NITRA. V lesoparku pod hradom opravujú poškodené chodníky. Vlani ich vymlela dažďová voda.
„Zhotoviteľ začal s odstraňovaním škody v rámci reklamácie. Pokračovať bude podľa potreby tak, ako mu to dovolia klimatické podmienky,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Výška škody podľa neho nie je vyčíslená: „Ide o reklamáciu, ktorú zhotoviteľ urobí na vlastné náklady.“

Za plnej prevádzky
Firma podľa Holúbeka pracuje „za plnej prevádzky“, to znamená, že v súvisloti s prácami nie je obmedzený vstup do lesoparku.
Vo štvrtok popoludní sme sa tam dostali z Jesenského ulice. Cez hlavný vstup sa dalo ísť iba von, dovnútra nie. Okolo šestnástej to skúšali viacerí, márne. Turniket ich nepustil.
Časť chodníkov pokrýval sneh a ľad, robotníkov sme tam nezastihli. Videli sme však o múr opreté náradie a na dvoch miestach aj piesok.
Revitalizácia za peniaze EÚ
Lesopark pod hradom je verejnosti prístupný od decembra 2023. Predchádzala tomu revitalizácia – projekty poskytlo biskupstvo, mesto získalo peniaze z eurofondov.
Podľa zmluvy o dielo, vrátane dodatkov, boli náklady 827 909,23 eura s DPH. Sú v tom zahrnuté chodníky, vyhliadky, mostíky, zeleň a verejné osvetlenie.
Len niekoľko mesiacov po otvorení lesoparku narobili škody silné dažde. Vymleli chodníky, ktoré sú tu rovnaké ako vo vynovenom mestskom parku.

„Pri oboch projektoch bol použitý mlatový povrch, bežne využívaný v parkoch po celom svete,“ povedala Lenka Mareková z radnice.
Pred jaskyňou je tabuľa
V minulosti bol lesopark dlhé roky úplne zavretý, dôvodom bol zlý stav. Cirkev dala v roku 2016 obnoviť len hlavný chodník. Peniaze získala z Nórskych fondov.
Od vlaňajšieho júna je verejnosti prístupná aj Nitrianska hradná jaskyňa, vedie popri nej jeden z obnovených chodníkov. Vstupy sú dva, pred väčším dodatočne osadili informačnú tabuľu.
Oznamuje, že ide o prírodnú pamiatku. Jej celková dĺžka je 39 metrov, prístupná je do hĺbky desať metrov.
Pred hlavným vchodom našli v roku 1952 (Juraj Bárta) tenkú vrstvu uhlíkov zo zvyšku mladopaleolitického ohniska. V dobe kamennej ho založili naši predkovia.

Župan chcel nájsť poklady
Bližší charakter osídlenia nebolo možné zistiť. Spôsobil to ľudácky politik Štefan Haššík (člen Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, po vojne ušiel zo Slovenska, zomrel v USA v roku 1985), ktorý od októbra 1940 do septembra 1944 pôsobil v Nitre ako župan.
„V snahe objaviť v jaskyni turecké poklady dal neodborne vyviezť jaskynné sedimenty až po skalné dno, čím znemožnil neskorší revízny výskum,“ dočítali sme sa na tabuli.
V sprašových usadeninách, ktoré vyviezli na Haššíkov pokyn z jaskyne, našli v roku 1957 niekoľko štiepaných kamenných nástrojov.
