ŽILINA. Ako z minulého storočia. Tak možno označiť besnenie po nedeľnom zápase extraligy. Žilina vypredala štadión, Nitra vyhrala 5:1 a vyletela na tretie miesto, mediálny priestor si však ukradla nechutná bitka fanúšikov priamo na tribúne, ktorú po dvoch minútach rozohnali ťažkoodenci.
Nechutný incident pobúril celé Slovensko. Ako prvé zo všetkých médií o ňom informovali práve naše MY noviny. Slovenský zväz ľadového hokeja udelí tvrdé pokuty.
„Jasne dominoval nábeh maskovaných Žilinčanov na fanúšikov Nitry, ktorí na incidente asi tiež nesú vinu. Organizátor k zápasu podľa mojich informácií pristúpil nadštandardne, aj tak zlyhal. Toto sa nesmie stať. Určite sa dá očakávať niekoľko desiatok zákazov vstupov na štadióny,“ vyhlásil bezpečnostný manažér SZĽH MAREK BEDNÁRIK.
Odpovedal na jedenásť otázok MY novín. Vo veľkom rozhovore sme sa ho okrem iného pýtali, či ťažkoodenci nemali zasiahnuť skôr, či zápas nemal byť vyhlásený za rizikový a čo teraz robí polícia. Fanklubom odporúča „zrušiť družby s chuligánmi“.
V rozhovore sa dočítate:
- či nemali ťažkoodenci zasiahnuť skôr,
- ako kamery vedia identifikovať aj výtržníkov v kuklách,
- či si kluby od bitkárov môžu vymáhať náhradu škody,
- čo si myslí o družbách s Poliakmi a Sparťanmi,
- čo je podľa Bednárika na incidente najnebezpečnejšie,
- prečo tvrdí, že výjazdov Nitry sa netreba báť,
- či zápas nemal byť označený ako rizikový
Čo prvé vám napadlo, keď ste videli pozápasové scény zo Žiliny?
Že prišlo k zlyhaniu zo strany organizátora. Udialo sa niečo, čomu mal zabrániť. To je holý fakt. Jeho zákonná povinnosť je zabezpečiť bezpečnosť na športovom podujatí, čo nezvládol. Niekde sa stala chyba.
Dá sa domnievať, čo bolo zárodkom konfliktu? Pre Pravdu ste hovorili o tom, že hostí po odchode zo sektore napadli maskovaní fanúšikovia Žiliny. Naopak, žilinský klub obvinil fanúšikov Nitry z provokácií.
Dnes je už iná situácia, dôkazná aj informačná, ako krátko po incidente. Jasne a zrejme dominoval nábeh maskovaných Žilinčanov na fanúšikov Nitry. Išli priamo cez tribúnu. Absentoval tam dostatočný počet usporiadateľov, ktorí by ich zastavili.
Ani priaznivci hostí neboli práve pioniersky tábor. Tiež nestáli vo svojom sektore. Nie je vylúčené, že provokovali vbehnutím medzi bežných domácich divákov, čo vyvolalo reakciu fanúšikov zo žilinského „kotla“.
Presný sled udalostí je predmetom vyšetrovania. Žilinský klub poskytol všetky dostupné materiály, sociálne siete a televízie obleteli rôzne videá. Fanúšikovské tábory sa stretli mimo svojich sektorov, a to sa nemôže stať. Usporiadatelia majú zamedziť tomu, aby sa pred zápasom, cezeň a po ňom tieto skupiny nemohli stretnúť, to je základná povinnosť.
Eskalovalo to do niečoho netradičného. Nechcem prejudikovať, čo bol spúšťač, budú to hodnotiť kompetentní, no v jedinej veci sa všetci zhodneme – že toto sa na športovom podujatí nesmie stať. Každý sa legitímne pýta, prečo sa to aj tak stalo. Odpoveďou je, že lebo tomu organizátor nezabránil. A to je predmetom šetrenia.

