NITRA Rekonštrukcia bývalého hotela Nitra, z ktorého je dnes internát, pokračuje.
Časť vstupnej haly zmenila po desiatkach rokov vzhľad. Na strope sú kazetové podhľady so svetlíkom. Práce ukončili začiatkom februára.
Celá rekonštrukcia vysokoškolského internátu na Chrenovej má byť hotová v máji. Študenti sú preč, vrátia sa až v novom akademickom roku.
Univerzita Konštantína Filozofa získala peniaze z Plánu obnovy a odolnosti. Firma si stavenisko prevzala vlani koncom júna. Vynovuje ubytovaciu časť.
Mal tri hviezdičky
Vysokoškolský internát na Chrenovej si ľudia pamätajú ako Hotel Nitra. Otvorený bol v roku 1982 . Pôvodne mal tri hviezdičky, patril pod Interhotely Bratislava. Bol v ňom bazén, sauna a tri bary.
Niekoľko rokov po nežnej revolúcii bol sprivatizovaný, jeho akcionármi sa stali aj známi nitrianski advokáti. Koncom deväťdesiatych rokov sa dostal do konkurzu.
Od správcu konkurznej podstaty ho kúpili podnikatelia a od nich v roku 2002 univerzita. „Zverejnenie zmluvy si neželajú. Môžem povedať len toľko, že sme si na kúpu hotela zobrali bankový úver 27 miliónov korún. Zostatok doplatilo ministerstvo školstva,“ povedal vtedajší rektor Daniel Kluvanec pre naše noviny.
Univerzita v časti budovy vytvorila učebne, ktorým ustúpil aj bazén. Slávny nočný bar Atlant sa zmenil na Univerzitný tvorivý ateliér. Pôvodný barový pult so stoličkami tam zostal dodnes.
Sprcha aj nový nábytok
Študentský domov Nitra je od leta zatvorený. V osemposchodovej budove bolo pred rekonštrukciou 436 lôžok.
„Nová ubytovacia kapacita bude 443 lôžok,“ povedal Peter Hrobár, riaditeľ Študentských domovov UKF.
Internát bude mať 145 trojlôžkových izieb a štyri dvojlôžkové. V každej bude sprchovací kút.
Hrobár dodal, že 81 izieb bude vybavených novým nábytkom. V ďalších ho menili pred desiatimi rokmi.
O internát na Chrenovej bol aj doteraz veľký záujem, po obnove sa očakáva ešte väčší.
„Aktuálne poradovník nemáme, súčasní študenti si budú podávať žiadosti o ubytovanie do 15. júna, novoprijatí do 15. júla,“ informuje Hrobár.
O výške ubytovacích poplatkov pre nový akademický rok ešte nie je rozhodnuté. Vlani sa v bývalom hoteli platilo 78 eur mesačne.