktorý je vhodný na opätovné použitie (čistý, nositeľný, bez poškodení). „V súvislosti s novou legislatívou sme kapacity týchto nádob rozšírili a umiestnili ich na viac lokalít.“

Aktuálne sú nádoby na Čermáni (7), na Dieloch (10), na Chrenovej (20), na Klokočine (21), v Janíkovciach (1), v Starom meste (14) a na Zobore (5).
Prevádzkovateľmi tohto zberu v Nitre sú️ Ekocharita Slovensko (v spolupráci s Nitrianskymi komunálnymi službami) a Humana People to People Slovakia, ktorá má zmluvu s mestom.
Textil, ktorý je špinavý, nenositeľný alebo roztrhaný, bude možné onedlho odovzdať v Nitre na zberné dvory. Avizuje to radnica.
Ľudí vyzýva, aby neoprávnenú manipuláciu s nádobami alebo vandalizmus hlásili mestskej polícii na číslo 159.

Nevydávajú karty
Útok hackerov nepriamo paralyzoval aj činnosť odboru stavebného poriadku a dopravy na radnici.
To, že nie je možný prístup k listom vlastníctva, má vplyv na vydávanie stavebných povolení a ďalších rozhodnutí v rámci stavebného konania. "Chýbajú aktuálne údaje o vlastníckych vzťahoch,“ povedal hovorca pre TASR.
Pozastavené aj aj vydávanie parkovacích rezidentských kariet.
„Starých vlastníkov nehnuteľností, ktorí už sú evidovaní, ešte overiť vieme. No nových vlastníkov overiť nedokážeme,“ cituje TASR Holúbeka.

