NITRA. „Dúfam, že to nezakríknem, ale príchod nového väčšinového majiteľa do FC Nitra považujem za najlepšiu správu pre nitriansky futbal za posledné roky,“ povedal v septembri 2024 primátor Marek Hattas.
Ubehli vyše štyri mesiace a v rétorike badať obozretnosť. Hattas upozorňuje, že Pavol Ondriš dlhy klubu rieši pôžičkami a „iba ich prepisuje na svoju spoločnosť“.
„Takže sme tam, kde sme boli,“ vyhlásil primátor. Mestských právnikov navyše vyrušili záložné práva, na ktoré FC Nitra nemal mať nárok.
Zo 116-ročnej značky znie iné. Nástup nového majoritného akcionára sprevádza nadšenie. Káder pumpuje posilami na záchranu v štvrtej lige, kuje skok do druhej a bývalým hráčom naskakujú peniaze, v ktoré už ani nedúfali.
„Pôžičky sa môžu zmeniť na dary. Dlh klubu klesol o milión,“ bránil sa Pavol Ondriš.
Futbal bol vo štvrtok 30. januára vyše dvojhodinovou témou mestského zastupiteľstva. FC Nitra žiadal o odpustenie pokuty i exekúcie, riešil sa súd o umelé osvetlenie či cenník na umelú trávu, ktorý prekvapil tri kluby spod Zobora, Nitriansku investičnú a primátora.
V ostrej diskusii zazneli obvinenia, ale aj konkrétne návrhy riešení a nádej na urovnanie vzťahov i spoločný postup.
Ďalej sa dočítate:
- prečo mesto nechce klubu odpustiť pokutu a exekúciu,
- v akom stave je súd o umelé osvetlenie,
- čo vieme o banskobystrickej akciovke, ktorá financuje FC Nitra,
- čo hovorí Moravčík o „futbale zabitom na 20 rokov“,
- koľko stoviek tisíc teraz stojí prevádzka FC Nitra,
- prečo má klub exekúciu od Ondrišovej firmy,
- prečo Hattas tvrdí, že Ondriš neoddlžuje FC Nitra,
- reakcia Ondriša: aké dlhy klubu ostali,
- kto Ondrišovi daroval ďalších 12 percent akcií,
- ako FC Nitra prekvapil AC, FK a Chrenovú cenníkom na umelú trávu,
- ako ide primátor aktívne vstúpiť do futbalu
Klub: Odpusťte nám pokutu
Nový majoritný akcionár Pavol Ondriš v lete 2024 vyplatil nutné pokuty, aby zväz pustil Nitru do štvrtej ligy. Načas plní aj splátkový kalendár voči futbalistom z éry nemeckých investorov, ktorý blokoval klubu prestupy. Kostlivcami zízajúcimi zo skrine sú roky ignorované dlhy voči mestu a jeho dcérskej spoločnosti Nitrianskej investičnej.
FC v novembri 2024 vyplatil bezmála 49-tisícovú pohľadávku radnice ešte z apríla 2020. Súvisiacu (stále rastúcu) 68-tisícovú zmluvnú pokutu však stále nevyrovnal, a tak mu mestská exekúcia blokuje bankové účty. Žiada poslancov o jej odpustenie.
Vedenie samosprávy je proti. Na odporúčanie právnika Mareka Ďurana prípad vníma v kontexte dvoch živých súdnych sporov. Klub žaloval Nitriansku investičnú o vlastníctvo umelého osvetlenia (zatiaľ sa nerozhodlo). Naopak, dcérska spoločnosť mesta napadla FC za nesplatenú 279-tisícovú pohľadávku (na okresnom súde vyhrala, ide sa na krajský) súvisiacu s úhradou nájomného na štadióne.

Dva živé súdy
„Ukončenie exekučného konania by zhoršilo postavenie veriteľa, teda mesta Nitra. Exekúcia je zákonná a jej účinky nastali. V poradí by mala byť vedená pred ostatnými exekúciami klubu. Ak by sa zastavila a v budúcnosti obnovila, v poradí by bola neskôr. Vymoženie prípadných pohľadávok by tak bolo minimálne sťažené,“ vyhlásil Tomáš Šimoňák z advokátskej kancelárie Mareka Ďurana, ktorá zastupuje mesto v sporoch s FC Nitra.
Tvrdí, že odpustenie pokuty by oslabilo pozíciu radnice v dvoch živých súdnych sporoch s klubom.
„Jeden sa týka osvetlenia a súvisiacej infraštruktúry, v ktorom je žalovaná Nitrianska investičná. Zatiaľ sa nerozhodlo, no nie je vylúčené, že dopadne aj v jej neprospech. Spájalo by sa to s povinnosťou hradiť trovy konania a prípadných iných nárokov. FC Nitra by možno požadoval náhradu za užívanie osvetlenia, ak by mu bolo prisúdené. Spor o nájomné síce Nitrianska investičná v prvej inštancii vyhrala, no v odvolacom konaní ešte nebolo rozhodnuté. Preto tiež nemožno vylúčiť, že konanie dopadne inak a Nitrianska investičná rovnako bude povinná hradiť trovy konania,“ vysvetlil Šimoňák na zasadnutí zastupiteľstva.

