NITRA. Megazásielka pervitínu z Mexika nie je dodnes zničená a druhý odsúdený Holanďan sa domov zatiaľ nevrátil. Napísal nám z Leopoldova.
O tom, že si už v Holandsku odpykáva trest, nás informovali orgány činné v trestnom konaní. Realita je iná. „Som stále v Leopoldove,“ ozval sa nám odsúdený Leon spoza slovenských mreží.
Čakal na rozhodnutie o jeho dovolaní proti odsudzujúcemu rozsudku, ktoré podal v októbri 2023. Medzitým už bolo rozhodnuté.
„Najvyšší súd predmetné dovolanie 13. februára odmietol,“ informovala hovorkyňa Alexandra Važanová.
Leon V. zároveň podal návrh na obnovu súdneho konania, „o ktorom nebolo doposiaľ súdom rozhodnuté“. Povedal nám to Jaroslav Maček, námestník krajského prokurátora.
Okresný súd v Nitre už určil niekoľko termínov verejného zasadnutia. Opakovane ho prekladali, keďže trestný spis bol na Najvyššom súde.

Aktuálne je verejné zasadnutie nariadené na 10. marca. Informovala o tom hovorkyňa nitrianskeho súdu Lena Kiradžiev.
Takmer 1,5 tony pervitínu našli colníci v máji 2020 v nitrianskom priemyselnom parku, v sklade pre colné konanie. Páchatelia tam chceli precliť dve kovové nádrže na kvapalinu, ktoré prevážal kamión. Práve tam boli drogy ukryté.
V kauze už boli odsúdení dvaja Holanďania. Frank R. si deväťročný trest odpykáva v domovskej krajine. Priznal sa a spolupracoval s políciou.
Leon V. dostal desať rokov natvrdo, súd mu uložil aj trest prepadnutia majetku. On trvá na svojej nevine. Vraj netušil, že ide o prevoz drogovej zásielky.
V prípade pribudol tretí Holanďan. Obžaloba bola na okresný súd podaná vlani vo februári.
Na Slovensko majú cudzinca priviezť predbežne v máji. „Už rozhodli o jeho vydaní,“ povedali nám na prokuratúre. Muž je v Holandsku stíhaný za inú trestnú činnosť.

Drogy dopravili z Mexika do Chorvátska a odtiaľ do Nitry. Cieľovou stanicou mala byť Austrália.
Na zásielku v roku 2020 upozornili chorvátske colné orgány. Podľa znalcov by zo zaisteného pervitínu bolo možné urobiť 29 miliónov bežných dávok. V roku 2020 mali na čiernom trhu hodnotu minimálne vyše 74 miliónov eur.
Za takéto množstvo hrozí u nás 25 rokov až doživotie, v Holandsku maximálne 12 rokov. Slovenská republika sa zaviazala to akceptovať.
Nitriansky prokurátor povedal, že na Slovensku ide o bezprecedentnú zásielku drog, „pre ktorú naplánovali z geografického hľadiska absolútne absurdnú trasu“.
Jaroslav Maček potvrdil, že drogy ešte neboli zničené. Už päť rokov ich strážia na utajenom mieste. Pokyn na ich likvidáciu by vraj mal prísť čoskoro.
