„Máme necelých päťtisíc obyvateľov. Do materskej školy chodí stodvadsať a do plnoorganizovanej základnej školy päťsto detí. Zabezpečujeme aj chod školskej jedálne, klubu detí a Strediska záujmovej činnosti pri základnej škole. Vo všetkom pociťujeme problémy s ich financovaním. Nechcem to vykresľovať nejako zúfalo. Bývalé Sládečkovce, ako stredisková obec, boli budované v duchu známeho socialistického realizmu. Vznikali tu teda veľké stavby. Areál školy tvoria tri samostatné budovy, dokonca budova jedálne a klubu je poschodová, máme aj samostatný objekt telocvične. Všetko si už vyžaduje opravy a údržbu. Chýbajú nám aj financie na ich prevádzku,“ dozvedáme sa od starostu Močenka Stanislava Šimka.
Posťažoval sa, že jediným zdrojom príjmu obce od štátu je podiel na dani z príjmu fyzických osôb. Ten však nestačí pokrývať ich potreby, a tak niektoré veci musia riešiť aj nepopulárnym spôsobom. Museli napríklad zrušiť Centrum voľného času ako samostatnú právnickú osobu. „Obec nestačila financovať pedagógov tohto zariadenia, ktorým bolo treba platiť mzdy, platili sme za nich odvody a, samozrejme, budovu bolo treba aj udržovať. Dopracovali sme sa k tomu, že v dôsledku nárastu nákladov na energie, ale i na školstvo, bolo zastupiteľstvo nútené toto zariadenie jednoducho zrušiť. Keďže sme však tieto činnosti chceli pre naše deti zachovať, zriadili sme Stredisko záujmovej činnosti pri ZŠ. Ide o zariadenie podobné centrám voľného času, ale bez právnej subjektivity. Požiadali sme ministerstvo školstva o jeho zaradenie do školskej siete. To sa nám aj podarilo. Udržali sme tým všetky predošlé činnosti a z ekonomického hľadiska sme ušetrili na mzdách pre niekoľkých zamestnancov. Nepotrebujeme už riaditeľku, hospodára či ekonómku. Bol to síce bolestivý, ale účinný proces. Máme dobrý pocit, že sme dokázali zachrániť všetky činnosti pre deti,“ zhodnotil situáciu starosta.
Na deti tu mysleli aj počas prázdnin. Spoločne s riaditeľkou školy Gabrielou Lóvasovou zabezpečili týždenné letné tábory. Väčšinou boli zamerané na športovo-relaxačnú činnosť, ale uskutočnili sa tu aj jazykové kurzy a tvorivé dielne. „Rodičia síce museli na starostlivosť o svoje deti prispieť, na druhej strane sa však mohli pokojne venovať svojej práci. Aj my sa stále učíme a na základe získaných skúseností to na budúci rok určite urobíme ešte lepšie,“ zamýšľa sa starosta Močenka Stanislav Šimko.