NITRA. Ľudia sa dnes o osemnástej stretli pred okresným úradom, odkiaľ sa spoločne presunuli na Svätoplukovo námestie. Boli ich stovky. Trasu lemovali policajti, ktorí dozerali najmä na bezpečný prechod cez križovatky.
Na námestí sa konal protivládny protest spojený s pietnou spomienkou na zavraždených snúbencov Jána a Martinu. Dnes prišlo o niečo menej ľudí ako pred dvomi týždňami, podľa viacerých odhadov ich bolo vyše tisíc.
Pri Mariánskom stĺpe účastníci pochodu zapaľovali kahančeky. Na tomto mieste to na výročie robia už sedem rokov.
Na improvizovanom pódiu neďaleko pietneho miesta vystúpil aj primátor Marek Hattas, ktorý Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú osobne poznal. Spolu oslávili príchod nového roka, ktorý bol pre snúbencov posledný.
„V našom meste žili, študovali a viacerí z nás mali možnosť ich spoznať, zhovárať sa s nimi, spriateliť sa. Obeta, ktorú položili, aby sa Slovensko dostalo z marazmu mafiánskeho štátu a systému našich ľudí, bola obrovská,“ povedal Hattas.
Myslel si, že naša krajina začne písať novú kapitolu, že naše hodnotové smerovanie je jasné: „Mýlil som sa. Strašne som sa mýlil,“ priznal.
Keď zvažoval vstup do komunálnej politiky, Nitra bola v tom čase „bašta červených“, písal sa rok 2017. Radil sa aj s Janom. Ten mu povedal, že divoké deväťdesiate roky sú už dávno za nami. O niekoľko mesiacov bol zavraždený.
Snúbencov si na nitrianskom námestí ľudia pripomenuli aj minútou ticha.
Moderátor Ivan Gontko povedal, že je našou povinnosťou pripomínať si ich tragický príbeh. „Stále žiadame spravodlivé vyšetrenie ich vraždy a všetkých káuz, o ktorých Ján Kuciak písal. Staviame sa opäť za slušné Slovensko a Slovensko v Európe.“
Jana Kuffová Popovicsová prečítala prejav Občianskej spoločnosti, ktorý sa v piatok čítal v 56 mestách. „Ak prestaneme hovoriť o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, potom zvíťazí zlo. A to nemôžeme dopustiť,“ píše sa v ňom.
Autori pripomenuli, že tento boj nevedú len novinári, ale vedieme ho všetci – tým, že sa nepoddáme apatii.
Novinár Adrián Berecz z Denníka N spoznal Jana na nitrianskej univerzite. „Nestáva sa mi každý deň, že zavraždia niekoho, koho bežne stretávam. Mne aj spolužiakom bolo zle, psychicky aj fyzicky. Boli sme v šoku, frustrovaní, zúfalí aj smutní, nahnevaní, všetko naraz,“ povedal.
Šok za sedem rokov zmizol: „No zdá sa mi, že frustrovaní, smutní a nahnevaní sme stále, inak by sme tu teraz neboli.“ Dodal, že aby zlé sily zvíťazili, obyčajní ľudia musia stáť bokom a byť ticho.
Na námestí zazneli aj pasáže z listu Kuciakovej rodiny. Napríklad aj tá o zlyhaní nášho právneho systému: „Kde sú peniaze, tam je u nás aj moc a pravda.“ Dav skandoval Hanba.
Keď Katarína Vargová Petrusová čítala o „našich ľuďoch, ktorí akoby stáli nad zákonom a beztrestne si môžu dovoliť všetko, hoci aj objednať vraždu", zaznelo mohutné Fúúúúj.
Po pasáži o návrate mafiánskej vlády, ktorá má už odskúšané, že musí ovládnuť SIS („vieme, kto bol Lexa, aj kto vedie SIS teraz“), už ľudia kričali Odstúpiť.
Na záver zhromaždenia tentoraz nezaznela hymna, ale speváčka Nikol Darážová zaspievala pieseň Predstavujem si krajinu, ktorá je venovaná Jánovi a Martine.
Zhromaždenie bude aj v nedeľu
V Nitre sa bude konať zhromaždenie aj v nedeľu, na tretie výročie vypuknutia vojny na Ukrajine. Začne sa o sedemnástej na pešej zóne.
Ako informovala TASR, organizuje ho Združenie Mareena a COMIN - kontaktné miesto pre cudzincov v Nitre spoločne s organizáciou Občianske spoločenstvo. Pripomenuli, že Nitra patrí k mestám s najväčším počtom ukrajinských utečencov a odídencov.
„Na spomienkovom stretnutí vystúpia nitrianski aj ukrajinskí umelci a zástupcovia občianskej spoločnosti. Chceme pri príležitosti tretieho výročia začiatku tejto strašnej vojny ukázať, že odsudzujeme ruskú agresiu a podporujeme ťažko skúšanú Ukrajinu v jej nerovnom boji," avizujú organizátori.