Ako roztlieskavačky namiesto Lobotku
Proti odpusteniu pokuty sa vyjadril tiež prednosta mestského úradu Martin Horák.
„S klubom sa sporíme aj o majetok a využívanie i spoplatňovanie štadióna. Ak by sme odpustili tento dlh, zhoršili by sme svoje postavenie vo vyjednávaní v ďalších sporoch. Je to podobné, ako polčase reprezentačného zápasu vystriedať Dúbravku, Škriniara, Hancka a Lobotku za roztlieskavačky a dúfať, že to dobre dopadne,“ vyhlásil Horák.
Mestská Komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť v januári 2025 odporučila exekúciu zastaviť len vtedy, ak FC Nitra postupne splatí celý dlh súvisiaci s nevyúčtovanou dotáciou z apríla 2020. Bezmála 49-tisícovú istinu vyrovnal, ostalo však vyše 110-tisíc. Ide o súčet zmluvnej pokuty, úrokov z omeškania a súdne i exekútorské trovy.
„Najreálnejšiu alternatívou je splátka dlhu v rámci exekúcie, čím by sme si zachovali naše poradie v rámci exekúcie a uvoľnila by sa možnosť nakladať s majetkom,“ dodal prednosta Martin Horák.

Nech sa už nesmeje celé Slovensko
Niektorí poslanci sa však so zámermi vedenia mesta nestotožňujú.
„Odpustenie zmluvnej pokuty by po troch rokoch bolo prvým dobrým signálom zmieru. Túto akciovku sme dali do konkurzu, hoci sa zastupiteľstvo uznieslo, že to nerobme. Poškodili sme meno FC Nitra, ktorý je dnes už iný partner. Dokonca možno trestáme tých, ktorí toto všetko nespôsobili. Po už uhradenej 48-tisícovej pohľadávke – mrzí ma, že to muselo ísť cez exekúciu – sa ide zaplatiť ďalších 116-tisíc vrátane zmluvnej pokuty. Likvidačné,“ hovoril v pléne zastupiteľstva Štefan Štefek.
Poslanec Igor Kršiak volil obdobnú rétoriku: „Nemyslím si, že v prípade odpustenia zmluvnej pokuty a urovnania jednej exekúcie sa mesto dostane do horšej alebo nestabilnejšej pozície. Dnes si môžeme povedať tiež to, že aj konkurzné konanie pre nás znamenalo len výstrel do tmy a nedosiahli sme ním to, čo sme chceli.“
„My žalujeme FC Nitra, FC Nitra žaluje Nitriansku investičnú. Treba tieto spory ukončiť, nech sa nám už nesmeje celé Slovensko,“ veľavravne dodal Štefek.

Kršiak: Nediskriminujme FC Nitra
Igor Kršiak porovnal prípad s nedávnymi starosťami dcérskej spoločnosti mesta.
„Mali sme tu určité finančné nároky voči Nitrianskej investičnej, ktorá nám nevrátila peniaze. Napriek tomu ich mestské zastupiteľstvo po viacerých prerokovaniach odpustilo. Zmluvnú pokutu sme neuplatnili ani v iných prípadoch. K FC Nitra by sme nemali byť diskriminační. Prax zaužívaná v postupoch úradu by mala ostať zachovaná,“ rozprával bývalý prednosta a kandidát na primátora.
Poslanec Martin Horváth však Kršiakovi oponoval: „Neporovnával by som to s prípadom Nitrianskej investičnej. Tá je dcérskou spoločnosťou mesta, preto by akékoľvek sankcie boli iba presúvaním peňazí z vačku do vačku. Je totiž financovaná z rovnakých zdrojov ako mesto.“
Celý článok
nájdete aj v pondelkových (10. 2.) MY Nitrianskych novinách.
Futbal zabitý na dvadsať rokov?
Obzvlášť sa rozohnil poslanec Ľubomír Moravčík, najslávnejší futbalista nitrianskej histórie a vo viacerých etapách i funkcionár klubu.