Hromadné bitky fanklubov priamo na tribúnach sú v slovenskej extralige historicky ojedinelé...
Hokejové hnutie takéto prípady nezaznamenáva. Všetci to odsúdia.
Divácke násilie a extrémizmus sa spája skôr s futbalom. Na veľkých futbalových štadiónoch sú vstupy pre divákov ohraničené pevnými stavebnými úpravami a plotmi, pred sektormi sú veľké siete, všade je veľa policajtov a usporiadateľov.
Hokej má arény stavebne riešené inak. Väčšina bola postavená pred desiatkami rokov, vtedy boli iné požiadavky na bezpečnosť. Dá sa povedať, že boli vybudované pre inteligentných ľudí, nie pre takých, ktorí preskočia sedadlám, rozbehnú cez sektory a idú sa biť. Povedzte mi, čo je to za ľudí?
IIHF má iné bezpečnostné protokoly než UEFA. Ako bezpečnostný manažér som sa podieľal na oboch majstrovstvách sveta na Slovensku. Kanaďan, Američan, Čech i Švéd sedeli vedľa seba, spievali a tancovali.
Na hokeji sú malé haly, anonymita ľudí nízka a ich identifikácia pomerne dobrá. Sektory oddeľujú kratšie vzdialenosti než na futbale. Násilné ataky sa nevyskytujú, malé priestory a práca usporiadateľov to chuligánom sťažujú.
Kto je Marek Bednárik
Od roku 2014, odkedy túto funkciu ustanovil zákon, pôsobí ako bezpečnostný manažér Slovenského zväzu ľadového hokeja. Rovnakú pozíciu zastával na oboch majstrovstvách sveta v hokeji na Slovensku (2011, 2019). Od roku 2011 je bezpečnostným manažérom všetkých domácich zápasov slovenskej hokejovej reprezentácie.
Nebola chyba, že fankluby neoddeľoval nijaký zástup policajtov?
Zákon je striktne koncipovaný tak, že toto je úloha organizátora, ktorý je zodpovedný za bezpečnosť na štadióne. Policajti tam teda neboli preto, lebo ich žilinský klub o to nepožiadal. V zmysle zákona je možné zaplatiť poriadkové sily a etablovať ich na štadión, stáva sa to v rizikových zápasoch.
Je nespochybniteľné, že Žilina dlhodobo pred podujatím komunikovala s políciou. Tá po zápase čakala vonku na fanklub Nitry. Napokon vstúpila na štadión, lebo organizátor situáciu nezvládal. Dovtedy však nemal dôvod ju tam mať. Ani výjazdov sa predsa netreba obávať, Nitra poskytla menný zoznam fanúšikov. Bolo na organizátorovi, aby zhodnotil, či ide o rizikových ľudí alebo nie.

Nemal byť zamrežovaný sektor hostí zavretý? Nitrania sa cez otvorenú bránu poľahky dostali na tribúnu medzi ostatných divákov.
Môžeme hovoriť o viacerých veciach. Napríklad aj o tom, čo by sa stalo, keby pri sektore hostí bolo štyridsaťpäť usporiadateľov v reflexných vestách.
Tých, čo boli v jeho blízkosti, atak zaskočil. Do pästných súbojov sa aktívne nezapojili. Je to usporiadateľská služba, nie gladiátorská. Nečudujem sa, že nezakročila. Nepredpokladala, že niekto môže takýmto flagrantným spôsobom porušiť pravidlá.
Keď vieme, že vo fanklube máme ľudí schopných násilností, prečo sme ich pustili na štadión? Toto dnes rezonuje v žilinskom klube. Jasne sa vyjadril, že incident preberie s bezpečnostnou službou.
Časť viny asi nesú aj fanúšikovia Nitry. Nie je však jednoduché objektívne zistiť, kto čo porušil.
Bitku po dvoch minútach rozohnal nástup ťažkoodencov. Nemali zasiahnuť skôr?