NITRA. Župa chce predať pozemky na Svätoplukovom námestí, už má znalecký posudok. Prednostne ich ponúkla mestu. Rokovali spolu v posledný februárový deň.
Radnica predložila informatívnu správu na marcové zastupiteľstvo. Keďže bolo vo štvrtok večer prerušené, poslanci o materiáli ešte nerokovali. Na programe ho budú mať na budúci pondelok.
Námestie je podľa územného plánu podmienečne zastavateľné, môže pod ním vzniknúť podzemné parkovisko. O ponúkaný priestor (2 422 metrov štvorcových) sa už zaujímajú súkromní investori. Ak ho nebude chcieť mesto, vyhlási župa verejnú súťaž.
Ide o územie medzi Mostnou ulicou, Divadlom Andreja Bagara a schodmi na námestí. Nachádza sa tam parčík, ktorý spravuje mesto. Stojí v ňom aj známe súsošie Snem vtákov od Tibora Bartfaya. Župní poslanci nedávno zvažovali, že by na pozemkoch mohli umiestniť nové sídlo samosprávneho kraja.

Je tam verejný parčík
„Pozemky na Svätoplukovom námestí ponúkneme na predaj z dôvodu, že Nitriansky samosprávny kraj ich nevyužíva,“ povedal riaditeľ župného úradu Peter Privalinec.
Peniaze plánujú využiť na výstavbu administratívnej budovy. „Združíme tam všetkých zamestnancov úradu NSK pod jednu strechu. Momentálne sídlime na troch rôznych adresách.“
Župa už kúpila pre svoje nové sídlo pozemok na Štefánikovej, neďaleko autobusovej stanice, spolu s projektovou dokumentáciou pre územné rozhodnutie.
Ponúkané pozemky na Svätoplukovom námestí ocenil znalec na 472-tisíc eur. V materiáli sa píše, že sa nachádzajú v lokalite vymedzenej Mostnou ulicou, Divadlom Andreja Bagara a námestím.
Nachádza sa tam verejný parčík, „ktorého revitalizáciu a údržbu zabezpečuje mesto“.

Prebytočný majetok
Župa sa s ponukou prioritne obrátila na mesto, pretože sídli v Nitre, „a tiež v snahe zachovania dobrých a korektných vzťahov“.
Zákon jej takúto povinnosť neukladá. „Ide o prebytočný majetok, ktorý môžeme ponúknuť v obchodnej verejnej súťaži,“ vysvetlil Privalinec.
Dodal, že ju vyhlásia, až keď mestské zastupiteľstvo neschváli kúpu pozemku: „Veríme však, že s mestom Nitra sa dohodneme“.

Dve alternatívy
Súčasťou informatívnej správy, ktorá je predložená na mestské zastupiteľstvo, je návrh na uznesenie – odporúčanie, aby prednosta radnice pokračoval v príprave materiálov za účelom odkúpenia pozemkov, a aby primátor vyčlenil peniaze.
Mesto uvažuje o dvoch alternatívach. Prvou je kúpa pozemkov v celkovej výmere 2 422 metrov štvorcových (siahajú od Mostnej po schody na námestí), čo je ponuka župy. Druhá zahŕňa aj časť ďalšej parcely, celkom ide o 3 500 metrov štvorcových (priestor zasahuje až do fontány).
„Nebránime sa ani rokovaniam o odčlenení časti pozemku z pôvodnej parcely, na ktorej leží Divadlo Andreja Bagara,“ povedal o druhej alternatíve Peter Privalinec.
Fontána je pokazená
Mesto aktuálne nemá vyčlenené ani peniaze na opravu fontány na námestí. Na hanbu celého Slovenska je už takmer rok prekrytá doskami. Nefunguje.
Niektorí sa preto pýtajú, prečo kupovať od župy pozemky, na ktorých sa nachádza verejný parčík. Oponenti poukazujú, že ak mesto odmietne, kúpi ich súkromný investor, ktorý tam presadí svoje záujmy. Rozhodnutie je v rukách mestských poslancov.
Nie je to tak dávno, čo ich župní kolegovia (niektorí sedia v oboch zastupiteľstvách) chceli práve na tomto „predávanom“ pozemku postaviť sídlo úradu. Územný plán to dovoľuje.
Aj podľa architektov by sa námestie malo čiastočne dostavať. Súčasný otvorený priestor nie je podľa nich námestím.
Majiteľov je viac
Ešte v roku 2016, za primátora Jozefa Dvonča, radnica informovala o zámere humanizovať námestie. Stal sa súčasťou Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta do roku 2025, ktorý vtedy schválili mestskí poslanci.
Zahŕňal najmä vyrovnanie námestia, s dostavbou sa neuvažovalo. Radnica vtedy informovala, že pozemky na námestí patria trom subjektom: mestu (9 510 metrov štvorcových), samosprávnemu kraju (9 825 metrov štvorcových) a malá časť bola vo vlastníctve bývalého hlavného architekta Dezidera Priklera (334 metrov štvorcových).
Dostavbu námestia odmietli poslanci v roku 2013, keď schválili územný plán centrálnej mestskej zóny. Odmietli tak akceptovať výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže z roku 2009.
Víťazný návrh od Michala Bogára a spol. počítal s vyrovnaním terénu námestia a tromi novými budovami. Jedna mala stáť medzi divadlom a historickou radnicou, dve ďalšie na pozemkoch zo strany Mostnej. Mali mať najviac štyri nadzemné podlažia, aby sa zachoval pohľad na panorámu hradného kopca, ktorý sa otvoril po zbúraní pôvodného námestia.
Z 29 návrhov, ktoré boli prihlásené do súťaže, len jediný neuvažoval s dostavbou.
Predajú aj budovu na Kupeckej
Župa plánuje predať aj budovu na Kupeckej ulici. Keď postaví nové sídlo, nebude ju potrebovať. Teraz tam sídlia úradníci.
„Na Kupeckej máme dve nehnuteľnosti. Prvou je objekt viditeľný priamo z ulice, za ním sa nachádza ešte ďalšia budova,“ vysvetlil riaditeľ župného úradu.
Znalecký posudok na prvú budovu je 1,9 milióna eura s DPH. Onedlho by mali župní poslanci rokovať o návrhu na vyhlásenie verejnej súťaže na predaj. „Jej súčasťou bude podmienka zaväzujúca kupujúceho prenajímať Úradu NSK budovu za euro ročne do doby, kým nebudeme mať postavené nové administratívne sídlo,“ doplnil Peter Privalinec.
Zámer riešenia „zadnej” budovy predloží úrad na májové župné zastupiteľstvo. Predaj nie je v pláne.
