Americkú univerzitu ukončil v roku 2016 a odvtedy s basketbalovou loptou putuje doslova po celom svete. Austrália, Maroko, Holandsko, Nemecko, Anglicko, Maďarsko, Portugalsko a Rumunsko - to sú zastávky, kde doteraz predvádzal svoje umenie Justin Windell Gordon (31). Za Nitru debutoval 26. februára pri cennej výhre na Interi a hneď je každému jasné, že Blue Wings získali posilu s výbornými parametrami.
Hrali ste basketbal v 10 krajinách na štyroch kontinentoch. Čo vás privádza do Nitry a prečo ste skončili v Rumunsku?
V mojom predošlom klube mi nesedel herný štýl mužstva, a tak prišla príležitosť prísť do Nitry. Tu sa cítim, že môžem byť na palubovke viac sám sebou.
Deväť rokov na cestách. Čo vás drží na tejto „jazde“?
Milujem basketbal ako taký a tiež možnosť zažiť život mimo Spojených štátov. Získal som väčší nadhľad a naučil sa veľa o sebe v časoch, keď som cestoval a žil sám. Za tie roky som bol na ihrisku schopný zlepšovať moju hru tým, že som hral v rôznych systémoch a štýloch.
Aký najväčší úspech ste dosiahli?
V drese anglického Newcastle sa mi podarilo uspieť v lige aj v pohári. V pohári som aj dostal cenu pre najužitočnejšieho hráča (MVP).
Keď sa na vás človek pozrie, dá sa tušiť, že sa dosť staráte o svoje telo.
Tak ako v biznise máte svoje imanie, tak moje telo je niečo, čo mi pomáha zostať v tomto kolotoči, preto je pre mňa hlavnou prioritou. Nedá sa povedať, že by som mal nejakú striktnú diétu, ale pravidelne sa stravujem, aby som mal „pohon“ na tréningy a zápasy. A vždy sa snažím dozvedieť sa niečo nové, ako sa udržiavať v čo najlepšom možnom stave.
Bratia Langleyovci sú tiež zo Severnej Karolíny ako vy. Náhodou ste sa nepoznali?
To nie, ale mali sme niekoľko rovnakých spoluhráčov či protihráčov v USA.
Pýtali ste sa pred príchodom na Slovensko niekoho, kto tu hral?
Áno, hovoril som s Lee Skinnerom (pozn.: hrával za Inter), mojím spoluhráčom z univerzity, a tiež s bývalým spoluhráčom Tonym Hicksom (pozn.: ten nedávno posilnil majstrovské Levice).
Aké dojmy máte z prvých zápasov na Slovensku?
Je tu solídna liga, hrá sa rýchlo. Sú tu šikovní domáci hráči a mladé nádeje, s ktorými súperíme.
Ako ťažké je prísť a rýchlo porozumieť trénerovi, signálom, spoznať obľúbené pohyby spoluhráčov?
Keď prídete počas sezóny do tímy a nepoznáte trénerove preferencie, vždy to chce čas zvyknúť si na nový štýl hry, ale túto výzvu rád prijímam. Máme nabitý zápasový program, takže signály sa mi môžu trochu v hlave miešať, ale tréneri a spoluhráči výborne komunikujú a pomáhajú mi, keď mi niečo nevyjde.
Ako vidíte svoj nový tím?
Veľmi sa mi páči toto mužstvo. Každý tu má veľkú energiu a je zábava s chalanmi v kabíne. Ale celkovo aj z pohľadu organizácie či fanúšikov, cítim sa byť veľmi vítaný.
Skúsme aj trochu iné otázky. Na ktorom mieste vám bolo najlepšie?
Najlepšie v Newcastli, aj kvôli fanúšikom, množstve víťazstiev a titulov, ale aj kvôli tomu, že tam som prakticky nezažil žiadny kultúrny šok, všetko som mal v angličtine.
A kde vám bolo najhoršie?
V Maroku. Liga mala nízku úroveň, bola menej profesionálna. Bol to úplne iný štýl života v malom meste. A ešte aj výplaty nechodili načas...
Čo od vás uvidíme častejšie – smeč alebo trojku z rýchleho brejku?
Určite smeče.
Ďalej sa dočítate aj toto:
* aký výskok (vertical) má Justin
* kto je jeho obľúbený hráč a obľúbený klub v NBA
* čo hovorí na megatrejd Dončić - Davis a kto ním vyhral
* v koľkých krajinách už žil s priateľkou.
Videli ste poslednú smečovaciu súťaž v NBA All star zápase?
Nepozeral som to, ale Mac MacClung má môj rešpekt. Je skvelý atlét.
Ozaj, aký máte výskok vy?